برجام افتخاری سیاسی و حقوقی برای تاریخ ملت ایران است

    چرا واقعیت‌ها را برای مردم روشن نمی‌کنند     رییس‌جمهور با انتقاد از عملکرد برخی از رسانه‌ها و هجمه آن‌ها علیه دولت از این رسانه‌ها خواست اخلاق را مدنظر قرار دهند.به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی، رییس‌جمهور کشورمان در جریان بیست و ششمین سفر استانی کاروان تدبیر و امید در جمع مردم استان […]

    چرا واقعیت‌ها را برای مردم روشن نمی‌کنند

    رییس‌جمهور با انتقاد از عملکرد برخی از رسانه‌ها و هجمه آن‌ها علیه دولت از این رسانه‌ها خواست اخلاق را مدنظر قرار دهند.به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی، رییس‌جمهور کشورمان در جریان بیست و ششمین سفر استانی کاروان تدبیر و امید در جمع مردم استان سمنان به ارایه گزارشی از عملکرد ۳۱ ماهه دولت یازدهم پرداخت و خاطرنشان کرد: دولت یازدهم کار خود را در زمانی آغاز کرد که اسلام‌هراسی و ایران‌هراسی در اوج خود قرار داشت. دولت هنگامی کار خود را آغاز کرد که تحریم‌ها به نقطه اوج خود رسیده بود و تورم، رکود، بیکاری و عدم آرامش در بازار، زندگی مردم، آینده کشور و اقتصاد را در ذهن مردم با تردیدهای فراوانی مواجه کرده بود.

وی با بیان این‌که مردم تصمیمی تاریخی گرفته‌اند که اسلام و ایران هراسی قدرت‌های بزرگ جهان و صهیونیسم بین‌المللی را با شکست مواجه کنند، اظهار‌کرد: ملت ایران تصمیم گرفتند که با همه فشارها، فشار تحریم‌ها و مشکلات منطقه‌ای و بین‌المللی را یکی پس از دیگری حل و فصل کنند.

رییس‌جمهور با تأکید بر این‌که باید به خاطر این‌که مردم در طول ۳۱ ماه دولت یازدهم همواره در کنار دولت و نظام بوده‌اند و همیشه نیز پاسخگوی ندای رهبری بوده‌اند، تقدیر و تشکر می‌کنم، گفت: امروز از فراز بلندی که پیش رو داشته‌ایم و ارتفاعی که باید بپیماییم، تقریباً‌ به قله نزدیک شده‌ایم.

روحانی با اشاره به توافق ایران و گروه ۱+۵ و خروج ایران از فصل۷ منشور سازمان ملل، اظهارکرد: ملت بزرگ ایران توانست با قدرت خود تمام قطعنامه‌های تحریمی فصل ۷ علیه کشور را از بین ببرد. همه قطعنامه‌هایی که علیه ایران بود امروز لغو شده‌اند و آن‌ها که فکر می‌کنند و می‌گویند که برجام برای ما کاری نکرده است باید بگویم که برجام افتخاری سیاسی و حقوقی برای تاریخ ملت ایران ثبت کرده است.

وی با طرح این پرسش که چه کسی فکر می‌کرد ۶ قطعنامه شورای امنیت و ۱۲ قطعنامه شورای حکام یکی پس از دیگری لغو و مطرود شد و برای همیشه به زباله‌دان تاریخ انداخته شود، خاطرنشان‌کرد: مردم یادشان نرفته است که فروش نفت ایران که به عنوان یک قدرت اقتصادی در صحنه بین‌الملل حضور داشت را به نصف تغییر دادند و از دو میلیون بشکه در روز به یک میلیون بشکه کاهش دادند. مردم همچنان شاهد بودند که کشتیرانی به علت تحریم ایران برای انتقال کالا به داخل با مشکلات فراوانی مواجه بود.

رییس‌جمهور با بیان این‌که در سال‌های اخیر تمام کانال‌های بانکی و بیمه‌ای دنیا بر روی ایران بسته شده بود، اضافه کرد: مردم یادشان نرفته که انتقال هیچ پول بانکی از طریق سیستم‌های بانکی به کشور امکان‌پذیر نبود و به قرن نوزدهم رفته بودیم و همه چیز از طریق صرافی‌‌ها حل و فصل می‌شد.

روحانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با انتقاد از عملکرد برخی از رسانه‌ها و هجمه آن‌ها علیه دولت با بیان این‌که از رسانه‌ها می‌خواهم اخلاق را مورد نظر خود قرار دهند، خاطرنشان‌کرد: انتقاد از دولت اشکالی ندارد و نقد دولت گاهی لازم است اما ملت ایران آشوب و هرج و مرج رسانه‌ای را نمی‌پسندد و هجمه‌های غیراخلاقی رسانه‌ها در شأن ملت بزرگ ایران نیست.

وی با تأکید بر این‌که اگر حمایت مردم نبود هیچ‌گاه نمی‌توانستیم موفقیت برجام را در برابر قدرت‌های بزرگ به دست آوریم، اظهار‌کرد: برای من جای تعجب است که برخی می‌خواهند به گونه‌ای القا کنند که ملت ایران پیروز نیست بلکه آمریکا پیروز است. برای من جای تعجب است که برخی‌ می‌گویند دیپلمات‌های ایرانی پیروز نیستند بلکه صهیونیست‌‌ها پیروز هستند؛ کجا رفت تعصب ملی و غیرت دینی؟

روحانی ادامه داد: چرا واقعیت‌ها را برای مردم نمی‌خواهند روشن کنند و چرا در برابر عظمت ملت ایران که یک موفقیت بزرگ تاریخی به دست آورده است نمی‌خواهیم سر فرود آوریم.

روحانی با اشاره به برقراری سوئیفت و اتصال بانک مرکزی ایران به بانک‌های دنیا، اظهار‌کرد: به لطف خدا زنجیره تحریم‌ها را گسسته‌ایم و امروز روابط بانکی ایران و جهان یکی پس از دیگری گشوده می‌شود. امروز به هر کشوری که سفر می‌کنیم قرارداد ارتباط بانک مرکزی با بانک آن کشور از جمله نخستین قراردادهایی است که میان طرفین منعقد می‌شود.

وی با بیان این‌که در سفرهای پاکستان و ترکیه نیز قراردادهای ارتباط میان بانک‌های دو کشور به امضای طرفین رسید، اظهار‌کرد: در سفرهای مقامات خارجی به ایران نیز انعقاد قرارداد بانکی از جمله برنامه‌های در دستور کار طرفین است.

رییس‌جمهور با تأکید بر این‌که یادمان باشد که زمانی که ویرانی رخ می‌دهد، بازسازی و نوسازی زمان‌بر است، اظهار‌کرد: امروز موانع از پیش پا برداشته شده است و مسیر به روی صادرکنندگان و تجار هموار شده است، اما برای این‌که سرمایه‌گذاری خارجی وارد کشور شود، نیازمند زمان هستیم.

روحانی با بیان این‌که امروز ۳ ماه از برجام گذشته است در حالی که برخی فکر می‌کنند ۳۰ سال گذشته است، تأکید کرد: در مدت زمان گذشته از برجام گشایش‌های فراوانی در زمینه‌های مختلف از جمله حمل و نقل هوایی و گردشگری خارجی ایجاد شده است. امروز همچنین روزانه تعداد زیادی از کمپانی‌‌ها و بخش خصوصی خارجی جهت مذاکره و انعقاد قرارداد به کشور وارد می‌شوند.

وی همچنین با بیان این‌که امروز صادرات کشور از یک میلیون بشکه در پیش ازبرجام به بیش از دو میلیون و ۱۰۰ بشکه در روز افزایش یافته است، خاطرنشان‌کرد: امروز ما جایگاه خود را در بازار نفت که از ما به ناروا گرفته بودند باز ستانده‌ایم.

رییس‌جمهور با اشاره به فراهم شدن شرایط برای تبادل محصولات هسته‌ای در کشور، خاطرنشان‌کرد: امروز در زمینه هسته‌ای که روزی می‌گفتند برای ایران منطقه ممنوعه است، کیک زرد خریداری می‌کنیم، اورانیوم غنی‌شده و سنگین را در بازار دنیا به فروش می‌رسانیم و این‌ها همان موادی است که در سال‌های قبل به عنوان مواد غیرمجاز مطرح شده بود.

روحانی با تأکید بر این‌که امروز مسیری برای حرکت ایران باز شده است، گفت: امروز برخی از اقلام صنعت نفت و پتروشیمی به قیمت یک دوم و یک سوم ۶ ماه قبل خریداری می‌شود. امروز حتی برخی کالا‌ها را به یک دهم قیمت قبل خریداری می‌کنیم. چرا که اگر دیروز یک کشور فروشنده در مقابل ما قرار داشت امروز ده‌ها فروشنده در مقابل ما هستند و ما می‌توانیم بهترین کالا‌ها را با مناسب‌‌ترین قیمت از بازار جهانی تهیه کنیم.

رییس‌جمهور کشورمان در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان این‌که برجام ثمره هدایت‌های مقام معظم رهبری و تلاش‌های ملت بزرگ ایران است، بر لزوم استفاده از فرصت ایجاد شده در کشور تأکید و اظهار‌کرد: رقابت‌های حزبی و جناحی در دوران انتخابات اشکالی ندارد؛ چرا که این دوران، دوران شعار و رقابت است اما امروز دیگر دوران رقابت‌ را باید کنار بگذاریم.

روحانی با تأکید بر این‌که امروز زمان استفاده از فرصت ایجاد شده است، اظهار‌کرد: اگر کسی برای برجام نقدی دارد، برای زمان پیش از تصویب آن است؛ امروز زمان اجرای برجامی است که همه از جمله مقام معظم رهبری، مجلس و شورای عالی امنیت ملی آن را تأیید کرده‌اند. امروز دیگر زمان برخی نقد‌ها و بیان‌ها نیست و همه باید برادرانه و منسجم در کنار یکدیگر و جهت ساختن ایرانی آباد تلاش کنیم.

رییس‌جمهور کشورمان در بخش‌هایی از صحبت‌های خود با اشاره به برخی حواشی ایجاد شده در جریان اجلاس سازمان کنفرانس همکاری اسلامی در ترکیه، یادآورشد: در اجلاس اخیر سازمان کنفرانس همکاری اسلامی که با حضور ۵۶ عضو برگزار شد، یکی دو عضو به دنبال این بودند که صحنه کنفرانس را به گونه‌ای را تغییر دهند و بگویند که ایران دشمن آرامش منطقه و کشوری است که در امور دیگران مداخله می‌کند.

روحانی با اشاره به مثبت شدن تراز تجاری کشور در سال ۹۴، اظهار‌کرد: اقتصاد مقاومتی بدین معناست که ما بتوانیم صادرات غیرنفتی خود را نسبت به واردات غیرنفتی افزایش دهیم و در همین راستا سال گذشته و پس از ۶۳ سال برای نخستین بار دولت موفق شد این اقدام را انجام دهد.