لغو تحریم‌های ایران‌ایر در دستور کار اتحادیه اروپا قرار گرفت

  روزنامه وال استریت ژورنال از بروکسل خبر داد که اتحادیه اروپا در ماه مه (اردیبهشت/خرداد) کارشناسان امنیت پرواز خود را به ایران اعزام می‌کند تا ایران ایر را از لیست سیاه هواپیمایی‌های ناامن خارج کند. به گزارش تسنیم، وال استریت ژورنال دیروز به نقل از یاکوب آداموویچ، سخنگوی کمیسیون اروپا، خبر داد که در […]

 

روزنامه وال استریت ژورنال از بروکسل خبر داد که اتحادیه اروپا در ماه مه (اردیبهشت/خرداد) کارشناسان امنیت پرواز خود را به ایران اعزام می‌کند تا ایران ایر را از لیست سیاه هواپیمایی‌های ناامن خارج کند.

به گزارش تسنیم، وال استریت ژورنال دیروز به نقل از یاکوب آداموویچ، سخنگوی کمیسیون اروپا، خبر داد که در سال ۲۰۱۰ ایران ایر به دلیل نگرانی‌هایی در مورد امنیت هواپیماهایش در لیست سیاه این اتحادیه قرار گرفت. با این حال ۱۲ هواپیمای ایران ایر از این تحریم مستثنی شدند و این شرکت توانست برخی پروازهای اروپایی خود را ادامه دهد.

آداموویچ گفت: «در ماه مه برخی ارزیابی‌های فنی انجام می‌شود تا مشخص شود ایران ایر مشکلات مذکور را حل کرده یا خیر. این سفر برای انجام گفت‌وگوهای فنی انجام خواهد شد و سیاسی نیست. امنیت پرواز‌ها ارتباطی به تابعیت هواپیمایی‌‌ها ندارد.»

پیش از این ۸ کمیسیونر اتحادیه اروپا برای نخستین بار به تهران سفر کردند تا راه‌های بهبود روابط با ایران را بررسی کند. دو طرف پروژه‌های مشترکی را از بخش انرژی تا مهاجرت و تحقیقات در دست می‌گیرند تا این روابط دوجانبه را که بر سر برنامه هسته‌ای ایران محدود مانده بود گسترش دهند.

در دوران تحریم، به علت اعمال تحریم‌های یک جانبه آمریکا علیه صنعت هواپیمایی کشورمان، ایران امکان خرید هواپیماهای نو را نداشت و برای بهبود وضعیت ناوگان مسافربری خود ناچار از خرید هواپیماهای دست دوم بود که این خود منجر به افزایش سن هواپیما‌ها و کاهش سطح ایمنی آن‌ها شد.

هواپیمای شرکت «ایرفرانس» یکشنبه شب در فرودگاه امام خمینی تهران بر زمین نشست و به این ترتیب فعالیت خط پروازی پاریس- تهران که از سال ۲۰۰۸ میلادی به حالت تعلیق درآمده بود، از سر گرفته شد.

شرکت هواپیمایی «بریتیش ایرویز» انگلیس نیز از سر‌گیری پروازهای لندن- تهران را در ماه ژوییه (تیر/‌مرداد) پیش‌بینی کرده است.

پس از توافق بین‌المللی هسته‌ای ایران در ماه ژوییه (تیرماه ۹۴) که راه را بر رفع تحریم‌ها علیه ایران گشود، شرکت هواپیمایی ایرفرانس در ماه دسامبر گذشته (آذر/‌دی ۹۴) خبر از سرگیری پروازهای این شرکت به تهران را اعلام کرد.