بانک‌های بزرگ به‌دلیل فشارهای آمریکا با احتیاط برخورد می‌کنند

  سیف خود باید پاسخگوی سؤالات باشد معاون اول رییس‌جمهور در واکنش به اظهارات رییس بانک مرکزی گفت: رییس بانک مرکزی خود باید پاسخگوی این سؤال باشد اما ایران همان‌طور که با قدرت پای میز مذاکره رفت با همان قدرت نیز برجام را اجرا می‌کند. به گزارش تسنیم، اسحاق جهانگیری در نشست خبری که در […]

 

سیف خود باید پاسخگوی سؤالات باشد

معاون اول رییس‌جمهور در واکنش به اظهارات رییس بانک مرکزی گفت: رییس بانک مرکزی خود باید پاسخگوی این سؤال باشد اما ایران همان‌طور که با قدرت پای میز مذاکره رفت با همان قدرت نیز برجام را اجرا می‌کند.

به گزارش تسنیم، اسحاق جهانگیری در نشست خبری که در استانداری کرمانشاه برگزار شد اظهار‌داشت: از سال ۹۳ استفاده از ۲۴هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی با مجوز مقام معظم رهبری برای اجرای طرح‌های آبی در غرب کشور آغاز شده است.

معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به این‌که تا پایان امسال ۱۴ سد در کشور به بهره‌برداری می‌رسد، عنوان کرد: تلاش می‌شود امسال جهت حساب‌کشی و پیگیری تصمیمات مهم همچون راه‌اندازی واحدهای در رکود و افزایش سرمایه‌گذاری در کشور و رفع مشکلات اقتصادی به تمام استان‌ها سفر کنیم.

جهانگیری با بیان این‌که اقتصاد کشور اکنون وارد دوره رونق و افزایش مداوم شده است، گفت: امسال چند طرح به‌عنوان اولویت به وزارتخانه‌های اقتصادی ارایه شده است که باید پیگیری شود.

وی با اعلام این‌که بیکاری چالش اصلی اقتصاد کشور است، افزود: تصور می‌شد که هر سال باید زمینه اشتغال ۹۰۰ هزار فارغ‌التحصیل فراهم شود که با تعداد بیکاران موجود اقتصاد ایران باید توانایی ایجاد بیش از یک میلیون نفر شغل را در سال داشته باشد.

جهانگیری لازمه رفع مشکلات اقتصادی را افزایش تولیدات داخلی و زمینه‌سازی برای رشد سرمایه‌گذاری بخش خصوصی دانست و گفت: استان کرمانشاه دارای ظرفیت مناسبی در زمینه کشاورزی، نفت و تجارت و بازرگانی است.

وی با ابراز این‌که بیش از ۸۰ درصد منابع مالی کشور را بانک‌ها تأمین می‌کنند، افزود: یکی از اقدامات مهم در دستور کار اصلاح نظام بانکی کشور است و این طرح با عبور از مرحله کارشناسی در مرحله تصمیم‌گیری قرار دارد و تا نیمه اردیبهشت نهایی می‌شود.

جهانگیری با بیان این‌که در کنار منابع بانکی بازار سرمایه باید نیاز سرمایه کشور را تأمین کند، گفت: راه‌آهن کرمانشاه پیش‌نیاز توسعه استان است و می‌تواند راه حمل و نقل ارزان و انبوه برای بخش‌های مختلف باشد که امسال با بهبود اوضاع اقتصادی روند ساخت آن تسریع می‌یابد.

وی با اعلام «با دولت مرکزی عراق رابطه مناسبی داریم» عنوان کرد: موانع و مشکلات در توسعه اقتصادی رفع می‌شود و در صورت نیاز برای تعامل بیش‌تر با عراق نماینده اعزام می‌کنیم.

جهانگیری در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات سیف مبنی بر بی‌نتیجه بودن برجام گفت: رییس بانک مرکزی خود باید پاسخگوی این سؤال باشد اما ایران همان‌طور که با قدرت پای میز مذاکره رفت با همان قدرت نیز برجام را اجرا می‌کند.

معاون اول رییس‌جمهور با بیان این‌که دستاورد برجام تاکنون بسیار و در بخش‌های مختلف بوده است اظهارکرد: مهم‌ترین دستاورد تعامل وسیع در فضای بین‌المللی است و سفرهای مکرر سران کشورهای خارجی حاکی از این تعامل است.

وی با اشاره به افزایش صادرات نفت خام افزود: در مواردی با بانک‌های کوچک آسیایی مبادلاتی انجام شده است اما بانک‌های بزرگ به‌دلیل فشارهای آمریکا در معاملات با احتیاط برخورد می‌کنند.

 

جهانگیری با ابراز این‌که دولت همیشه در وقوع حوادث غیرمترقبه همراه مردم بوده است، عنوان کرد: از محل بودجه دولت و منابع بانکی ارزان به آسیب‌دیدگان این حوادث کمک شده و درباره کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان بارش‌های اخیر و سیل به وجود آمده نیز این‌چنین است.