رییس اتحادیه فن‌آوران رایانه تهران:مسؤولیت خشکاندن ریشه قاچاق موبایل را به ما بسپارند

  سیدمهدی میرمهدی با تأکید بر این‌که ما قادر به مبارزه با قاچاق موبایل و خشکاندن ریشه آن هستیم، گفت: همان‌طور که پای قاچاق رایانه و کارت‌های گارانتی جعلی را از بازار تهران بریدیم، قادر هستیم قاچاق موبایل را تا ۹۰ درصد از بین ببریم. رییس اتحادیه صنف فن‌آوران رایانه تهران در گفت‌وگو با تسنیم، […]

 

سیدمهدی میرمهدی با تأکید بر این‌که ما قادر به مبارزه با قاچاق موبایل و خشکاندن ریشه آن هستیم، گفت: همان‌طور که پای قاچاق رایانه و کارت‌های گارانتی جعلی را از بازار تهران بریدیم، قادر هستیم قاچاق موبایل را تا ۹۰ درصد از بین ببریم.

رییس اتحادیه صنف فن‌آوران رایانه تهران در گفت‌وگو با تسنیم، خبر از تمایل اتحادیه فن‌آوران رایانه برای اضافه شدن سرفصل موبایل به مجموعه فعالیت‌هایش داد و اظهار کرد: همان‌طور که چندین سال بازار موبایل در سرفصل فعالیت‌های این اتحادیه (ماشین‌های اداری) بود، اکنون نیز فرصت فراهم است تا بار دیگر مسؤولان با تصمیمی قاطع آشفتگی حاکم بر بازار و واحدهای صنفی این حوزه را سامان بخشند.

وی عنوان کرد: در حال حاضر بخش تأمین موبایل با اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی، فروش با اتحادیه صوت و تصویر و نرم‌افزارهای آن با ماست. همین بی‌نظمی تداخلاتی را در مواجهه با بازار این حوزه به وجود آورده است.

او با تأکید بر این‌که تداخلات باید با تصمیم مسؤولان وزارت صنعت، معدن و تجارت از بین برود، درباره این‌که مگر قرار نبود موبایل به اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی ملحق شود، گفت: طبق دستور وزیر صنعت قرار بود اتحادیه موبایل ایجاد شود که عملی نشد و جلسه‌ای بعد از آن تشکیل و نتیجه آن شد که چون تأمین موبایل با اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی است، فروش را هم به آن واگذار کنند اما بعد از گذشت یک ماه مجدداً این تصمیم لغو شد.

رییس اتحادیه صنف فن‌آوران رایانه تهران درباره موضوع ادغام واحدهای تجاری فعال در حوزه موبایل ذیل این ۳ اتحادیه نیز گفت: وزیر دستوری در این باره داشته‌اند که اتاق اصناف آن را پیگیری می‌کند و تکلیف تا نیمه اول سال جاری مشخص می‌شود. در حال حاضر اتحادیه ما بیش‌ترین فضا را برای میزبانی از حوزه جدید با عنوان موبایل دارد.

میرمهدی با اشاره به اخطارهای بی‌مورد به واحدهای صنفی این حوزه گفت: به دلیل تداخل در امور صنفی، واحدهای صنفی فعال در حوزه موبایل روزانه با اخطارهای بی‌موردی از صنوف مختلف مواجه می‌شوند که رمق را از آن‌ها گرفته است.

وی در پاسخ به این سؤال که شما چه پیشنهاد ویژه‌ای برای مدیریت صنفی بخش موبایل دارید؟، گفت: تمام نظراتمان را در این باره به وزیر صنعت ارایه داده‌ایم و گفته‌ایم که هم در بخش قاچاق و هم ساماندهی قادر به فعالیت هستیم زیرا برای بخش ساماندهی بالغ بر ۲۰ هزار نفر نیروی انسانی داریم.

او درباره برنامه‌اش برای مبارزه با قاچاق موبایل نیز عنوان کرد: برنامه ما در این بخش بسیار جامع و قوی است به گونه‌ای که قادر هستیم ریشه قاچاق را تا ۹۰ درصد بخشکانیم.

این فعال صنفی اظهار کرد: برنامه‌ای در هیأت مدیره برای مبارزه با قاچاق این حوزه تدوین کرده‌ایم و بر مبنای آن تقاضای الحاق این بخش به صنف خود را داشته‌ایم. کسانی که منافع‌شان از قاچاق تأمین می‌شود مخالف ساماندهی هستند اما اتحادیه فن‌آوران رایانه هیچ منفعتی در این زمینه ندارد و به راحتی می‌تواند ساماندهی کند.

علی‌رغم این‌که سال‌هاست شعار مبارزه با قاچاق موبایل توسط مسؤولان سر داده می‌شود اما عملاً هیچ یک قادر به چنین کاری نیستند و تنها به شکل موردی طرح‌هایی نظیر شبنم، رجیستری و بازی با تعرفه‌ها پیش کشیده می‌شود اما رییس اتحادیه فن‌آوران رایانه به صراحت می‌گوید که قادر به انجام چنین کاری است.

میرمهدی درباره راهکارهای این اتحادیه برای برخورد با قاچاق ابراز کرد: همان‌طور که عده‌ای گمان نمی‌کردند روزی پای کارت‌های گارانتی جعلی و اجناس قاچاق رایانه از بازار بریده شود اما اکنون شاهدیم که هیچ کارت گارانتی جعلی در بازار وجود ندارد، این کار را هم انجام می‌دهیم.

وی تصریح کرد: زمانی کارت گارانتی ۱۰۰۰۰ تومانی روی دستگاه ۲۰۰ میلیون تومانی ارایه می‌شد اما الان کاری کرده‌ایم که کلیه فروشندگان و واردکنندگان قبل از خرید به سایت ما مراجعه می‌کنند و آمار کارت‌های مورد تأیید سازمان حمایت را می‌گیرند و بر روی محصول خود ارایه می‌دهند لذا پای قاچاق هم از این حوزه بریده شد.

 

او افزود: دیگر اسمی از قاچاق‌ و متخلفان در حوزه رایانه مطرح نیست و اگر سری به مراکز خرید بزنید، متوجه این موضوع می‌شوید. حدود ۷۰-۸۰ پاساژ در تهران وجود دارد هیچ کدام کارت گارانتی جعلی ندارند.