رشد ۳۷ و ۲۶درصدی حجم معاملات مشتق‌های ارز و کالا

  فدراسیون جهانی بورس‌‌ها در گزارشی جدید اعلام کرد حجم معاملات ابزار مشتق در بورس‌های جهان طی سال ۲۰۱۵ میلادی ۱۲ درصد نسبت به سال پیش از آن افزایش یافت. به گزارش سنا، بر اساس گزارش اخیر فدراسیون جهانی بورس‌‌ها که از بورس‌‌ها و سامانه‌های تسویه و پایاپای بازارهای بین‌المللی گردآوری شده است، حجم معاملات […]

 

فدراسیون جهانی بورس‌‌ها در گزارشی جدید اعلام کرد حجم معاملات ابزار مشتق در بورس‌های جهان طی سال ۲۰۱۵ میلادی ۱۲ درصد نسبت به سال پیش از آن افزایش یافت.

به گزارش سنا، بر اساس گزارش اخیر فدراسیون جهانی بورس‌‌ها که از بورس‌‌ها و سامانه‌های تسویه و پایاپای بازارهای بین‌المللی گردآوری شده است، حجم معاملات ابزارهای مشتق بیش‌تر ناشی از رشد آن در منطقه آسیا – اقیانوسیه است؛ افزایش معاملات این ابزار در منطقه مورد اشاره در سال ۲۰۱۵ به حدود ۳۶ درصد رسید.

معاملات بازارهای مشتق در سال ۲۰۱۵ برای نخستین بار مجدداً به سطح معاملات سال ۲۰۱۱ رسید. بیش‌ترین میزان معاملات مربوط به مشتق‌های سهمی است؛ با این حال، حجم معاملات مشتق‌های ارز و کالا هم در سال ۲۰۱۵ به ترتیب ۳۷ و ۲۶ درصد افزایش داشت.

بر اساس این گزارش، مدیرعامل فدراسیون جهانی بورس‌ها معتقد است «با توجه به استقبال روز افزون از ابزار بازارهای مالی، شاهد رشد قابل ملاحظه‌ای در این بخش هستیم.

افزایش حجم معاملات مشتق‌های کالایی در زمانی که بازار‌ها نوسانات شدیدی را تجربه می‌کنند، نشان‌دهنده تلاش سرمایه‌گذاران برای دستیابی به روش‌های پوشش ریسک و دستیابی به قیمت‌های شفاف است. بورس‌‌ها و بازارهای مالی در این راه به بخش واقعی اقتصاد کمک می‌کنند.

 

همچنین، به باور رییس بخش تحقیقات فدراسیون، توسعه بازار مشتق ارزی در بورس‌ها، از آن جهت که شاهد تغییر مقصد معاملات از سامانه‌های غیربورسی به بورس‌های متشکل هستیم، بسیار جالب توجه است و رویکرد توسعه‌ای بلند‌مدت را نوید می‌دهد.