تالاب گاوخونی به‌سرعت درحال خشک شدن است

  تالاب گاوخونی که زمانی سمفونی زیبای آب و حیات زندگی در آن نواخته می‌شد هم‌اکنون به‌سرعت درحال خشک شدن است و از نگاه زیست‌محیطی به مقوله‌ای تهدیدکننده و پرمخاطره تبدیل شده است. به گزارش ایرنا مخاطرات و تهدیدات زیست‌محیطی و ضایعه ناشی از خشک شدن تالاب گاوخونی به‌حدی است که طی سال‌های اخیر به […]

 

تالاب گاوخونی که زمانی سمفونی زیبای آب و حیات زندگی در آن نواخته می‌شد هم‌اکنون به‌سرعت درحال خشک شدن است و از نگاه زیست‌محیطی به مقوله‌ای تهدیدکننده و پرمخاطره تبدیل شده است.

به گزارش ایرنا مخاطرات و تهدیدات زیست‌محیطی و ضایعه ناشی از خشک شدن تالاب گاوخونی به‌حدی است که طی سال‌های اخیر به عنوان مهم‌ترین نگرانی مردم و مسؤولان این منطقه مطرح شده است .

این عرصه تالابی که تا ۳ دهه قبل از نظر زیست‌محیطی و اقتصادی منشأ برکات فراوان برای استان اصفهان و مناطق همجوار بوده اکنون به بیابانی خشک تبدیل شده و به عنوان یکی از کانون‌های تولید ریزگردهای مضر به خطری جدی تبدیل شده است.

تالاب گاوخونی واقع در شرق اصفهان یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین تالاب‌های ایران است و در طول تاریخ علاوه بر ایجاد فضای فرح بخش در شرق اصفهان، مأمنی برای پرندگان مهاجر و جانوران آبی و منبع درآمد و آسایش ساکنان این منطقه بوده است.

اکنون با روند کاهش جریان آب در زاینده‌رود، این تالاب نیز در حال خشک شدن است و مرگ تدریجی این عرصه طبیعی هر بیننده‌ای را افسرده خاطر می‌کند.

به دلیل نوسانات آبی، مساحت این تالاب طی چند دهه اخیر متغیر بوده که با محسوب کردن اراضی مرطوب اطراف آن، مساحت گاوخونی به بیش از۶۳ هزار هکتار می‌رسد ولی مساحت ثبت شده آن ۴۳ هزار هکتار است.

هم‌اکنون به‌ جز ناحیه کوچکی از قسمت شمالی تالاب که به دلیل ورود آب حاصل از زهکش‌ها هنوز هم شاهد حیات است، سایر قسمت‌ها کاملاً خشک و به بیابان تبدیل شده است.

کارشناسان محیط‌زیست این تالاب را یکی از کانون‌های تولید ریزگرد‌ها می‌دانند و نسبت به خطرات برای منطقه مرکزی ایران هشدار داده‌اند .

متأسفانه شمار پرندگان تالاب به تعداد اندکی از پرندگان کنارآبزی که بیش‌تر از دسته آبچلیک‌سانان می‌باشد تقلیل یافته است.

در برخی روزهای سال گونه‌های دیگر پرندگان، نظیر فلامینگو و یا تنجه نیز به تعداد بسیار اندک در این منطقه مشاهده می‌شود.

اگر تالاب بین‌المللی گاوخونی خشک شود، به یکی از کانون‌های گرد و غبار در داخل و مرکز کشور تبدیل خواهد شد.

تالاب گاوخونی در فاصله ۱۴۰ کیلومتری جنوب شرقی اصفهان، ۳۰ کیلومتری شهر ورزنه، جنوب غربی شهرستان نایین و غرب منطقه ندوشن از استان یزد و شمال غربی کویر ابرقو قرار دارد.