تقدیر اینستاگرامی جهانگیری از مهندسی چشمه پل

  معاون اول رییس‌جمهور در صفحه اینستاگرام خود، مهندسی چشمه بل را تدبیری هنرمندانه و ماهرانه توصیف کرد. به گزارش مناقصه مزایده به نقل از روابط عمومی شرکت توسعه منابع آب و نیرو، اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری به همراه حمید چیت‌چیان وزیر نیرو و سیدمحمدرضا رضازاده، مدیرعامل شرکت آب و نیرو از سد داریان، […]

 

معاون اول رییس‌جمهور در صفحه اینستاگرام خود، مهندسی چشمه بل را تدبیری هنرمندانه و ماهرانه توصیف کرد.

به گزارش مناقصه مزایده به نقل از روابط عمومی شرکت توسعه منابع آب و نیرو، اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری به همراه حمید چیت‌چیان وزیر نیرو و سیدمحمدرضا رضازاده، مدیرعامل شرکت آب و نیرو از سد داریان، ساختمان نیروگاه، سرریز، مخزن، دریاچه سد، تجهیزات ابزار دقیق طرح داریان و چشمه بل بازدید کرد.

معاون اول رییس‌جمهور در صفحه شخصی اینستاگرام خود در این خصوص نوشت:

 

بدون تردید یکی از چهره‌های نایاب طبیعت، چشمه زیبای «بل» واقع در منطقه اورامانات شهرستان پاوه در استان کرمانشاه است. وقتی برای بازدید از سد داریان رفتم از آن چشمه که خروجی آن حدود ۶ مترمکعب بر ثانیه بود، دیدن کردم. در زمان شروع به ساخت سد داریان، وزارت نیرو با تصمیم دشوار «یا ساخت سد یا حفظ چشمه» روبه‌رو بود چرا که این چشمه به دلیل واقع شدن در کف دریاچه سد به زیر آب می‌رفت و محو می‌شد، از دیگر سو ساخت سد نیز به دلیل نیاز منطقه اجتناب‌ناپذیر بود. خوشبختانه با تدبیری هنرمندانه و ماهرانه، وزارت نیرو با محاسبات دقیق مهندسی، ضمن انتقال مظهر چشمه تا ارتفاع ۱۲۰ متری از محل پیشین آن یعنی ۱۰ متر بالاتر از سطح حداکثری آب سد، نه تنها توانست از محو شدن این اثر زیبا و شگفت‌انگیز طبیعی که در سال‌های طولانی مورد استفاده و البته علاقه مردم منطقه بوده است، جلوگیری کند بلکه موفق شد با افزودن بر زیبایی‌های بصری آن علاوه بر حفظ امکان استفاده از آب چشمه برای شرب مردم روستاهایی که قبل از احداث سد از آن استفاده می‌کردند، ظرفیت و جاذبه گردشگری جدیدی نیز در منطقه خلق نماید.