تلف شدن سالانه یک میلیون پرنده دریایی بر اثر زباله‌های پلاستیکی

  سالانه حدود یک میلیون پرنده دریایی و ۱۰۰هزار پستاندار ساکن دریا به دلیل وجود پلاستیک در آب از بین می‌روند و با توجه به ماندگاری پلاستیک بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ سال در طبیعت، این ماده به هولناک‌‌‌ترین زباله جهان تبدیل شده است. به گزارش ایرنا، هر روز صبح به محض برخاستن از خواب، با […]

 

سالانه حدود یک میلیون پرنده دریایی و ۱۰۰هزار پستاندار ساکن دریا به دلیل وجود پلاستیک در آب از بین می‌روند و با توجه به ماندگاری پلاستیک بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ سال در طبیعت، این ماده به هولناک‌‌‌ترین زباله جهان تبدیل شده است.

به گزارش ایرنا، هر روز صبح به محض برخاستن از خواب، با خاموش کردن زنگ ساعت، انگشتمان اولین پلاستیک را احساس می‌کند. اگر به دقت به اطرافمان بنگریم، بیش از ۹۰ درصد از وسایلی که زندگی هر روزمان به آن وابسته است، پلاستیکی است.

در واقع پلاستیک به یک بیماری همه‌گیر جهانی مبدل شده است. آیا تابه‌حال به این فکر کرده‌ایم که این همه پلاستیک به کجا می‌رود و با توجه به این‌که مدت زمان تجزیه یک ظرف پلاستیکی بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ سال است؛ به زودی همه ما در پلاستیک غرق خواهیم شد.

شاید تفکر در مورد حقایق تلخی که به سادگی از کنارشان عبور می‌کنیم انگیزه‌ای برای حفظ بیش‌تر محیط زندگیمان باشد.

– به گزارش وال استریت ژورنال در سال ۲۰۱۲، میزان پلاستیک تولید شده طی دهه اخیر، به اندازه تمام قرن گذشته بوده است.

– حدود ۵۰ درصد از تولیدات پلاستیکی، یک بار مصرف هستند و فقط پس از یک بار استفاده به دور انداخته می‌شوند؛ جالب است بدانید که این زباله‌های پلاستیکی ۴ بار وارد چرخه محیط‌زیست می‌شوند.

– هر آمریکایی به‌طور متوسط ۸۴ کیلوگرم زباله پلاستیکی تولید می‌کند.

– سالانه حدود ۵۰۰ میلیارد کیسه پلاستیکی در سراسر جهان استفاده می‌شود که به معنای یک میلیون کیسه در هر دقیقه است.

– حدود ۸ درصد از نفت تولید شده در سراسر جهان صرف تولید محصولات پلاستیکی می‌شود.

– در آمریکا سالانه ۳۵ میلیارد بطری پلاستیکی آب به دور انداخته می‌شود.

– حدود ۹۰ درصد از زباله‌های شناور در اقیانوس‌‌ها پلاستیکی هستند.

نکته مایوس‌کننده این است که تمام این آمار و ارقام در نهایت به سمت دریا‌‌ها و اقیانوس‌‌ها سرازیر می‌شوند.

برخلاف تصور عموم، زباله‌های شناور در سطح دریا‌‌ها و اقیانوس‌‌ها امحا نمی‌شوند؛ بلکه در اعماق اقیانوس ته‌نشین شده و دوباره در چرخه غذایی انسان قرار می‌گیرند.

سالانه حدود یک میلیون پرنده دریایی و صد هزار پستاندار ساکن دریا به دلیل وجود پلاستیک در آب از بین می‌روند. آزمایش‌ها حاکی از آن است که حدود ۴۴ درصد از گونه‌های پرنده دریایی و تمام انواع لاک پشت و ماهی‌های دریایی به نوعی آلوده به مواد پلاستیکی هستند؛ برخی این زباله‌ها را بلعیده‌اند و بقیه در سطح پوست خود نگهداری می‌کنند.

آکادمی ملی علوم در سال ۱۹۷۰ اعلام کرد که سالانه حدود ۴۵ هزار تن زباله وارد دریا و اقیانوس می‌شود؛ حال در نظر بگیرید که تولید پلاستیک جهان از آن سال تاکنون ۵ برابر افزایش یافته است.

طبق آمار شورای دفاع از منابع طبیعی آمریکا، هزینه سالانه پاکسازی زباله آبراه‌های کالیفرنیا حدود ۴۲۸ میلیون دلار است.

محصولات پلاستیکی شامل ترکیبات شیمیایی هستند که به راحتی توسط پوست جذب می‌شوند. تحقیقات نشان می‌دهد که آزمایش ۹۳ درصد از شهروندان آمریکایی نسبت به ماده شیمیایی BPA مثبت بوده است. از این ماده شیمیایی در تولید محصولات پلاستیکی استفاده می‌شود. مواد پلاستیکی باعث اختلال در ترشح هورمون‌‌ها در بدن می‌شوند.

راهکار

محققان حوزه محیط‌زیست معتقدند اگر روزانه هر فرد یک کیسه پلاستیکی کم‌تر وارد چرخه طبیعت کند، کمک بزرگی به محیط‌زیست می‌شود. استفاده از کیسه‌های کاغذی و قابل بازیافت راه‌حل مناسبی برای جایگزینی با کیسه‌های پلاستیکی است.

محققان توصیه می‌کنند که برای خرید، ساک‌های پارچه‌ای به همراه داشته باشیم و آن را جایگزین کیسه‌های پلاستیکی کنیم. برخی از راهکارهای دیگر عبارتند از :

۱- همراه داشتم فنجان‌های سرامیکی و استفاده از آن به‌جای لیوان‌های پلاستیکی

۲- استفاده از ظروف شیشه‌ای به جای ظروف پلاستیکی برای تولید آب و سایر نوشیدنی‌ها

۳-پیچیدن مواد غذایی مانند گوشت، میوه و سبزیجات در کاغذ به جای پلاستیک، هنگام خرید

 

راهکارهای حل این مشکل، بیش‌تر متوجه تولید‌کنندگان است؛ چراکه بسته‌بندی محصولات را به عهده دارند. به‌طور یقین بسته‌بندی‌های غیرپلاستیکی و با کیفیت، بسیار جذاب‌تر هستند و به فروش و بازاریابی محصولات کمک می‌کند.