پایگاه ISI منتشر کرد،افزایش دوبرابری مقالات ایرانی در تأثیرگذار‌ترین مدارک علمی دنیا

  کیفیت تولید علم کشور در پایگاه ISI در فاصله سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ نشان می‌دهد که تعداد مقالاتی که در معتبر‌ترین مدارک علمی دنیا توسط پژوهشگران ایرانی انتشار یافته دو برابر شده است. به گزارش مهر، دکتر محمدجواد دهقانی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: کمیت تولید علم به عنوان یک شاخص […]

 

کیفیت تولید علم کشور در پایگاه ISI در فاصله سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ نشان می‌دهد که تعداد مقالاتی که در معتبر‌ترین مدارک علمی دنیا توسط پژوهشگران ایرانی انتشار یافته دو برابر شده است.

به گزارش مهر، دکتر محمدجواد دهقانی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: کمیت تولید علم به عنوان یک شاخص به تنهایی بازگو کننده وضعیت علمی یک کشور، دانشگاه یا پژوهشگر نیست.

وی افزود: کمیت تولید علم کشور در طی سال‌های گذشته رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است که خود بیانگر ظرفیت بالای پژوهشگران کشور است. زیرا این کمیت در بر‌ترین مجلات دنیا منتشر شده است، مجلاتی که در مجموع از بالا‌ترین استانداردهای نشر علم برخوردار هستند.

دهقانی گفت: اما این نشریات همه در یک سطح نیستند بلکه از درجات علمی مختلفی برخوردار هستند. به‌طور متوسط مجلاتی که از درجه علمی بالاتری برخوردارند مقالاتی با کیفیت بالاتر را منتشر می‌کنند و در نتیجه اثرگذاری این مقالات در دنیای علم بیش‌تر است.

وی اظهار داشت: علاوه بر مجلات، مقالات علمی نیز به درجات مختلفی از لحاظ اثرگذاری تقسیم می‌شوند. مقالات یک درصد برتر به عنوان اثرگذار‌ترین مقالات بین‌المللی شناخته می‌شوند. مجلات در پایگاه‌های استنادی در چارک‌های مختلف قرار می‌گیرند و مجلات چارک اول (Q۱) معتبر‌ترین مجلات بین‌المللی را تشکیل می‌دهند.

سرپرست ISC گفت: اطلاعات سال ۲۰۱۵ در پایگاه ISI هنوز کامل نشده است، اما چیزی به تکمیل آن نمانده است. بررسی کیفیت تولید علم کشور در این پایگاه در فاصله سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ نشان می‌دهد که تعداد مقالاتی که در مجلات چارک اول بین‌المللی توسط پژوهشگران کشور انتشار یافته دو برابر شده است.

دهقانی افزود: در سال ۲۰۱۰ تعداد ۳۳۷۴ مدرک در مجلات چارک اول یعنی همان معتبر‌ترین نشریات بین‌المللی توسط پژوهشگران کشور چاپ شده و این شامل ۰٫۶درصد از کل تولید علم دنیا در نشریات چارک اول است.

وی افزود: این رقم در سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ به ترتیب به ۵۰۹۲، ۵۵۶۶ و ۵۸۲۴ مورد رسید که تقریباً برابر با ۰٫۷ درصد از کل مقالات نشریات چارک اول است. در سال ۲۰۱۴ تعداد این مقالات به ۶۶۲۵ مورد رسید که ۰٫۸ درصد از کل مقالات چارک اول دنیا را تشکیل می‌دهد. بنابراین مقالات کشور در حال کیفی تر شدن هستند.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام اظهار داشت: در سال ۲۰۱۰ میزان ۱۵ درصد از کل تولید علم کشور در مجلات چارک اول (Q۱) منتشر می‌شد. این مقدار برای سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ به ۱۸ درصد رسید. در سال ۲۰۱۳ این مقدار دوباره افزایش یافته به ۱۹ درصد رسید.

وی گفت: در سال ۲۰۱۴ از کل تولید علم کشور ۲۱ درصد آن در مجلات چارک اول منتشر شده‌اند، بنابراین در ۵ سال گذشته نیز سهم مقالات منتشر شده در مجلات چارک اول به میزان ۶ درصد افزایش یافته است.

دهقانی افزود: بررسی پایگاه ISI در تاریخ ۳۰ فروردین ماه ۹۵ نشان می‌دهد که تعداد مقالات کشور در مجموع مقالات یک درصد برتر نیز در فاصله سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ دو برابر شده است. در سال ۲۰۱۰ تعداد ۹۳ مقاله در مجموع مقالات یک درصد برتر دنیا داشته‌ایم که شامل ۰٫۸ درصد از کل تولید علم دنیا در این زمینه بود.

وی گفت: در سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ به ترتیب ۷۳، ۱۱۴، ۱۵۷ و ۲۰۸ مقاله پراستناد داشته‌ایم که به ترتیب شامل ۰.۶ درصد، ۰.۸درصد، ۱.۱ درصد و ۱.۴ درصد از کل مقالات یک درصد دنیا می‌شده است. بنابراین سهم کشور از مقالات یک درصد برتر دنیا در حال افزایش است.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام خاطرنشان کرد: سند سیاست‌های کلان علم و فن‌آوری ابلاغی توسط مقام معظم رهبری بر مرجعیت علمی در سطح بین‌المللی تأکید ویژه‌ای دارد و آن را در صدر این سند قرارداده است. یکی از راهبردهای مناسب برای کسب مرجعیت علمی انتشار مدارک در مجلات با اثرگذاری بالا و تشویق مقالات یک درصد برتر بین‌المللی است.

 

وی گفت: مرجعیت علمی بر دپیلماسی علمی نیز تأثیر می‌گذارد، زیرا امروزه پژوهشگران در سرتاسر جهان ترجیح می‌دهند که با همتایانی همکاری کنند که مرجع باشند. هر چند مقالات کشور از بعد کیفی در حال رشد هستند، اما برای رسید به یک نقطه شایسته نیازمند تلاش جدی تر هستیم، امری که باید بیش از پیش مد نظر سیاست‌گذاران علمی کشور قرار گیرد.