اجرای سیاست‌های مالیاتی؛ ضربه به اقتصاد دانش‌بنیان

  عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: اجرای سیاست‌های مالیاتی و اتکا برخی مدیران به بومی‌سازی فن‌آوری‌های خارجی در کشور لطمه بزرگی به اهداف اجرای کامل اقتصاد دانش‌بنیان خواهد زد. علیرضا رهایی در گفت‌و‌گو با مهر گفت: یکی از موانع جدی بر سر راه توسعه اقتصاد دانش‌بنیان ایجاد فاصله میان ارگان‌های اجرایی و مراکز […]

 

عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: اجرای سیاست‌های مالیاتی و اتکا برخی مدیران به بومی‌سازی فن‌آوری‌های خارجی در کشور لطمه بزرگی به اهداف اجرای کامل اقتصاد دانش‌بنیان خواهد زد.

علیرضا رهایی در گفت‌و‌گو با مهر گفت: یکی از موانع جدی بر سر راه توسعه اقتصاد دانش‌بنیان ایجاد فاصله میان ارگان‌های اجرایی و مراکز علمی و دانشگاهی است.

وی با بیان این‌که مراکز دانشگاهی باید براساس نیاز جامعه تولید دانش و فن‌آوری داشته باشند، افزود: به دلیل فاصله‌ای که میان ارگان‌های اجرایی و مراکز دانشگاهی ایجاد شده دانشگاه‌ها از نیازهای جامعه مطلع نمی‌شوند.

عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: به‌طور مثال طرح‌های کلان ملی برای کاهش فاصله میان ارگان‌های اجرایی و مراکز دانشگاهی و علمی تدوین شدند و علی‌رغم این‌که در دوره‌ای شرایط مطلوبی داشتند اما اکنون نمی‌توانند فاصله تولید دانش و استفاده از آن را در کشور ایجاد کنند.

رهایی خاطرنشان کرد: متأسفانه بسیاری از ارگان‌های اجرایی کشور متکی به واردات فن‌آوری هستند و معتقدند باید فن‌آوری وارد و پس از آن بومی‌سازی شود این درحالی است که کشورهای توسعه یافته تمامی مراحل تولید دانش و استفاده از فن‌آوری را با استفاده از توان داخلی خود دنبال می‌کنند.

وی تأکید کرد: در قانون بودجه سال ۹۵ مالیات مضاعفی برای فعالیت محققان دانشگاهی کشور تدوین شده که این امر مانع جدی پژوهشگران برای فعالیت‌های تحقیقاتی خواهد بود.

عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: در گذشته فعالیت‌های تحقیقاتی دانشگاه‌ها معاف از مالیات بود اما در بودجه سال ۹۵ مالیات ۲۰ درصدی برای این نوع فعالیت‌ها گذاشته شده است که تحقق این امر موجب افت فعالیت اساتید و پژوهشگران خواهد شد.

رهایی اظهار داشت: اجرای این طرح مالیاتی موجب می‌شود تا بسیاری از اساتید فعالیت‌های خود را خارج از قالب‌های رسمی و قانونی انجام دهند که این امر موجب ضربه به اقتصاد دانش‌بنیان کشور خواهد شد.

 

وی گفت: اگر این سیاست مالیاتی اعمال شود به جای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان با افت این اقتصاد مواجه خواهیم بود.