نحوه پذیرش بورسیه اعلام شد

  رییس سازمان امور دانشجویان جزییات بورس خارج را در سال جاری تشریح کرد و گفت: اعزام بورس خارج از کشور فقط در رشته‌های خاص، بین رشته‌ای و رشته‌های اولویت دار نقشه جامع علمی کشور صورت می‌گیرد. مجتبی صدیقی در گفت‌و‌گو با مهر گفت: سال گذشته در روند صدور احکام بورس چه داخلی و چه […]

 

رییس سازمان امور دانشجویان جزییات بورس خارج را در سال جاری تشریح کرد و گفت: اعزام بورس خارج از کشور فقط در رشته‌های خاص، بین رشته‌ای و رشته‌های اولویت دار نقشه جامع علمی کشور صورت می‌گیرد.

مجتبی صدیقی در گفت‌و‌گو با مهر گفت: سال گذشته در روند صدور احکام بورس چه داخلی و چه خارجی با سیر نزولی مواجه بودیم، ولی با این وجود ۴۵۰ حکم بورسیه داخل صادر شد که درصدی از آن به مربیان و مابقی به دانشجویان دکتری دانشگاه‌ها و بورسیه‌های سال‌های قبل اختصاص داشت.

وی ادامه داد: سال گذشته، حکم بورس خارج از کشور نیز بسیار کم صادر شد، همان طور که می‌دانید به دلیل تعداد بالای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی آماده ورود به دانشگاه‌ها به عنوان عضو هیأت علمی، دانشگاه‌ها چندان نیازی به بورس خارج از کشور ندارند، بنابراین بورس رشد چندانی نداشت.

رییس سازمان امور دانشجویان افزود: در سال جاری بورس خارج کشور را به سمت رشته‌های خاص، بین رشته‌ای و رشته‌های اولویت‌دار نقشه جامع علمی کشور سوق داده‌ایم. همچنین با تفویض اختیار به دانشگاه‌ها که سال گذشته صورت گرفت، دانشگاه‌ها سهمیه و رشته‌های مورد نیاز خود را در بورس خارج از کشور مشخص و پالایش کردند و حدود ۱۹۲ سهمیه در آزمون دکتری مشخص شد.

صدیقی ادامه داد: دانشجویان می‌توانند هم بورس داخل و هم بورس خارج را انتخاب کنند، مصاحبه دانشجویان نیز توسط همان دانشگاه محل سهمیه صورت می‌گیرد و همچنین اخذ پذیرش از دانشگاه خارج نیز با نظر دانشگاه محل خدمت و سهمیه صورت خواهد گرفت.

رییس سازمان امور دانشجویان افزود: اخذ وثیقه نیز توسط دانشگاه محل خدمت دانشجو صورت می‌گیرد، درنهایت کنترل پیشرفت تحصیلی برعهده دانشگاه محل خدمت و محل سهمیه خواهد بود و دانشجو به دانشگاه محل خدمت خود باز خواهد گشت.

 

وی افزود: امیدواریم مشکلی که در جایابی بورس خارج از کشور وجود داشت با این روش حل شود.