اوضاع این روزهای بازار ارز چگونه است؟

    پس از برگزاری نشست شورای سیاست‌گذاری بانک مرکزی آمریکا، ارزش یورو در برابر دلار رشد کرد، اما این رشد پایا نبود و با از میان رفتن تأثیر این نشست طی روزهای بعد و انتشار گزارش مثبت از بازار کار آمریکا روند قیمت ارز‌ها معکوس شد و رشد ارزش دلار در برابر یورو را […]

 

 

پس از برگزاری نشست شورای سیاست‌گذاری بانک مرکزی آمریکا، ارزش یورو در برابر دلار رشد کرد، اما این رشد پایا نبود و با از میان رفتن تأثیر این نشست طی روزهای بعد و انتشار گزارش مثبت از بازار کار آمریکا روند قیمت ارز‌ها معکوس شد و رشد ارزش دلار در برابر یورو را طی روز جمعه رقم زد.

به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، یک عامل مهم افزایش ارزش دلار، توجه مجدد سرمایه‌گذاران به تصمیم بانک مرکزی آمریکا در خصوص نرخ‌های بهره است. در واقع سرمایه‌گذاران بار دیگر تحت تأثیر احتمال افزایش نرخ‌های بهره در آمریکا قرار گرفته‌اند.

در نشست شورای سیاست‌گذاری بانک مرکزی اروپا، ماریو دراگی، رییس بانک مرکزی اروپا بدون توجه به انتقادات وزیر دارایی آلمان، از سیاست‌های حمایتی بانک مرکزی اروپا حمایت کرد و وعده داد هر اقدام لازم را برای رونق اقتصاد منطقه یورو انجام خواهد داد. وی گفت، برای هر مدت که لازم باشد از هر ابزار ضروری برای این منظور استفاده خواهد شد.

تحلیلگران معتقدند سخنان دراگی به معنای آن نیست که بانک مرکزی اروپا در آینده نزدیک سیاست‌های حمایتی جدید اتخاذ خواهد کرد. به همین دلیل پس از اعلام نتیجه نشست، ارزش یورو در برابر دلار رشد کرد. اما خبر مثبت از بازار کار آمریکا سبب شد این رشد ادامه نیابد.

در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه هفته جاری نیز، نشست کمیته سیاست‌گذاری بانک مرکزی آمریکا برگزار می‌شود و تا زمانی که نتیجه این نشست اعلام شود، تمرکز سرمایه‌گذاران و فعالان بازار بر این نشست و احتمال تغییر موضع بانک مرکزی آمریکاست.

در هفته‌های اخیر جانت یلن، رییس بانک مرکزی آمریکا و اعضای کمیته سیاست‌گذاری این نهاد نسبت به افق اقتصاد جهان ابراز نگرانی کرده‌اند و به همین دلیل پیش‌بینی شده افزایش نرخ‌های بهره در سال جاری میلادی تنها دو بار رخ دهد. این عاملی برای کاهش ارزش دلار است.

در مقابل، اظهارات دراگی در نشست شورای سیاست‌گذاری بانک مرکزی اروپا سبب تقویت یورو شد. وی گفت، انتظار داریم روند بهبود شرایط اقتصادی در منطقه یورو ادامه یابد. فرایند تأمین مالی به شکلی گسترده در منطقه یورو در حال انجام است.

همچنین انتشار گزارش مثبت وزارت کار آمریکا سبب رشد ارزش دلار شد. اگرچه انتظار نمی‌رود بانک مرکزی آمریکا در نشست هفته آینده خود تغییری در نرخ‌های بهره بدهد اما سرمایه‌گذاران منتظر نمایان شدن سرنخ‌هایی از دیدگاه بانک مرکزی در باره وضعیت اقتصاد جهان و زمان احتمالی افزایش نرخ‌های بهره هستند.

جانت یلن در سخنرانی‌های اخیر خود بر لزوم احتیاط در حوزه محدود کردن سیاست‌های حمایتی تأکید کرده و همین امر سبب شده این باور به وجود آید که نرخ‌های بهره در آینده نزدیک بالا برده نخواهد شد. دیروز نیز ارزش دلار در برابر یورو رشد کرد. روز پنجشنبه هفته جاری نیز نشست بانک مرکزی ژاپن برای بررسی وضعیت اقتصاد این کشور و تصمیم‌گیری درباره سیاست‌های حمایتی برگزار می‌شود که احتمال افزایش قیمت دلار و یورو نیز در آن بررسی می‌شود.