بورس کالا، شفافیت بازار طلا و ارز را هدف گرفته است

  با اقداماتی که بورس کالای ایران در پیش گرفته است، در آینده‌ای نه چندان دور شاهد شفافیت قیمت و معاملات در بازار طلا و ارز خواهیم بود چراکه معاملات گواهی سپرده سکه طلا راه‌اندازی شده و معاملات آتی ارز نیز در دستور کار این بورس قرار دارد. به گزارش سنا، مدیرعامل کارگزاری آتی ساز […]

 

با اقداماتی که بورس کالای ایران در پیش گرفته است، در آینده‌ای نه چندان دور شاهد شفافیت قیمت و معاملات در بازار طلا و ارز خواهیم بود چراکه معاملات گواهی سپرده سکه طلا راه‌اندازی شده و معاملات آتی ارز نیز در دستور کار این بورس قرار دارد.

به گزارش سنا، مدیرعامل کارگزاری آتی ساز بازار با بیان مطلب فوق گفت: در اواخر سال گذشته معاملات گواهی سپرده سکه طلا در بورس کالای ایران راه‌اندازی شد که رونق این معاملات به فرهنگ‌سازی و آشنایی فعالان بازار طلا و سکه بستگی دارد.

پویان دارابی با اشاره به اینکه در حال حاضر بخش بزرگی از نوسانات بازار طلا تحت تأثیر دلالان سبزه میدان است، خاطرنشان کرد: با شناساندن گواهی سپرده به فعالان بازار طلا و سکه و همچنین با راه‌اندازی بازار آتی ارز، بورس کالای ایران در آینده‌ای نزدیک نقش قابل توجهی در راستای شفافیت معاملات و قیمت طلا و ارز خواهد داشت.

وی اظهار داشت: ایجاد گواهی‌های سپرده کالایی در بورس کالا علاوه بر ایجاد یک بازار مالی برای محصولات، به کاهش نوسانات بی‌رویه قیمت کالا‌ها در بازار مصرف نیز کمک می‌کند.

مدیرعامل کارگزاری آتی ساز بازار تصریح کرد: ایجاد گواهی سپرده سکه طلا کمک بسیاری به ساماندهی بازار این محصول خواهد کرد و به نظر می‌رسد رفته‌رفته با ورود بازیگران جدید، بر حجم معاملات گواهی سپرده سکه طلا افزوده است.

دارابی اضافه کرد: در صورت رونق معاملات گواهی سپرده سکه طلا، روزانه بخشی از معاملات سکه به صورت کاغذی انجام می‌شود و این امر تا حد بسیار زیادی از نوسان‌های غیرمنطقی طلا خواهد کاست.

 وی معتقد است، اگر گواهی سپرده برای کالاهای مختلف ایجاد شود و در آینده بتوان این بازار را در کنار معاملات فیزیکی بورس کالا برای محصولات مختلف توسعه داد، ظرفیت‌های مالی زیادی در بازار کالایی کشور ایجاد خواهد شد که در نهایت به توسعه اقتصادی خواهد انجامید.

وی در ادامه به مزیت‌های گواهی سپرده کالایی اشاره کرد و گفت: گواهی سپرده طلا در آینده می‌تواند به عنوان وجه تضمین اولیه قراردادهای آتی سکه و همچنین به عنوان ضمانت برای دریافت تسهیلات از بانک‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

مدیرعامل کارگزاری آتی ساز بازار افزود: افزایش امنیت نگهداری سکه و کاهش ریسک جابه‌جایی‌های مکرر آن در اثر مبادلات فیزیکی، استفاده از ظرفیت‌ها و سرمایه‌های راکد و شفاف‌سازی معاملات سکه و واقعی شدن قیمت‌های بازار نقدی نیز از دیگر مزایای معاملات گواهی سپرده کالایی است.

 

براساس این گزارش، کلیه دارندگان سکه بهار آزادی طرح امامی ضرب سال ۸۶ با عیار ۹۰۰ در هزار و وزن ۸٫۱۳۳ گرم می‌توانند پس از اخذ کد بورسی از کارگزاران دارای مجوز فعالیت در این حوزه، به خزانه داری پردیس بانک رفاه (به عنوان انبار مورد تأیید بورس کالا) مراجعه و سکه‌های خود را به‌کارشناسان مربوطه ارایه کنند. در این بین کارشناسان پس از تأیید سلامت و کیفیت سکه‌ها نسبت به درج مشخصات در سامانه مربوط اقدام کرده و در آخر گواهی سپرده کالایی از سوی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه برای دارنده سکه‌های مورد تأیید، صادر می‌شود که دارنده گواهی سپرده کالایی می‌تواند نسبت به انجام معاملات گواهی سپرده‌های خود در بورس از ساعت ۸:۳۰ لغایت ۱۲:۳۰ هر روز کاری به صورت حراج پیوسته اقدام کنند. گفتنی است هزینه نگهداری هر قطعه سکه در انبار تنها ۵۰ ریال و هر بار هزینه کارشناسی ۵۰۰۰ ریال است.