بازار آتی ارز؛ فرصتی جدید برای فعالان اقتصادی

  کارشناس بازار سرمایه گفت: راه‌اندازی بازار آتی ارز در شرایط فعلی ضروری است و نیازی نیست که حتماً منتظر تک‌نرخی شدن بازار ارز باشیم. ابوذر نجمی در گفت‌و‌گو با مهر درباره راه‌اندازی بازار مشتقه ارز گفت: راه‌اندازی بازار مشتقه ارزی در وضعیت کنونی می‌تواند تجربه مناسبی برای اقتصاد ایران باشد و اگر اکنون که […]

 

کارشناس بازار سرمایه گفت: راه‌اندازی بازار آتی ارز در شرایط فعلی ضروری است و نیازی نیست که حتماً منتظر تک‌نرخی شدن بازار ارز باشیم.

ابوذر نجمی در گفت‌و‌گو با مهر درباره راه‌اندازی بازار مشتقه ارز گفت: راه‌اندازی بازار مشتقه ارزی در وضعیت کنونی می‌تواند تجربه مناسبی برای اقتصاد ایران باشد و اگر اکنون که برجام اجرایی شده، این بازار راه‌اندازی شود فضای جدید برای بازار ارز و در نتیجه فرصتی برای پوشش ریسک شرکت‌ها به وجود خواهد آمد.

کارشناس بازار سرمایه به تحلیل نقش بانک مرکزی در راه‌اندازی بازار مشتقه ارزی پرداخت و اضافه کرد: بانک مرکزی باید به عنوان حمایت‌کننده اصلی بازار مشتقه ارزی بر این بازار نظارت کافی داشته باشد. در واقع نقش بانک مرکزی صرفاً باید نظارت بر عملیات باشد، چرا که بورس کالای ایران به عنوان میزبان این بازار نقش اجرایی و همچنین شفافیت بر معاملات را برعهده خواهد گرفت.

به گفته این کارشناس بازار مالی، تجربه بورس‌های ارز در دیگر کشور‌ها نشان می‌دهد که بازارهای مشتقه ارزی در بورس‌های کالایی آن‌ها نهفته است و علاوه بر آن نیز تعداد زیادی بازیگر کوچک و بزرگ در این بازار حضور پیدا می‌کنند، بنابراین به عقیده بنده صرافی‌ها نیز می‌توانند به ورود به این بازار، انگیزه حضور را برای سایر فعالان اقتصادی فراهم کنند.

وی به تجربه‌های قبلی نوسان نرخ ارز و این‌که بازار مشتقه می‌توانست طی سال‌های گذشته در اقتصاد ایران راه‌اندازی شود، اشاره کرد و گفت: در چند سالی که این بازار نوسان‌های شدیدی را تجربه کرد بازارهای مختلف صدمات زیادی را شاهد بودند، در صورتی که اگر بازار آتی ارز زودتر از این‌ها و مانند همه دنیا طراحی و راه‌اندازی می‌شد می‌توانست بسیار مثمرثمر باشد.

نجمی در خصوص راهکار‌ها و پیش‌نیازهایی که باید قبل از راه‌اندازی بازار آتی ارز اجرا شود، بیان‌کرد: دو نکته مهم که باید قبل از راه‌اندازی بازار مشتقه ارزی مورد توجه قرار بگیرد این است که در گام اول باید اطلاع‌رسانی درستی در این زمینه صورت بگیرد و در قدم بعدی بعد از تک‌نرخی شدن ارز، باید در زمینه گسترش و توسعه ابزارهای مالی اقدام کنیم.

وی گفت: این نکته را هم لازم است اضافه کنم که بهتر است در ابتدا ارز محدودی وارد این بازار شود. در حقیقت باید اجازه دهیم تا صراف‌ها نیز به این بازار ورود پیدا کنند چرا که سفته بازی می‌تواند موجب انگیزه معامله‌گران برای ورود به این بازار شود.

این کارشناس بازارهای مالی در پایان به کمبود منابع ارزی بانک مرکزی اشاره کرد و افزود: در حال حاضر قیمت نفت روند نزولی در پیش گرفته است و منابع درآمدی دولت و به تبع آن ذخایر ارزی بانک مرکزی کم و محدود شده که در این شرایط نیز بانک مرکزی باید استراتژی خود را برای بازار ارز مشخص و تصمیمات مشخصی اتخاذ کند. این صحیح نیست که رأس هرم سیاست‌گذاری پولی و ارزی کشور بی‌برنامه باشد و دنبال بازار حرکت کند.

 

وی خاطرنشان کرد: بنابراین راه‌اندازی بازار آتی ارز در شرایط فعلی ضروری است و نیازی نیست که حتماً منتظر تک‌نرخی شدن بازار ارز باشیم، برداشته شدن محدودیت‌های بین‌المللی خود مسیر‌ها را برای جذابیت و اطمینان به شفافیت قیمتی برای معامله‌گران ایجاد خواهد کرد.