وزیر نفت:ایران از هر برنامه‌ای برای تنظیم بازار نفت حمایت می‌کند

    بیژن زنگنه نشست دوحه را قدم خوبی برای همکاری اوپک و غیراوپک دانست و گفت: ایران از هر اقدامی برای تنظیم و پایدار کردن بازار حمایت می‌کند. به گزارش شانا، وزیر نفت در حاشیه دیدار با وزیر انرژی آفریقای جنوبی در پاسخ به این سؤال که آیا ایران با توجه به نشست دوحه […]

 

  بیژن زنگنه نشست دوحه را قدم خوبی برای همکاری اوپک و غیراوپک دانست و گفت: ایران از هر اقدامی برای تنظیم و پایدار کردن بازار حمایت می‌کند.

به گزارش شانا، وزیر نفت در حاشیه دیدار با وزیر انرژی آفریقای جنوبی در پاسخ به این سؤال که آیا ایران با توجه به نشست دوحه تولید نفت خود را افزایش داده و به دوران قبل از تحریم‌ها بر می‌گردد، گفت: تولید نفت ایران به دوران قبل از تحریم‌ها بسیار نزدیک شده است و تولید نفتمان یک میلیون بشکه بعد از لغو تحریم‌ها افزایش یافته که این روند تا رسیدن به سهم ایران پیش از تحریم‌ها از بازار ادامه دارد.

وی با اشاره به نشست دوحه تصریح کرد: ایران از هر برنامه‌ای برای تنظیم و پایدار کردن بازار حمایت می‌کند؛ ضمن این که نشست دوحه را قدم خوبی می‌دانیم گرچه نتوانست به نتیجه برسد اما شروع بحث خوب بود به این صورت که بین اعضای اوپک و غیراوپک همکاری شود و تولیدکنندگان بزرگ اوپک هم بپذیرند که باید کاری برای تغییر وضع بکنند.

زنگنه با اشاره به کاهش قیمت نفت یک روز قبل از نشست دوحه، گفت: با این حال پس از برگزاری نشست دوحه، قیمت نفت روند نزولی نیافت زیرا جریان بازار و خواست تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان برای اقتصاد جهانی این است که قیمت‌های نفت در سطح جهانی باید افزایش بیاید.

وی ادامه داد: این مسأله سبب می‌شود تا بلندمدت عرضه و تقاضا و به‌ویژه بخش عرضه بتواند به سرمایه‌گذاری بپردازد تا در آینده کمبود عرضه‌ای ایجاد نشود و دوباره با شوک قیمتی جهش رو به بالا روبه‌رو نشویم.

همچنین وزیر نفت با اشاره به مذاکره میان ایران و آفریقای جنوبی در حوزه‌های نفت و انرژی نسبت به امضای یک یادداشت تفاهم همکاری در حضور رؤسای جمهوری دو کشور ابراز امیدواری کرد.

وزیر نفت پس از دیدار با تینا جومت پترسون، وزیر انرژی آفریقای جنوبی در جمع خبرنگاران گفت: با توجه سفر جاکوب زوما، رییس‌جمهوری آفریقای جنوبی به تهران، در این ملاقات درباره همکاری‌های تهران و پرتوریا در حوزه نفت و انرژی مذاکره کردیم.

وی با بیان این که ایران پیش از تحریم‌ها ٤٠ درصد نفت مورد نیاز آفریقای جنوبی را تأمین می‌کرد و یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان نفت به این کشور بود، افزود: در جریان تحریم‌ها این مقدار به صفر رسید و اکنون به دنبال باز کردن این مسیر بسته هستیم و مذاکراتی در حال انجام است که امیدوارم به نتیجه برسد.

وزیر نفت تصریح کرد: هم اکنون بحث اصلی بر سر قیمت است و ایران هم اعلام کرده است قیمتی را می‌پذیرد که قیمت رقابتی بازار باشد.

زنگنه با اشاره به زمینه‌های دیگر همکاری با آفریقای جنوبی، ادامه داد: همچنین قرار است قرارداد همکاری فن‌آورانه برای توسعه دانش فنی در حوزه GTL با پژوهشگاه صنعت نفت امضا شود.

وی با بیان این که طرف آفریقایی ایران را به سرمایه‌گذاری در ساخت پالایشگاه در آفریقای جنوبی دعوت کرده است، گفت: از آن‌ها دعوت کرده‌ایم که پیشنهاد خود را ارایه دهند ضمن این که متقابلاً ایران نیز از آن‌ها دعوت کرده است مانند گذشته در بخش پالایشی و پتروشیمی ایران سرمایه‌گذاری کنند.

زنگنه گفت: شرکت آریاساسول آفریقای جنوبی پیش‌تر سرمایه‌گذاری موفقی در صنعت پتروشیمی ایران انجام داد، اما پس از تحریم‌ها ناگزیر از این سرمایه‌گذاری مشترک کناره‌گیری کرد.

 

وی با اشاره به ظرفیت خوب شرکت‌های آفریقای جنوبی برای سرمایه‌گذاری در بخش انرژی ایران گفت: انتظار می‌رود فردا (یکشنبه، ۵ اردیبهشت ماه) یک یادداشت تفاهم در زمینه انرژی میان تهران و پرتوریا امضا شود.