واگذاری مطالعات طرح تولید پترولیوم کک به فرانسوی ها

  مطالعات امکان‌سنجی فنی و اقتصادی طرح احداث کارخانه تولید پترولیوم کک ایران به شرکت فرانسوی اکسنس واگذار شد. به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، قرارداد مربوط به طرح یاد شده بین سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران و شرکت فرانسوی اکسِنس (Axens) در تهران امضا شد. این قرارداد […]

 

مطالعات امکان‌سنجی فنی و اقتصادی طرح احداث کارخانه تولید پترولیوم کک ایران به شرکت فرانسوی اکسنس واگذار شد.

به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، قرارداد مربوط به طرح یاد شده بین سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران و شرکت فرانسوی اکسِنس (Axens) در تهران امضا شد.

این قرارداد را مهدی کرباسیان رییس هیأت عامل ایمیدرو و فرانسیس ناتی‌ول (Francis Nativel) معاون اجرایی این شرکت فرانسوی امضا کردند.

 شرکت اَکسِنس از شرکت‌های تابعه ((IFPEN فرانسه، یکی از معتبر‌ترین شرکت‌های بین‌المللی و ارایه دهنده مهندسی (لایسنسور) فن‌آوری‌های پیشرفته در زمینه فرایندهای پالایشگاهی، پتروشیمی‌، کاتالیزورها، مواد جاذب و سوخت‌های جایگزین و همچنین خدمات مشاوره‌ تخصصی از جمله مهندسی پایه و تفصیلی و انجام مطالعات امکان‌سنجی فنی و اقتصادی به منظور بهینه‌سازی عملکرد واحدهای پالایش است.

براساس قرارداد امضا شده، شرکت فرانسوی موظف است طی مدت ۴ ماه نسبت به انجام مطالعات امکان‌سنجی فنی و اقتصادی قابل قبول توسط بانک‌های خارجی برای طرح احداث کارخانه تولید پترولیوم کک اقدام کند. در نظر است که پس از انجام مطالعات امکان‌سنجی طرح، فراخوان بین‌المللی احداث کارخانه برگزار شود.

طرح تولید پترولیوم کک که برای نخستین بار در کشور اجرا می‌شود یکی از طرح‌های توسعه‌ای ایمیدرو است که با هدف تأمین بخش مهمی از نیاز صنایع تولید آلومینیم کشور تعریف شده و درآن ماده اولیه (ته‌مانده برج تقطیر در خلاء پالایشگاهی) به مواد پر ارزشی نظیر پترولیوم کک و محصولات مایع (نفتای سبک و سنگین، گازوییل سبک و سنگین، LPG و غیره) تبدیل می‌شود. پایلوت اصلی این طرح به منظور تست فن‌آوری در شهریور ماه سال ۱۳۹۴ راه‌اندازی شد.

طرح احداث کارخانه تولید پترولیوم کک در منطقه آزاد اروند واقع در استان خوزستان اجرا می‌شود.

هم‌ اکنون ۵۰ هکتار زمین برای احداث این کارخانه در منطقه آزاد اروند اختصاص داده شده است. زمان پیش‌بینی شده برای آغاز عملیات اجرایی این طرح نیز اواخر سال ۹۵ است و طبق برنامه‌ریزی‌ها، در سال ۹۹ نیز به بهره‌برداری خواهد رسید.

در حال حاضر مجوز تأمین خوراک کارخانه از وزارت نفت دریافت شده و بخشی از زیر بناهای دوران ساخت در مرحله تأمین است. همچنین این طرح اواخر سال گذشته مجوز زیست‌محیطی خود را دریافت کرده است.

ظرفیت طرح یاد شده در حدود ۲۰۰ هزارتن پترولیوم کک کلسینه و حدود ۸۰۰ هزارتن محصولات مایع است که ماده اولیه آن از VB پالایشگاه آبادان و CSO پالایشگاه اراک تأمین خواهد شد.

 

در تولید هرتن آلومینیم، حدود ۴۵۰ کیلوگرم پترولیوم کک کلسینه مصرف می‌شود و با احداث واحد مذکور، تقریباً۱۰۰ درصد نیاز واحدهای فعلی تولید آلومینیم کشور تأمین خواهد شد.