روز جهانی زمین پاک و پاک‌‌ترین شهرهای دنیا

    روز جهانی زمین پاک هر ساله در ۲۲ آوریل مصادف با ۲ اردیبهشت در تمام دنیا برگزار می‌شود و به همه مردم یادآوری می‌کند که نباید سیاره خود «زمین» را فراموش کنند. به گزارش خبرآنلاین، زمین آخرین فرصت بشر و آخرین شانس وی برای ادامه بقاست. اگر به فیلم‌های علمی تخیلی هم باور […]

 

 

روز جهانی زمین پاک هر ساله در ۲۲ آوریل مصادف با ۲ اردیبهشت در تمام دنیا برگزار می‌شود و به همه مردم یادآوری می‌کند که نباید سیاره خود «زمین» را فراموش کنند.

به گزارش خبرآنلاین، زمین آخرین فرصت بشر و آخرین شانس وی برای ادامه بقاست. اگر به فیلمهای علمی تخیلی هم باور داشته باشیم باز هم در حال حاضر تنها جایی که بشر را سخاوتمندانه از خود بهره‌ور می‌کند، زمین است.

اما بشریت در طول ۵۰۰۰ سالی که از تمدن مدونش می‌گذرد و البته در طول این ۳۰۰ سال اخیر با کره زمین رفتار خوبی نداشته است.

آلودگی خاک، انباشت زباله، آلودگی آب، امحای جنگل‌ها و انباشتن فضا از گازهای گلخانه‌ای همگی تأثیراتی است که بشر بر کره خاک گذاشته است.

تاریخچه این مناسبت به سال ۱۹۶۹ و زمانی باز می‌گردد که جان مک مونل فرزند یک مبلغ دینی مستقل و علاقه‌مند به عرصه دین، علم و صلح، ایده برگزاری یک روز جهانی به نام روز زمین پاک را در همایش یونسکو درباره محیط‌زیست مطرح و در همان سال پرچم زمین پاک را طراحی کرد.

یوتانت دبیر کل سازمان ملل (۱۹۶۲- ۱۹۷۱) از ایده مک کونل استقبال کرد و این روز به یک روز جهانی در تقویم‌های سراسر دنیا تبدیل شد.

در ایران نیز همزمان با دیگر کشورهای جهان، هفته زمین پاک از روز دوم اردیبهشت به مدت یک هفته در سراسر کشور برپا می‌شود و نخستین روز این هفته (دوم اردیبهشت ماه) به نام روز زمین پاک نامگذاری شده است.

اما نشریه نشنال‌جئوگرافیک برای داشتن زمینی پاک نکاتی را پیشنهاد کرده است :

– در استفاده از کاغذ صرفه‌جویی کنید و سعی کنید کارهایتان را بدون استفاده از کاغذ انجام دهید.

– در ساخت و انبوه شدن جنگل‌ها شما هم کمک کنید. کاشت هر نهال می‌تواند سال‌های سال هم خاطره خوشی برای شما و هم کمکی به محیط زیستتان باشد.

– در محل کارتان هم به سبز بودن زمین فکر کنید. از مدیر بخش خود بخواهید که برنامه‌ای ترتیب دهد که کاغذ کم‌تری مصرف شده و اسراف نشود. برای نوشتن از هر دو روی کاغذ استفاده کنید.

– اگر به سفر رفتن فکر می‌کنید حتماً سفر با قطار را در اولویت قرار دهید. تحقیقات نشان می‌دهد که دی اکسیدکربنی که قطار‌ها برای زمین تولید می‌کنند ۴ تا ۱۵ درصد کم‌تر از هواپیماهاست. پس قطار را فراموش نکنید.

– در مصرف آب صرفه‌جویی کنید. اسراف در مصرف آب می‌تواند به ضرر زمین تمام شود. هنگام دوش گرفتن زمان مشخصی را در نظر بگیرید و دقایق طولانی بی‌دلیل زیر دوش نمانید و آب را بی‌علت باز نگذارید.

– در محله خود جستجو کنید. می‌توانید از همین هفته به محله خود بروید و کمی کنکاش کرده و ببینید که سوپرمارکت‌‌ها و دیگر مغازه‌ها چطور زباله تولید می‌کنند و چقدر می‌توان به آن‌ها نکات مفیدی را گوشزد کرد.

اگر رودخانه‌ای نزدیک محل سکونت شماست آن را زیر نظر بگیرید و راه‌هایی برای تمیز نگه‌داشتن آن به همسایه‌ها پیشنهاد کنید.

در نهایت بهترین راه کمک به زمین می‌تواند لذت بردن از آن باشد. از خانه بیرون بروید و انگیزه خود را برای نجات این محیط زیبا بیش‌تر کنید.

پاک‌‌ترین شهر‌های دنیا که به زمین پاک می‌اندیشند

جدول زیر نشان‌دهنده پاک‌‌ترین شهرهای دنیاست که به زمین و پاک نگاه داشتن آن بها می‌دهند هر چند که نباید فراموش کرد زمین پاک یک پروژه جهانی است.

این شهر‌ها البته به جز آگاهی و کمک شهروندان از یک برنامه‌ریزی دقیق و هدفمند در کنترل زباله استفاده از انرژی‌های پاک، کنترل و حفظ و اشاعه فضای سبز و بالاخره در همکاری با ان‌جی‌او‌های کمک به پاسداشت حیات در زمین سرآمدند و هر کدام از این شهر‌ها توانسته‌اند در حفظ استانداردهای زمین پاک و در هر کدام از شاخص‌ها رتبه بالای کسب کنند.

ردیف   شهر     کشور

۱  ونکوور        کانادا

۲  کیپ‌تاون     آفریقای جنوبی

۳  هلسینکی     فنلاند

۴  آدلاید         استرالیا

۵  دالاس        آمریکا

۶  کپنهاگن      دانمارک

۷  پورتلند       آمریکا

۸  اسلو نروژ

۹  فرایبورگ     آلمان

۱۰ زرمات        سوییس

تلاش‌های ایران

در ایران با روی کار آمدن دولت جدید و ایجاد فصل نوین در همکاری دولت با نهادهای حمایت از محیط‌زیست اقدامات رو به جلو و مثبتی در حرکت به سوی زمین پاک برداشته شده است .

گرچه فقر فرهنگی مردم علی‌الخصوص شهرنشینان در پاسداشت محیط‌زیست بسیار دامنه‌دار است اما اقداماتی نظیر حرکت به سمت استفاده از انرژی‌های نوین و پاک و حذف بنزین پتروشیمی، برنامه‌ریزی برای تفکیک زباله که از طرف شهرداری‌ها نیز دنبال می‌شود و بالاخره استمداد از بزرگان نظام و تأیید آنان برای جلوگیری از جنگل‌خواری از جمله این اقدامات است که می‌تواند جایگاه از دست رفته ایران در شاخصه‌های محیط‌زیستی را بازگرداند و آن را در سالیان دیگر ارتقا دهد.

زباله و کنترل آن در جهان

معمولاً کشورهای صنعتی دارای بالا‌ترین نرخ در تولید زباله هستند چرا که تولید و مصرف کالا در این کشور‌ها بالاست اما نکته اساسی که از شاخصه‌های توسعه نیز هست درصد بازیافت و فرهنگ مدیریت زباله است در جداول زیر بر اساس آمارهای سازمان ملل بیش‌ترین تولیدکنندگان زباله و موفق‌‌ترین بازیافت کنندگان زباله طبقه‌بندی شده‌اند.

آمار وزنی تولید زباله در ایران ۴۵ هزار تن در روز است که فقط ۷درصد تفکیک از مبدأ می‌شود ایران در مقام بالایی در تولید زباله قرار می‌گیرد در حالی که در بازیافت آن مقام چندان مهمی نداریم.

این یعنی انباشت زباله در محیط‌زیست که متأسفانه با کمی دقت می‌توان نشانه‌های آن را در طبیعت ایران بسیار دید.

کشورهای زیر دارای بالا‌ترین درصد وزنی تولید زباله هستند

ردیف   کشور   تولید زباله(میلیون تن)

۱  آمریکا         ۲۵۴

۲  روسیه        ۲۰۷

۳  ژاپن ۵۲٫۳۶

۴  آلمان         ۴۸٫۸۴

۵  انگلیس       ۳۴٫۸۴

۶  مکزیک       ۳۲٫۱۷

۷  فرانسه        ۳۲

۸  ایتالیا         ۲۹٫۷۴

۹  اسپانیا        ۲۶٫۳۴

۱۰ ترکیه         ۲۵٫۹۹

این هم جدول مدیریت زباله و بازیافت

ریف     کشور   درصد بازیافت

۱  سوئیس       ۵۲درصد

۲  اتریش        ۴۹٫۷درصد

۳  آلمان         ۴۸درصد

۴  هلند ۴۶درصد

۵  نروژ ۴۰درصد

۶  سوئد          ۳۴درصد

۷  آمریکا         ۳۱٫۵درصد

۸  دانمارک      ۳۰٫۴درصد

۹  بلژیک         ۳۰٫۱درصد

 

۱۰ فنلاند         ۳۰درصد