محدودسازی اختیارات شورا‌ها و دولتی کردن شهرداری ها

    شهردار پایتخت در صحن شورای اسلامی شهر تهران گفت: تقویت شورا‌ها و پارلمان‌های محلی، بزرگ‌‌ترین فرصت و تمرین برای کادرسازی در سطح ملی است. به گزارش مهر، محمدباقر قالیباف ضمن تبریک ۹ اردیبهشت به عنوان روز شوراها، تصریح کرد: یکی از افتخارات نظام اسلامی این است که تمشیت امور مردم را به دست […]

 

 

شهردار پایتخت در صحن شورای اسلامی شهر تهران گفت: تقویت شورا‌ها و پارلمان‌های محلی، بزرگ‌‌ترین فرصت و تمرین برای کادرسازی در سطح ملی است.

به گزارش مهر، محمدباقر قالیباف ضمن تبریک ۹ اردیبهشت به عنوان روز شوراها، تصریح کرد: یکی از افتخارات نظام اسلامی این است که تمشیت امور مردم را به دست مردم بسپاریم که این موضوع در قانون اساسی به صورت برجسته به تصویب رسیده و لازم‌الاجراست.

وی با تأکید بر این‌که ۷ اصل قانون اساسی به شورا‌ها اختصاص دارد، گفت: قانون مجلس زمینه اجرای قانون اساسی را فراهم می‌کند، به همین جهت در دهه ۶۰ اولین قانون مربوط به شورا‌ها در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید که قانون خوبی بو اما این قانون تا قبل از ایجاد شورا‌ها چندین بار تصحیح شد.

شهردار تهران عنوان داشت: تصحیح قانون از اختیارات مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان به شمار می‌رود و برای همه لازم‌الاجرا است اما به عنوان یک شهروند و از باب کار کارشناسی عرض می‌کنم که از سال ۶۱ تا سال ۷۷، هر بار اختیارات شورا را از جهت ماهیتی محدود کردند؛ حتی بعد از تشکیل شورا‌ها تا امروز نیز روند محدود‌سازی شورا‌ها ادامه دارد که به نظر من این روند درستی نیست.

قالیباف خاطرنشان کرد: با همه وجودم باور دارم که اگر بخواهیم در کشور به پیشرفت برسیم و بر چالش‌های مهم اقتصادی و بسیاری از نارسایی‌های اجرایی فائق بیاییم، باید یک تفکیک کار بین امورات تولی گری و تصدی گری ایجاد کنیم.

وی افزود: ما می‌توانیم تمامی کار‌ها را فارغ از بزرگ و کوچک بودن آن‌ها به امورات تولی‌گری و یا حاکمیتی و امورات تصدی‌گری و یا صرف اجرایی تفکیک کنیم؛ بنابراین همه امورات تولی‌گری باید در اختیار دولت و همه امورات تصدی‌گری و صرف اجرایی نیز در اختیارات شورا‌ها باشد؛ اگر این تفکیک کار ملی و محلی انجام شود دولت‌ها نیز فرصت پیدا می‌کنند تا موضوعات مهمی مثل ارزش پول ملی و تولید ناخالص داخلی را بالا ببرند، از منافع ما در عرصه بین‌المللی دفاع کنند و امورات را پیش ببرند.

شهردار تهران در ادامه عنوان داشت: همه مدیران ارشد برای حل نارسایی‌ها تلاش می‌کنند اما گاهی امورات جاری و روزانه به حدی سنگین است که فرصتی برای فکر کردن و برنامه‌ریزی عمیق پیدا نمی‌شود. این در حالی است که نگاه حضرت امام (ره) این بود که در هر کجا مردم می‌توانند کاری را انجام دهند، این کار را دولت‌ها انجام ندهند.

قالیباف یادآور شد: وقتی می‌خواهیم کوچک‌‌ترین کار‌ها را از یک وزیر مطالبه کنیم، هیچ وقت فرصت برای کارهای عمیق و دقیق فراهم نمی‌شود. این در حالی است که باید دست به دست هم دهیم و فارغ از همه بحث‌های سیاسی، این موضوع را به عنوان یک موضوع ملی دنبال کنیم.

وی تصریح کرد: تقویت شورا‌ها و پارلمان‌های محلی، بزرگ‌‌ترین فرصت و تمرین برای کادر‌سازی در سطح ملی است.

شهردار تهران با بیان این‌که شوراهای اسلامی شهر و روستا به تمام معنی یک نماد تشکل یافته و مستقیم مردم در درون مردم است، اظهار داشت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی و رییس‌جمهور هم انتخاب مردم هستند چرا که اصل مردم‌سالاری دینی بر آن است که تمامی انتخاب‌ها در کلیه شئون به صورت مستقیم و غیرمستقیم به واسطه مردم انجام می‌شود اما تفاوت شوراهای اسلامی شهر و روستا با بقیه در آن است که بودجه شورا‌ها دولتی نیست و با بودجه مردم کار می‌کنند، بنابر این نمی‌توانند در میان مردم نباشند.

قالیباف با انتقاد از محدودسازی اختیارات شورا‌ها در برنامه ششم عنوان داشت: در برنامه ششم مابقی اختیارات شورا‌ها محدود شده است. از این رو شهرداری‌ها کاملاً دولتی و شورا‌ها کاملاً تشریفاتی خواهند بود که این به مصلحت پیشرفت کشور و حل مشکلات مردم نیست.

به گفته شهردار تهران افزایش اختیارات دولت‌ها و محدود‌سازی اختیارات شورا‌ها به عنوان مبنای پارلمان محلی، با تفکیک کار ملی و محلی تناقض دارد و با باورهای اصیل انقلاب اسلامی نیز سازگار نیست.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود رمز موفقیت را حرکت در مدار قانون عنوان و تصریح کرد: همه شهرداران مناطق و مدیران خود را مکلف می‌دانند تا وفق مقررات کار خود را انجام دهند؛ همیشه تأکید ما نیز بر این است که مبتنی بر قانون عمل کنیم چرا که حرکت بر خلاف قانون حتماً خلاف شرع است.