برنامه جدید ایران برای راه‌اندازی «اوپک پتروشیمی»

    دبیرکل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی با تشریح برنامه جدید ایران برای راه‌اندازی «اوپک پتروشیمی»، گفت: به زودی کل صادرات پتروشیمی ایران تحت عنوان یک برند به بازار جهانی انجام می‌شود. احمد مهدوی در گفت‌و‌گو با مهر درباره طرح راه‌اندازی مجمع کشورهای صادرکننده محصولات پتروشیمی در جهان با ابتکار ایران، گفت: در حال حاضر […]

 

 

دبیرکل انجمن کارفرمایی صنعت پتروشیمی با تشریح برنامه جدید ایران برای راه‌اندازی «اوپک پتروشیمی»، گفت: به زودی کل صادرات پتروشیمی ایران تحت عنوان یک برند به بازار جهانی انجام می‌شود.

احمد مهدوی در گفت‌و‌گو با مهر درباره طرح راه‌اندازی مجمع کشورهای صادرکننده محصولات پتروشیمی در جهان با ابتکار ایران، گفت: در حال حاضر ایران با در اختیار داشتن ظرفیت تولید بیش از ۶۰ میلیون تن محصول پتروشیمی یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات پتروشیمی در سطح جهان به شمار می‌رود.

دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی ایران با تأکید بر این‌که ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور تا پایان برنامه ششم توسعه به بیش از ۱۰۰ میلیون تن افزایش می‌یابد، تصریح‌کرد: هم‌اکنون مهم‌ترین چالش پیش روی ایران برای راه‌اندازی مجمع کشورهای صادرکننده محصولات پتروشیمی، نحوه فروش و صادرات محصولات توسط مجتمع‌های پتروشیمیایی داخلی است.

این مقام مسؤول با تأکید بر این‌که پیش از اعمال خصوصی‌سازی و واگذاری شرکت‌ها، کل صادرات محصولات پتروشیمی ایران تحت عنوان یک برند به بازار جهانی صادر می‌شد، اظهار‌داشت: این در حالی است که هم‌اکنون محصولات شرکت‌های مختلف تحت عنوان برندهای مختلف صادر شده و حتی یک موازی کاری و رقابت جزیره‌ای بین مجتمع‌‌ها برای صادرات پتروشیمی در سطح بازار جهانی شکل گرفته است.

مهدوی، گام اول تأسیس مجمع کشورهای صادرکننده محصولات پتروشیمی توسط ایران را یکپارچه‌سازی صادرات عنوان کرد و افزود: در صورتی که کل صادرات محصولات پتروشیمی تحت عنوان یک برند انجام شود قدرت چانه‌زنی ایران هم در عرصه بازار جهانی افزایش می‌یابد.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی ایران در پاسخ به پرسش مهر که برای حل این چالش تاکنون چه اقداماتی انجام شده است؟ توضیح داد: هم‌اکنون کارگروه‌های تخصصی در بین مجتمع‌های پتروشیمی ایجاد شده به عنوان نمونه هر یک از تولیدکنندگان اوره، پلیمرها، متانول و مواد شیمیایی در یک کارگروه تخصصی عضویت پیدا کرده‌اند.

وی با بیان این‌که به زودی با تأسیس یک هلدینگ مشترک با حضور تمامی شرکت‌های پتروشیمی ایران، کل محصولات شامل اوره، متانول، انواع پلی‌اتیلن، پروپیلن، مواد شیمیایی و پلیمر‌ها تحت عنوان یک برند به بازار صادر می‌شود، تأکید کرد: بر این اساس وزیر نفت هم از طرح ایجاد این هلدینگ و صادرات یکپارچه محصولات پتروشیمی ایران حمایت کرده است.

این مقام مسؤول با بیان این‌که پس از انجام این پروسه، در گام دوم مذاکرات با کشورهای بزرگ تولید و صادرکننده محصولات پتروشیمی جهان بریا راه‌اندازی اوپک و یا مجمع کشورهای صادرکننده محصولات پتروشیمی در دستور کار قرار می‌گیرد، خاطرنشان‌کرد: هم‌اکنون ایران عضو کارگروه پتروشیمی مجمع کشورهای گروه دی ۸ بوده و کشورهایی همچون ترکیه، مصر، مالزی و نیجریه حضور دارند که می‌توانند هسته مرکزی این مجمع را شکل دهند.

 

به گزارش مهر، پیشتر معاون سابق وزیر نفت از موافقت کشورهای مصر و ترکیه با پیشنهاد ایران مبنی بر تأسیس اوپک پتروشیمی خبر داده و اعلام کرده بود: مذاکرات با چندین کشور اسلامی با محوریت زمان‌بندی و سازوکار تدوین اساس‌نامه و راه‌اندازی دبیرخانه مجمع کشورهای تولیدکننده پتروشیمی آغاز شده است.