هدفگذاری دولت برای افزایش ۱۰۰ میلیون مترمکعب گاز

  دولت یازدهم درصدد است با بهره‌برداری از ۵ فاز پارس‌جنوبی تا پایان امسال، ضمن آن‌که روزانه حدود ۱۰۰ میلیون مترمکعب به تولید گاز در کشور اضافه کند، فاصله کشورمان با قطر در برداشت از این میدان مشترک را نیز کاهش دهد. به گزارش ایرنا، با توسعه فازهای پارس‌جنوبی و بهره‌برداری از آن‌ها، ضمن افزایش […]

 

دولت یازدهم درصدد است با بهره‌برداری از ۵ فاز پارس‌جنوبی تا پایان امسال، ضمن آن‌که روزانه حدود ۱۰۰ میلیون مترمکعب به تولید گاز در کشور اضافه کند، فاصله کشورمان با قطر در برداشت از این میدان مشترک را نیز کاهش دهد.

به گزارش ایرنا، با توسعه فازهای پارس‌جنوبی و بهره‌برداری از آن‌ها، ضمن افزایش سهم این میدان گازی در سبد گازی کشور، فاصله کشورمان با قطر در برداشت از این میدان مشترک کاهش یافته است.

اولویت‌بندی فازهای پارس‌جنوبی در دولت یازدهم سبب تسریع در روند اجرای پروژه‌های در دست اجرا در میدان عظیم گازی پارس‌جنوبی شد. به‌طور میانگین در سال گذشته بیش از ۷۰۰ میلیون مترمکعب گاز در کشور تولید شد که بخش اصلی آن به پارس جنوبی تعلق دارد.

بر اساس تصمیم وزارت نفت در سال ۱۳۹۲، ۵ فاز ۱۲، ۱۵، ۱۶، ۱۷ و ۱۸ که نسبت به سایر فاز‌ها پیشرفت بیش‌تری داشتند در اولویت اصلی و سایر فاز‌ها در اولویت بعدی قرار گرفتند.

با توجه به راه‌اندازی فاز ۱۲ در اواخر سال ۱۳۹۳و بهره‌برداری از فازهای ۱۵ و ۱۶ در سال گذشته، وزارت نفت دوباره اقدام به اولویت‌بندی فازهای پارس‌جنوبی کرده و بر این اساس، فازهای ۱۷ و۱۸، ١٩، ٢١و ٢٠ را در اولویت کاری قرارداده است.

علی اکبر شعبانپور، مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس درباره آخرین وضعیت توسعه فازهای اولویت دار پارس‌جنوبی گفت: براساس برنامه‌ریزی انجام شده، امسال بیش از ١٠٠ میلیون مترمکعب به ظرفیت برداشت گاز از این میدان مشترک اضافه می‌شود.

وی با بیان این‌که فازهای ١٧، ١٨، ١٩، ٢٠ و ٢١ پارس‌جنوبی در اولویت تکمیل و بهره‌برداری قرار دارند، افزود: تولید گاز از این میدان در سال گذشته نیز با افزایش ١٥ درصدی نسبت به سال ۱۳٩٣ به ١٣٠ میلیارد مترمکعب رسید.

وی اضافه کرد: توسعه میدان گازی پارس‌جنوبی نمونه کامل تحقق شعار اقتصاد مقاومتی است که وزارت نفت با وجود همه محدودیت‌های مالی، توانسته است به این وعده خود جامه عمل بپوشاند.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس ادامه داد: بخش پالایشگاهی فازهای ١٧ و ١٨ اکنون کامل شده اما سکوهای این فاز‌ها با سکوهای فاز ١٤ جایگزین شده است، بنابراین بخش پایه‌های مشعل و خطوط میان فازی باید کامل شود.

شعبانپور یادآورشد: اگر تعهداتمان در برداشت گاز از این میدان مشترک عملی شود، فاصله ایران از قطر در برداشت گاز از پارس‌جنوبی به مقدار قابل توجهی کاهش می‌یابد.

میدان گازی پارس‌جنوبی (یا گنبد شمالی در بخش قطری)، بزرگ‌‌ترین میدان گازی مستقل جهان است که با داشتن ۳۴٫۲ تریلیون مترمکعب گاز استحصال‌پذیر، حدود ١٩ درصد از کل ذخایر گازی جهان را در خود جای داده است. این میدان گازی علاوه بر ذخایر عظیم گاز طبیعی، حدود ١٦ میلیارد بشکه میعانات گازی استحصال‌پذیر، نفت و مقادیر زیادی هلیوم دارد.

 

این میدان گازی در عمق بیش از ۳ هزار متری از بستر خلیج‌فارس و در محوطه‌ای به وسعت ٩ هزار و ٧٠٠ کیلومتر مربع واقع شده است. حدود ۳ هزار و ٧٠٠ کیلومتر مربع از این میدان مشترک، در آب‌های سرزمینی ایران و حدود ۶ هزار کیلومتر مربع دیگر در آب‌های قطر واقع شده است.