لیبی به دنبال الگوی ترکیه در امتیازگیری از اروپا

    نایب رییس شورای ریاست لیبی در جریان دیدار خود از ایتالیا پیشنهاد داد که اتحادیه اروپا نیز مشابه همان توافقی که در ماه مارس میان اتحادیه اروپا با ترکیه بر سر مخالفان به امضا رسید با لیبی نیز به امضا برسد.به گزارش سایت دیپلماسی ایرانی، اروپایی‌ها گمان نمی‌کردند مسأله پناهندگان تا این اندازه […]

    نایب رییس شورای ریاست لیبی در جریان دیدار خود از ایتالیا پیشنهاد داد که اتحادیه اروپا نیز مشابه همان توافقی که در ماه مارس میان اتحادیه اروپا با ترکیه بر سر مخالفان به امضا رسید با لیبی نیز به امضا برسد.به گزارش سایت دیپلماسی ایرانی، اروپایی‌ها گمان نمی‌کردند مسأله پناهندگان تا این اندازه برایشان سنگین تمام شود و مشکلات متعدد داخلی و بین‌المللی ایجاد کند. آن‌ها بعد از آن که توانستند ترکیه را مجاب کنند که با گرفتن امتیازهای بزرگ و دریافت کمک‌های مالی بر سر پناهندگان با اتحادیه اروپا همکاری کند، اکنون با کشور لیبی مواجه شده‌اند که قصد دارد همانند ترکیه با اروپایی‌ها معامله کند. مقامات لیبی نیز می‌گویند همان قرار و مدارهایی که اروپایی‌ها با ترک‌ها گذاشتند و امتیازاتی را به آن‌ها دادند که در مقابل ترک‌ها پذیرفتند با اروپایی‌ها بر سر مسأله پناهندگان غیرقانونی همکاری کنند باید با لیبی نیز انجام شود و الا جوابگوی سیل مهاجرتی که از لیبی رهسپار اروپا می‌شود، نیستند. بسیاری از پناهندگان که عموماً آفریقایی و از کشورهای سومالی و اریتره و سودان و سودان جنوبی و کشورهای جنوب صحرای آفریقا هستند از طریق لیبی و از راه دریا و به کمک کشتی و قایق خود را به اروپا می‌رسانند که در این مسیر نزدیک‌‌ترین کشور ایتالیا است که بار‌ها اعلام کرده اگر اروپا به آن کمک نکند، نمی‌تواند به راحتی از پس سیل مهاجرت پناهندگان به خاک خود جلوگیری کند، به ویژه که بسیاری از این پناهندگان تنها در ایتالیا نمی‌مانند بلکه از این کشور رهسپار دیگر کشورهای اروپایی نظیر فرانسه و انگلیس می‌شوند که خود این مسأله بحرانی برای اروپایی‌ها ایجاد کرده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی میدل ایست آنلاین، احمد عمر معیتیق، نایب رییس شورای ریاست لیبی در جریان دیدار خود از ایتالیا پیشنهاد داد که اتحادیه اروپا نیز مشابه همان توافقی که در ماه مارس میان اتحادیه اروپا با ترکیه به امضا رسید که به موجب آن در ازای دادن امتیازاتی به ترکیه این کشور جلوی مهاجرت پناهندگان به اروپا را بگیرد با لیبی نیز به امضا برسد.

در بیانیه وزارت امور خارجه ایتالیا در این رابطه آمده است، «نایب رییس شورای ریاست لیبی خواستار امضای توافقی میان اتحادیه اروپا با لیبی مشابه توافق این اتحادیه با ترکیه شد.» وزارت امور خارجه ایتالیا جزییات بیش‌تری درباره این پیشنهاد ارایه نکرد.

براساس توافقی که در ۱۸ مارس در بروکسل میان اتحادیه اروپا و ترکیه به امضا رسید، ترکیه در بازگرداندن همه مهاجران غیرقانونی جدیدی که از طریق ترکیه خود را به جزایر یونان می‌رسانند، همکاری می‌کند که این اقدام شامل کسانی که تقاضای پناهندگی داده‌اند نیز می‌شود. در مقابل اروپایی‌ها موافقت کردند که تحت شرایطی به ترکیه کمک‌های مالی دهند و ویزای شینگن را برای اتباع ترکیه لغو کنند.

وزارت امور خارجه ایتالیا در ادامه بیانیه خود افزود که معیتیق از ایتالیا بابت حمایت این کشور از ملت لیبی تشکر کرد و ابراز امیدواری کرد که ایتالیا به نقش مؤثرش در مسیر آشتی ملی که براساس آن قرار است لیبی جدید دموکراتیک و یکپارچه ساخت شود، ادامه دهد.

در این سفر آنجلینو الوانو، وزیر کشور ایتالیا با معیتیق و عارف خوجه، وزیر کشور لیبی نیز دیدار کرد. الوانو در این باره گفت: «من از این دیدار خوشحالم. ما الآن با یکدیگر بر سر مبارزه با تروریسم و قاچاق انسان همکاری می‌کنیم.»

 

در همین رابطه وزیر امور خارجه ایتالیا نیز به لیبی سفر کرده و دیداری را با فایز سراج، نخست وزیر این کشور در طرابلس، پایتخت لیبی انجام داده است. این سفر نخستین سفر یک مقام عالی رتبه اروپایی از لیبی بود. بعد از آن وزرای امور خارجه آلمان و فرانسه نیز به لیبی سفر کردند.