معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت:صادرات ۴٫۱ میلیون تن تولیدات فولادی

  معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: مجموع صادرات تولیدات فولادی کشور در سال ۱۳۹۴ به رقم ۴٫۱ میلیون تن رسید که موجب ثبت رکورد تاریخی در این عرصه شد و تا حدودی واحدهای تولیدکننده را از بحران خارج کرد. به گزارش ایرنا، مهدی کرباسیان، پس از نشست بررسی عملکرد سال گذشته و […]

 

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: مجموع صادرات تولیدات فولادی کشور در سال ۱۳۹۴ به رقم ۴٫۱ میلیون تن رسید که موجب ثبت رکورد تاریخی در این عرصه شد و تا حدودی واحدهای تولیدکننده را از بحران خارج کرد.

به گزارش ایرنا، مهدی کرباسیان، پس از نشست بررسی عملکرد سال گذشته و برنامه پیش رو در سال ۱۳۹۵ با اعضای هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران و مدیران عامل شرکت ملی فولاد ایران و صندوق ضمانت صادرات، اظهار داشت: در سال ۱۳۹۴ سیاست‌های دولت بر حمایت از تولید و صادرات متمرکز بود و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) نیز این مهم را در دستور کار خود داشت.

وی افزود: کاهش قیمت جهانی فولاد سبب بروز بحران در این حوزه و سنگ آهن شد و کشورهای چین و روسیه با اعمال سیاست دامپینگ (صادرات به ارزش کم‌تر از قیمت تمام شده) فعالیت این بخش را تحت تأثیر قراردادند.

کرباسیان خاطرنشان کرد: واحدهای فولاد ساز کشور در سال گذشته با صادرات محصولات فولادی توانستند تا حدی از بحران خارج شوند و به تولید خود ادامه بدهند و با صادرات مشکل خود را حل کنند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: بررسی آمار‌ها نشان می‌دهد ارزش صادرات بخش معدن و صنایع معدنی در سال گذشته به رقم ۱۰ میلیارد دلار رسید که از این رقم حدود ۶ تا ۷ میلیارد دلار سهم صادرات فولاد در قالب شمش، اسلب، میلگرد، مقاطع و دیگر اقلام مربوطه به همراه سنگ آهن بود.

وی گفت: دستاورد بخش معدن و صنایع معدنی در عرصه صادرات در سال گذشته، نشان داد برنامه‌ریزی دولت یازدهم با تکیه بر سیاست اقتصاد مقاومتی و توسعه صادرات دنبال می‌شود و از خام فروشی جلوگیری شده و در واقع صادرات هدفدار دنبال می‌شود و صدور مواد خام به حداقل رسیده است.

کرباسیان اظهار امیدواری کرد: فولاد سازان امسال نیز برنامه صادرات خود را تداوم بخشند و رشد آن نیز مشاهده شود و در عین حال فرآورده‌های تولیدی ایران در بازارهای صادراتی جایگاه خود را بیابند.

وی یکی از اقدام‌های دولت در سال گذشته را اصلاح تعرفه واردات عنوان کرد و افزود: این اقدام در واقع گامی در جهت حمایت از تولید داخلی محسوب می‌شود و این امر با توجه به سیاست‌های بین‌المللی صورت گرفت.

رییس هیأت عامل ایمیدرو اظهار داشت: دولت یازدهم و مجلس شورای اسلامی برای امسال نرخ انرژی را تا حدی ثابت گذاشتند و از سوی دیگر برای امسال (۲۰۱۶) انتظار می‌رود در بعضی از اقلام قیمت‌ها در بازارهای جهانی با کاهش روبرو شود.

وی اضافه کرد: براساس مذاکراتی که در این نشست صورت گرفت، مقرر شد اعضای هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران همکاری و هماهنگی با واحد‌های تولید کننده فولاد داشته باشند که به آن‌ها آسیبی وارد نشود و قیمت‌ها برای مصرف کننده هیجان و افت بی‌رویه نداشته باشد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن بیان این‌که سیاست تأمین نیاز بازار داخل از سوی تولیدکنندگان فولاد کشور مورد تأکید قرار گرفته است، موضوع اولویت بخشیدن برای تهیه شمش و ورق مورد نیاز واحدهای تولیدی را خاطرنشان شد.

وی گفت: مسأله مهمی که واحدهای تولیدی کشور باید مورد توجه قرار دهند، کاهش قیمت تمام شده تولیدات است و سازمان ایمیدرو نیز به این امر توجه ویژه‌ای دارد.

کرباسیان اظهار امیدواری کرد، امسال واحدهای آهن اسفنجی فولاد استانی سپید دشت (چهارمحال وبختیاری)، نی ریز (فارس) و میانه (آذربایجان شرقی) به بهره‌برداری برسد که این امر می‌تواند نقش مؤثری در تحقق برنامه‌های اقتصاد مقاومتی کشور داشته باشد.

جمهوری اسلامی ایران چهاردهمین فولاد ساز جهان محسوب می‌شود و براساس سند چشم انداز ۱۴۰۴ قرار است ظرفیت تولید فولاد کشور به رقم ۵۵ میلیون تن برسد که از این رقم ۱۳ تا ۱۵ میلیون تن به صادرات اختصاص دارد.

هفت طرح فولاد استانی به ظرفیت ۸۰۰ هزار تا یک میلیون تن از سال ۱۳۸۵ به مورد اجرا گذاشته شد، اما به دلیل مشکلات مالی سال‌ها متوقف ماند و دولت یازدهم از نیمه ۱۳۹۲ فعالسازی این واحد‌ها را در دستور کار قرارداد و امسال قرار است بخش آهن اسفنجی واحدهای مزبور به بهره‌برداری برسد.

 

فولاد قائنات (خراسان جنوبی)، سبزوار (خراسان رضوی)، شادگان (خوزستان) و بافت (کرمان) دیگر واحدهای فولاد استانی هستند.