رییس پلیس راهور ناجا خبر داد:امکان تقسیط جریمه‌های رانندگی

  رییس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی از توقیف و ضبط ۶۰۰۰ جلد گواهینامه با بیش از ۳۰ نمره منفی خبر داد. به گزارش ایلنا، تقی مهری در نشستی خبری که در شهرک آزمایش برگزار شد، درباره نمرات منفی رانندگان از ابتدای امسال تا پایان دی‌ماه، گفت: طی این مدت ۶۰۰۰ جلد گواهینامه به […]

 

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی از توقیف و ضبط ۶۰۰۰ جلد گواهینامه با بیش از ۳۰ نمره منفی خبر داد.

به گزارش ایلنا، تقی مهری در نشستی خبری که در شهرک آزمایش برگزار شد، درباره نمرات منفی رانندگان از ابتدای امسال تا پایان دی‌ماه، گفت: طی این مدت ۶۰۰۰ جلد گواهینامه به دلیل این‌که نمرات منفی بیش از ۳۰ داشتند، ضبط شدند.۲۴ هزار جلد گواهینامه نیز در آستانه توقیف و ضبط قرار دارد.

وی درباره چگونگی بخشش نمرات منفی نیز گفت: اگر رانندگان به مدت ۶ ماه تخلفی نداشته باشند، نمرات منفی آنان پاک خواهد شد.

رییس پلیس راهور ناجا اظهار‌کرد: از ابتدای تصویب قانون نمرات منفی تا کنون، کم‌تر از ۱۰۰۰ جلد گواهینامه نیز توقیف شده است که این افراد مجدداً باید برای اخذ گواهینامه اقدام کنند.

وی در ادامه به تشریح آمار ۹ ماهه حوادث رانندگی اشاره کرد و گفت: برابر آمار پزشکی قانونی در ۹ ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۶۵ نفر کم‌تر کشته شده‌اند و این نشان‌دهنده رعایت مقررات از سوی شهروندان و رانندگان و همکاری رسانه‌های گروهی با پلیس است.

رییس پلیس راهور ناجا افزود: طی این مدت ۱۳ هزار و ۱۰۶ نفر در تصادفات جان خود را از دست داده‌اند که ۲۲ درصد آن مربوط به عابران پیاده و بیش از ۲۳ درصد آن نیز مربوط به موتورسیکلت سواران بوده است.

مهری از ورود یک میلیون و ۳۰۰ هزار وسیله نقلیه چرخه ترافیکی کشور خبر داد و گفت: طی این مدت بیش از یک میلیون نفر هم گواهینامه جدید گرفتند و آماری که از تعداد کشته‌شدگان به دست آمده نشان از کاهش دارد.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۱۸ میلیون وسیله نقلیه و ۱۰ میلیون موتورسیکلت دارای پلاک در کشور تردد می‌کند و بیش از ۲۵ میلیون گواهینامه فعال نیز داریم.

مهری با بیان این‌که قانون افزایش جرایم رانندگی براساس تصمیم هیأت وزیران و متناسب با نرخ تورم انجام می‌شود، گفت: در ماه گذشته هیأت وزیران در بین حدود ۴۰ کد تخلفات رانندگی افزایش اعمال کرده که از این تعداد حدود ۱۲ کد تخلف افزایش صددرصدی داشته و حدود ۲۸ کد تخلف نیز تا ۵۰ درصد افزایش داشته است که آگهی آن در روزنامه رسمی درج شده و از نیمه دوم اسفند به بعد اجرایی خواهد شد.

وی با بیان این‌که بیش‌ترین افزایش را در تخلفات حادثه‌ساز داشتیم، خاطرنشان کرد: از میان ۲۰ تخلف حادثه‌ساز که در قانون سال ۸۹ به تصویب مجلس رسید، ۱۰ تخلف به شکل صددرصدی و ۱۰ تخلف نیز ۵۰ درصد افزایش جریمه را داشته است که بیش‌ترین ‌آن مربوط به رانندگی در شرایط مستی و استفاده از مواد الکلی و روان‌گردان بود که از ۲۰۰ هزار تومان به ۴۰۰ هزار تومان افزایش یافته که با توجه به جرم و خطرآفرینی که این افراد انجام می‌دهند، باز هم مبلغ بالا نیست.

مهری کم‌ترین مبلغ افزایش را نیز جریمه عدم پرداخت عوارض اعلام کرد و گفت: مبلغ این تخلف از ۲۰ هزار تومان به ۳۰ هزار تومان افزایش یافته است.

به گفته رییس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی، جریمه عبور از چراغ قرمز نیز از ۱۰۰ هزار تومان به ۲۰۰ هزار تومان افزایش یافته است.

رییس پلیس راهور ناجا با بیان این‌که جریمه‌ها و افزایش آن برای متخلفان است و نه کلیه رانندگان، خاطرنشان کرد: در سال جاری ۱۳ هزار نفر در حوادث رانندگی کشته شده‌اند در این تصادفات حدود ۶۰۰۰ راننده داشتیم که ۵۰ درصد آنان غیرمقصر هستند. این یعنی ۳۰۰۰ نفر باعث مرگ ۱۳ هزار نفر شده‌اند که تعداد ۳۰۰۰ نفر در برابر ۲۵ میلیون نفری که گواهینامه دارند، عدد کمی است.

مهری در پاسخ به سؤالی درباره این‌که دیوان عدالت اداری اعلام کرده که احتمال تأخیر در اجرای قانون جرایم جدید رانندگی وجود دارد، گفت: تاکنون هیچ نامه‌ای از سوی دیوان عدالت اداری و دیگر نهاد‌ها برای جلوگیری از اجرای قانون جدید جرایم رانندگی به پلیس ارسال نشده است البته ما به عنوان پلیس همان‌طور که بار‌ها گفته‌ایم مجری قانون و مقررات هستیم.

وی در واکنش به اعتراض خبرنگاری که افزایش نرخ جرایم را بیش‌تر از میزان تورم دانسته بود نیز گفت: در رابطه با نرخ جرایم و افزایش و کاهش آن کارشناسان دولت این موضوع را بررسی کرده‌اند اما توجه کنید که قانون مبلغ جرایم رانندگی از سال ۹۰ افزایش نیافته و طی این مدت ببینید که به عنوان مثال قیمت یک دستگاه وسیله نقلیه چقدر بوده و به چقدر رسیده است.

وی درباره بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به انتقاد خبرنگاران درباره این‌که برخی از زیرساخت‌های پلیس برای ثبت تخلفات آماده نیست، گفت: شهروندانی که به جرایم اعتراض دارند می‌توانند به دفاتر پلیس + ۱۰ مراجعه کرده و مانیز موظفیم طی ۲۴ ساعت به این اعتراض پاسخ دهیم. در مرکز اجراییات نیز همکاران من آماده پاسخگویی به شکایات هستند.

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی با بیان این‌که شرایطی فراهم شده که شهروندان بتوانند جرایم را قسطی پرداخت کنند، گفت: پلیس پیشنهادی برای بخشش جرایم نداده و اگر بنا باشد جرایم رانندگی بخشیده شوند، این موضوع باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.

مهری در پاسخ به سؤالی درباره این‌که آیا تردد اتوبوس‌های فاقد پلاک بی‌آرتی در شهر تهران قانونی است یا خیر، اظهار کرد: هر وسیله نقلیه متحرک باید دارای پلاک ملی باشد و استثنایی نیز درباره خودروهای نیروهای مسلح و وزارت دفاع وجود داشت که با ابلاغ رییس ستاد کل نیروهای مسلح این مشکل نیز برطرف شد. در حال حاضر هیچ وسیله نقلیه‌ای حق تردد بدون پلاک را ندارد و این اقدام تخلف است.

 

وی درباره ساماندهی علائم راهنمایی و رانندگی نیز گفت: با توجه به تغییرات هندسی شهر‌ها و معابر، تصمیمی برای بازنگری تابلو‌ها اتخاذ شد و تعداد زیادی از علائم کم شدند.