مواد شیمیایی در لاک و صابون احتمال چاقی را افزایش می‌دهد

  محققان ادعا کرده‌اند که قرارگیری فرد در معرض مواد شیمیایی یافت شده در محصولات روزانه می‌تواند بر میزان چربی ذخیره شده در بدن تأثیر گذارد. به گزارش مهر، طبق مطالعه محققان دانشگاه جورجیا آمریکا، فتالیت‌ها موادی شیمیایی‌ هستند که در بسیاری از محصولات روزمره از پلاستیک‌‌‌‌ها گرفته تا لاک و صابون یافت می‌شوند و […]

 

محققان ادعا کرده‌اند که قرارگیری فرد در معرض مواد شیمیایی یافت شده در محصولات روزانه می‌تواند بر میزان چربی ذخیره شده در بدن تأثیر گذارد.

به گزارش مهر، طبق مطالعه محققان دانشگاه جورجیا آمریکا، فتالیت‌ها موادی شیمیایی‌ هستند که در بسیاری از محصولات روزمره از پلاستیک‌‌‌‌ها گرفته تا لاک و صابون یافت می‌شوند و به آن‌‌‌‌ها ویژگی کشسانی می‌بخشند. حال تحقیقات جدید نشان می‌دهد که این مواد شیمیایی می‌توانند برای سلامت افراد نیز مضر باشند.

لی این، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: قرارگیری در معرض فتالیت می‌تواند رابطه نزدیکی با افزایش ابتلا به انواع بیماری‌های گوناگون داشته باشد.

از آن‌جایی که در مطالعات قبلی مقداری فتالیت در مایعات انسانی یافت شد، محققان خواستند به بررسی این موضوع بپردازند که آیا ترکیب بنزیل بوتیل فتالیت (BBP) بر روی تجمع چربی در سلول‌‌‌‌ها تأثیر دارد.

محققان با استفاده از سلول‌های موش، در محیط آزمایشگاه مدل‌هایی برای آنالیز قرارگیری در معرض BBP و تأثیر آن بر انباشت چربی‌های موسوم به لیپید در سلول‌‌‌‌ها ایجاد کردند.

به گفته محققان، علاوه بر عوامل ژنتیکی، عوامل محیطی هم می‌توانند در چاقی نقش داشته باشند.

 

مطالعات نشان می‌دهد ماده شیمیایی BBP موجب انباشت قطرات لیپید در سلول‌‌‌‌ها شده و در نتیجه فرد چاق می‌شود.