کشف ابرنواختری که ابن سینا رصد کرده بود!

  دانشمندان آلمانی از دستیابی به دستخطی متعلق به ابن سینا فیلسوف معروف ایرانی خبر داده‌اند که نشان می‌دهد او ابرنواختری(SuperNova) را در سال ۱۰۰۶ میلادی رصد کرده بوه است! به گزارش مهر، برای نخستین بار گروهی از دانشمندان متونی را مورد مطالعه قرارداده‌اند که به ابن سینا، دانشمند و فیلسوف شهیر ایرانی تعلق دارد. […]

 

دانشمندان آلمانی از دستیابی به دستخطی متعلق به ابن سینا فیلسوف معروف ایرانی خبر داده‌اند که نشان می‌دهد او ابرنواختری(SuperNova) را در سال ۱۰۰۶ میلادی رصد کرده بوه است!

به گزارش مهر، برای نخستین بار گروهی از دانشمندان متونی را مورد مطالعه قرارداده‌اند که به ابن سینا، دانشمند و فیلسوف شهیر ایرانی تعلق دارد. در این متون ابن سینا از مشاهدات خود درباره ابرنواختری در سال ۳۹۷ هجری قمری برابر با ۱۰۰۶ میلادی خبر داده است.

ابن سینا که در حد فاصل سال‌های ۹۸۰ تا ۱۰۳۷ میلادی می‌زیست به عنوان یکی از تأثیرگذار‌‌ترین دانشمندان عصر خود در دنیای اسلام به شمار می‌آمد که یافته‌های وی همچنان نیز در برجسته‌‌‌ترین دانشگاه‌های سراسر جهان مورد بررسی قرار می‌گیرد.

دانشمندان آلمانی که دست نوشته‌های ابن‌سینا را مورد بررسی دقیق قرارداده‌اند توصیفش از ابرنواختر مورد نظر، جهت و ظاهرش را ترجمه و تفسیر کرده‌اند.

ابن سینا در توصیف این ابرنواختر این گونه نوشته که «بدون دنباله» بوده است که از این حیث متمایز از پدیده‌های آسمانی دنباله‌دار است.

 

در بخش دیگر این دست نوشته‌ها آمده است: این ستاره جدید به تدریج کمرنگ و کمرنگ‌تر شد تا ناپدید گشت.