نبود سرمایه پروژه‌ها را به خواب فرو برد

    مدیر‌عامل شرکت توسعه ‌و سرمایه‌گذاری قشم گفت: تأمین اعتبار تنها مشکل پل خلیج‌فارس نیست بلکه باید این پل از لحاظ قانونی تعیین و تکلیف شود. به گزارش باشگاه خبرنگاران، باقری‌نژاد در خصوص برنامه‌های توسعه صادرات در سال‌جاری اظهار‌ داشت: بنا به فرمایش مقام معظم رهبری و نام‌گذاری امسال در راستای توسعه صادرات، جذب […]

 

 

مدیر‌عامل شرکت توسعه ‌و سرمایه‌گذاری قشم گفت: تأمین اعتبار تنها مشکل پل خلیج‌فارس نیست بلکه باید این پل از لحاظ قانونی تعیین و تکلیف شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، باقری‌نژاد در خصوص برنامه‌های توسعه صادرات در سال‌جاری اظهار‌ داشت: بنا به فرمایش مقام معظم رهبری و نام‌گذاری امسال در راستای توسعه صادرات، جذب سرمایه‌گذاران، اعتبار تکنولوژی و پایدار کردن و استفاده در منطقه آزاد مذاکراتی با شرکت‌های مختلف هواپیمایی آغاز کردیم که امیدواریم این مذاکرات به زودی به نتیجه برسد به نحوی که با انتقال هواپیما و ایجاد آشیانه برای تعمیرات، آموزش و اشتغال پایدار در منطقه آزاد شاهد باشیم.

وی با اشاره به توسعه بخش‌های فولاد در منطقه آزاد گفت: برای توسعه بخش‌های فولاد و پتروشیمی در منطقه آزاد با توجه به تأمین خوراک منطقه و ابلاغ از سوی وزارت نفت برای توسعه بخش پالایشگاهی و همچنین برای تکمیل پروژه شبکه ارتباطی پل خلیج‌فارس مذاکراتی بسیار جدی با کشورهای علاقه‌مند سرمایه‌گذاری در این حوزه‌ها آغاز کردیم و در برخی این زمینه‌ها تفاهم‌نامه جدی امضا شده که امیدواریم تا قبل از سال شاهد راه‌اندازی و اجرا شدن عملیات برخی از پروژه‌ها باشیم.

باقری‌نژاد با اشاره به این‌که برخی از پروژه‌ها به سبب نداشتن سرمایه کافی نیمه کاره ماندند، بیان ‌کرد: بزرگ‌‌‌ترین مشکلات ما برای تکمیل پروژه در منطقه آزاد قشم و سرزمین کمبود منابع ارزان قیمت است اما می‌توان گفت که به دنبال اقداماتی از جمله ایجاد مرکز مبادلات بین‌المللی تجاری قشم در این منطقه هستیم که در این راستا مذاکراتی با شرکت‌های معتبر ژاپنی آغاز کردیم که امیدواریم با انتقال دانش و تجربه ایجاد شرکت‌های معتبر در منطقه آزاد مؤسسات کارگزاری بین‌المللی و به عبارتی ابزار مشوقی برای جذب سرمایه‌گذاران در منطقه مهیا کنیم.

مدیر‌عامل شرکت توسعه در خصوص ایجاد شعب مستقل در منطقه بیان ‌کرد: در واقع ما با بانک‌های ژاپنی، عمانی، روسی و چینی مشغول مذاکرات مستمر و جدی هستیم اما متأسفانه تا‌کنون به نتیجه‌ای نرسیدیم که امیدواریم این موضوع تا پایان سال به نتیجه‌ای رضایت بخش دست بیابد.

وی با اشاره به مشکلات اعتباری پل خلیج‌فارس یادآور‌ شد: پل خلیج‌فارس تنها مشکل آن تأمین اعتبار نیست چرا که می‌بایست از لحاظ قانونی آن را تعیین و تکلیف کرد و به همین خاطر بین شورای عالی مناطق آزاد و هیأت دولت مذاکرات جدی داشتیم که با توجه به دستوری که معاون اول رییس‌جمهور دادند و همچنین با نشستی که طی چند روز آینده با سازمان مدیریت ‌و برنامه‌ریزی داریم امیدواریم تعیین تکلیف حقوقی آن انجام شود.

باقری‌نژاد در ادامه افزود: در راستای تأمین اعتبار پل خلیج‌فارس اقدامات خوبی انجام شده که به محض وضعیت حقوقی قطعاً آن را به اطلاع خواهیم رساند.

مدیر‌عامل شرکت توسعه با اشاره به سرمایه‌گذاری در زمینه ایرلاین‌‌‌ها بیان ‌کرد: توسعه تنها از راه‌های زمینی، هوایی و دریایی اتفاق می‌افتد و به همین خاطر باید راهی برای جذب سرمایه‌گذاران و آورده آن‌‌‌ها به سرزمین خود داشته باشیم و به همین خاطر می‌توان گفت که توسعه ناوگان هواپیمایی در منطقه آزاد قشم یکی از ابزارهای توسعه و جذب سرمایه‌گذاران خارجی است.

وی با بیان این‌که از چند ماه گذشته مذاکراتی با شرکت‌های معتبر هواپیماسازی دنیا آغاز شده عنوان ‌کرد: از چند ماه گذشته در پی مذاکرات با شرکت‌های معتبر تفاهم‌نامه‌هایی منعقد شده و همواره در راستای سیاست اقتصاد مقاومتی به دنبال توسعه ناوگان هوایی و ایجاد اشتغال پایدار هستیم.

 

گفتنی است که شرکت‌های خارجی در منطقه آزاد سرمایه‌گذاری‌های لازم را انجام خواهد داد و در پی آن آشیانه‌ای برای مرکز تعمیرات و بحث آموزش خواهیم داشت امیدواریم این امر تا قبل از سال به وقوع بیانجامد.