کمک ۹۴۰ میلیارد تومانی دولت برای بازسازی منازل مسکونی زلزله زدگان غرب کشور

سخنگوی دولت گفت کمک ۹۴۰ میلیارد تومانی دولت برای بازسازی منازل مسکونی زلزله زدگان غرب کشور سخنگوی دولت گفت: با تصویب امروز هیأت دولت، ۶۵۹۰ میلیارد ریال تسهیلات و ۲۸۱۰ میلیارد ریال کمک بلا عوض به خانوارهای زلزله زده کرمانشاه اختصاص می‌یابد. به گزارش ایرنا، محمدباقرنوبخت در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران گفت: […]

سخنگوی دولت گفت

کمک ۹۴۰ میلیارد تومانی دولت برای بازسازی منازل مسکونی زلزله زدگان غرب کشور

سخنگوی دولت گفت: با تصویب امروز هیأت دولت، ۶۵۹۰ میلیارد ریال تسهیلات و ۲۸۱۰ میلیارد ریال کمک بلا عوض به خانوارهای زلزله زده کرمانشاه اختصاص می‌یابد.

به گزارش ایرنا، محمدباقرنوبخت در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران گفت: اقدامات اجرایی این مصوبه از دیروز چهارشنبه آغاز می‌شود و امیدواریم با سرعت و دقت و در کمال آرامش و امنیت انجام شود.

وی با بیان این‌که مصوبات دولت در ۴ سرفصل به تفکیک تسهیلات بلاعوض برای مناطق شهری و روستایی اختصاص یافت، اظهار داشت: برای هر خانوار که نیاز به احداث و بازسازی دارند، در مناطق روستایی ۲۵میلیون تومان و در مناطق شهری ۳۵ میلیون تومان تسهیلات پرداخت می‌شود و همچنین برای مناطق روستایی ۵ میلیون و مناطق شهری ۶ میلیون تومان وام بلاعوض اختصاص می‌یابد.

نوبخت گفت: برای خانوارهایی که نیازمند مرمت و تعمیر واحد‌‌ها هستند ۱۲میلیون تومان به صورت تسهیلات شهر و روستا داده می‌شود و دو میلیون تومان نیز وام بلاعوض داده می‌شود.

سخنگوی دولت گفت: همچنین با تصمیم دولت سه میلیون تومان تسهیلات و دو میلیون تومان وام بلاعوض برای خرید مجدد لوزام خانگی به زلزله زدگان پرداخت می‌شود.

وی درباره اسکان موقت نیز گفت: برای اسکان موقت روستا‌‌ها ۳ میلیون تومان و برای شهر‌‌ها ۵ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

سخنگوی دولت گفت: براساس مصوبه دولت بانک مرکزی نیز ۱۰ میلیون تومان وام قرض‌الحسنه برای خرید لوازم خانگی و موارد ضروری می‌پردازد.

وی تأکید کرد: این موارد غیر از مصوبه‌ای خواهد بود که برای جبران خسارات و بازسازی زیربنا‌‌ها و ابنیه دولتی باید انجام شود که امیدواریم با سرعت و دقت و در کمال آرامش و امنیت انجام شود.

نوبخت اظهار داشت: این مصوبه به بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه ابلاغ شد و بانک مرکزی باید ۶۵۹ میلیارد تومان از طریق نظام بانکی تسهیلات بدهد و ۲۸۱ میلیارد تومان را نیز سازمان برنامه و بودجه پرداخت کند که مجموعا ۹۴۰ میلیارد تومان می‌شود.

سخنگوی دولت درباره بخشنامه شرایط پرداخت وام زلزله زدگان گفت: بانک مرکزی بخشنامه‌ای دارد که همه کسانی که زلزله زده هستند و مشکل دارند علاوه بر دوره تنفس، وام‌های قبلی آنها تا دو سال استمهال می‌شود.

وی بیان کرد: طوری برنامه‌ریزی شده که سازمان برنامه بودجه قبل از پایان این ماه همه مبلغ را پرداخت کند گرچه الان موضوع گندم‌کاران و پرداخت خرید تضمینی گندم تحت‌الشعاع قرار گرفته است.

سخنگوی دولت ادامه داد: براساس تعهد سازمان برنامه و بودجه، باید ۲۷۰۰ میلیارد تومان باقی مانده خرید تضمینی گندم را پرداخت کنیم و امیدواریم شرکت بازرگانی دولتی همه این رقم را پرداخت کند تا بنابراین ۱۰۰ درصد خرید تضمینی گندم انجام شود.

نوبخت گفت: در نشست خبری ۲۵ مهرماه اعلام کرده بودم که سازمان برنامه و بودجه تمام مبلغ خرید تضمینی گندم را تا یک ماه آینده پرداخت خواهد کرد و این وعده محقق شد.

 

وی ادامه داد: خرید تضمینی گندم ۱۱هزارو۵۰۰ میلیارد تومان بود که ۹هزار و میلیارد تومان پرداخت شده بود و ۲۵۰۰ تا ۲۷۰۰ تومان باقی مانده بود که صددرصد پرداخت شد.