۲۵ تا ۳۰ میلیارد نخ سیگار به صورت قاچاق وارد می‌شود

۲۵ تا ۳۰ میلیارد نخ سیگار به صورت قاچاق وارد می‌شود عضو کمیسیون صنایع و معادن، گفت: ۴ تا ۵ میلیارد نخ سیگار مورد نیاز کشور از طریق قانونی وارد می‌شود، اما مابقی نیاز کشور به‌صورت قاچاق تأمین می‌شود. به گزارش خانه ملت، نادرقاضی‌پور در خصوص واردات و تولید صافی دیالیز، اظهارداشت: در زمان تحریم‌ها […]

۲۵ تا ۳۰ میلیارد نخ سیگار به صورت قاچاق وارد می‌شود

عضو کمیسیون صنایع و معادن، گفت: ۴ تا ۵ میلیارد نخ سیگار مورد نیاز کشور از طریق قانونی وارد می‌شود، اما مابقی نیاز کشور به‌صورت قاچاق تأمین می‌شود.

به گزارش خانه ملت، نادرقاضی‌پور در خصوص واردات و تولید صافی دیالیز، اظهارداشت: در زمان تحریم‌ها واردات همه کالا‌ها با مشکل روبه‌رو شده بود و واردات بی‌رویه سیگار کشاورزی و کاشت توتون کشور را فلج کرد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس‌شورای‌اسلامی گفت: طبق گزارش‌های اعلام شده میزان مصرف داخلی سیگار در سال ۹۰، ۵۵ میلیارد نخ بوده است، در طول این ۶ سال جمعیت افزایش پیدا کرده و مصرف سیگار در بین بانوان نیز افزایش پیدا کرده در نتیجه این عوامل مصرف کنونی سیگار بین ۷۰ تا ۸۰ میلیارد نخ در سال است.

نماینده مردم ارومیه در مجلس‌شورای‌اسلامی با اشاره به این‌که برنامه فعلی برای تولید حداکثری داخلی سیگار ۴۵ میلیارد نخ است، ادامه‌داد: ۲۰ میلیارد نیاز کشور شرکت دخانیات و ۲۵ میلیارد نخ دیگر را شرکت‌های اقماری تولید کنند، مابقی ۳۰ تا ۳۵ میلیارد نیاز کشور چگونه باید تأمین شود که تنها حدود ۵ میلیارد نخ سیگار به‌صورت قانونی وارد می‌شود و ۲۵ تا ۳۰ میلیارد نخ به صورت واردات قاچاق تأمین می‌شود.

وی ادامه داد: ۴ تا ۵ میلیارد نخ سیگار مورد نیاز کشور از طریق قانونی وارد می‌شود، اما مابقی نیاز کشور به‌صورت قاچاق تأمین می‌شود.

این نماینده مردم در مجلس‌شورای‌اسلامی با تأکید بر این‌که چرا سیگار در ایران از همه ‌جا ارزان‌تر است، چرا در زمان تحریم‌ها همه چیز تحریم شد اما سیگار به‌راحتی وارد می‌شد، عنوان‌کرد: علت عدم تحریم سیگار در کشور به این دلیل است که سیگار پایه فساد است، چند میلیون بی‌سواد و بازمانده از تحصیل داریم که تقریباً همه آنها مصرف‌کننده سیگار هستند.

وی ادامه‌داد: سیگار ارزان در ایران عرضه می‌شود تا از خلأ بی‌سواد و بیکاری استفاده کنند، این عرضه و عدم تحریم سیگار توطئه علیه نظام جمهوری‌اسلامی‌ایران است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان این‌که یک کشتی سیگار در بندر ترابوزان ترکیه پهلو می‌گیرد، بار این کشتی در ترکیه به‌ هیچ عنوان توزیع نمی‌شود و تمامی بار آن به پایانه مرزی ابراهیم خلیل بین ترکی و عراق منتقل می‌شود و باز هم در این کشور نیز محموله توزیع نمیشود و این اجازه نیز وجود ندارد.

سیگارهای قاچاق موجود در ایران مجدداً به ترکیه قاچاق می‌شود

نماینده مردم ارومیه در مجلس‌شورای‌اسلامی، اضافه‌کرد: سیگارهای وارد شده از ترکیه به‌صورت قاچاق به عراق صادر و از طرق مرز حاج‌عمران به کشور ایران وارد می‌شود، بخشی از سیگارهای وارد شده به ایران به شکل قاچاق به ترکیه صادر می‌شود.

وی با تأکید بر این‌که حجم زیادی سیگار از ارومیه به ترکیه قاچاق می‌شود، عنوان کرد: پول‌های قاچاق‌چیان سیگار در داخل کشور نیست بلکه در صرافی‌های ترکیه است با یک تیر چندین نشان را می‌زنند، برای واردات سیگار به ترکیه باید عوارض و مالیات سنگینی پرداخت کرد به همین دلیل سیگار به‌صورت قاچاق مجدداً وارد این کشور می‌شود.

کشت ۱۱ هزار هکتار توتون در آذربایجان‌غربی به صفر رسیده است

قاضی‌پور با اشاره به این‌که در استان آذربایجان‌غربی یکصد و ۱۱ هزار هکتار توتون کاشته می‌شد اما در حال حاضر یک کیلو نیز کاشته نمی‌شود و با واردات بی‌رویه بخش کشاورزی این صنعت فلج شد، ادامه‌داد: برای واگذاری شرکت ملی دخانیات پولی پرداخت نشد، دخانیات مربوط به وزارت صنعت است و نباید به وزارت تعاون واگذار شود، این اقدام یک توطئه بود تا این صنعت فلج شود و مجبور به واردات شویم.

 دو هزار نفر شاغل در صنعت دخانیات بیکار شده‌اند

 

 عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس‌شورای‌اسلامی با تأکید بر این‌که از هر جنبه‌ای که به این مسأله نگاه می‌کنیم یک توطئه برای جمهوری‌اسلامی‌ایران است، وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی باید صنعت دخانیات را مدرن کند و از واردات جلوگیری شود و تنها تولید داخل باقی بماند، خاطرنشان‌کرد: دو هزار نفر با از کار افتادن این صنعت بیکار شده‌اند که باید با واگذاری مجدد صنعت دخانیات به وزارت صنعت، معدن و تجارت زمینه شکوفایی آن ایجاد شود.