واقعی شدن نرخ خوراک پتروشیمی مشکلات مالی را گریبانگیر این صنعت می‌کند

رییس کمیسیون صنعت اتاق تهران‌ واقعی شدن نرخ خوراک پتروشیمی مشکلات مالی را گریبانگیر این صنعت می‌کند گروه تجارت: رییس کمیسیون صنعت اتاق تهران با بیان این‌که باید توجه داشت که خوراک ارزان پتروشیمی‌ها، روزی به پایان می‌رسد، گفت: صنعت پتروشیمی در کشور ما صنعتی دارای مزیت شناخته می‌شود. در طول سال‌های گذشته براساس همین […]

رییس کمیسیون صنعت اتاق تهران‌

واقعی شدن نرخ خوراک پتروشیمی مشکلات مالی را گریبانگیر این صنعت می‌کند

گروه تجارت: رییس کمیسیون صنعت اتاق تهران با بیان این‌که باید توجه داشت که خوراک ارزان پتروشیمی‌ها، روزی به پایان می‌رسد، گفت:

صنعت پتروشیمی در کشور ما صنعتی دارای مزیت شناخته می‌شود. در طول سال‌های گذشته براساس همین مزیت، این صنعت شکل گرفته و پیش رفته است، اما چند چالش مهم پیش پای آن قرار دارد که اگر نادیده گرفته شود، آینده آن را با مخاطره روبه‌رو می‌سازد.

به گزارش مناقصه‌مزایده، مهدی‌پورقاضی تصریح‌کرد: صنعت پتروشیمی به خوراک فوق‌العاده ارزان عادت کرده است و این موضوع موجب شده تا بر بهره‌وری در این صنعت چندان تمرکز نشود چراکه با اتکا به مزیت‌های موجود، این صنعت همواره سودده بوده است.

وی افزود: بهره‌وری نیروی انسانی در این صنعت حتی نسبت به کشورهای قطر و عربستان که صاحب خوراک ارزان هستند نیز پایین‌تر است. باید توجه داشت که این خوراک ارزان، روزی به پایان می‌رسد. ممکن است یک روز واقعی شدن نرخ خوراک در کشور عملیاتی شود، باید برای بهره‌وری عوامل تولید در این صنعت تلاش بیش‌تری صورت گیرد.

پورقاضی ادامه‌داد: تاکنون فعالان این صنعت موفق شده‌اند با لابی قوی، واقعی شدن قیمت خوراک را به تعویق بیندازند اما باید این واقعیت را پذیرفت که زمانی، این نرخ واقعی خواهد شد. در این صورت مشکلات مالی گریبان بنگاه‌های این بخش را خواهد گرفت و ارزش سهام آنها افت خواهد کرد. زیان این فرایند، بخش مهمی از اقتصاد کشور را تحت تأثیر قرار می‌دهد. باید از همین امروز برای اصلاح ساختار در این صنعت فکر شود.

رییس کمیسیون صنعت اتاق تهران‌ گفت: چالش دیگر این است که تکلیف قیمت خوراک پتروشیمی‌‌ها و نحوه تعیین آن از سوی رگولاتوری که دولت است، مشخص نیست. این موضوع سرمایه‌گذاری‌های جدید را در معرض ریسک قرار می‌دهد. سرمایه‌گذاران جدید نسبت به آینده سرمایه خود تردید خواهند داشت چراکه نرخ خوراک تعیین‌کننده‌‌ترین عامل در فرایند تولیدات شناخته می‌شود و سرمایه‌گذاران در این صنعت باید برای یک دوره زمانی مشخص از سیاست‌های مترتب بر آن مطلع باشند.

وی یکی دیگر از موضوعات و چالش‌های مهم در این بخش را شرایط‌ هاب جدید پتروشیمی دانست و افزود: منطقه مکران در بخش شرقی هرمز و اطراف چابهار، ‌هاب جدید پتروشیمی در نظر گرفته شده است اما هنوز شرایط آن به‌طور کامل روشن نیست و تردید‌هایی نسبت به آن وجود دارد. باید هرچه سریع‌تر این نگرانی‌‌ها برطرف شود تا در وضعیت شفاف بتوان در مورد سرمایه‌گذاری‌های جدید تصمیم‌گیری کرد.

پورقاضی با بیان این‌که با همه چالش‌هایی که این صنعت بزرگ را تهدید می‌کند، باید از آن به عنوان صنعتی سودده و بزرگ که با تکنولوژی همراه است، یاد کرد، گفت: البته باید توجه داشت که هنوز در جذب سرمایه خارجی موفق نبوده است؛ در حالی‌که می‌توان از آن به عنوان یکی از اولویت‌های جذاب برای سرمایه‌گذاران یاد کرد.

 

وی افزود: شاید رفع ابهام‌‌ها و چالش‌‌ها از این صنعت بتواند به روند سرمایه‌گذاری در این بخش سرعت بدهد. در حال حاضر خبرهایی از توافق با توتال در بخش پتروشیمی شنیده می‌شود اما این مذاکرات بر سر بخش بالادست پتروشیمی جهت استخراج گاز و پالایش آن است ولی سرمایه‌گذاری در بخش پایین‌دست پتروشیمی، فرصت مناسبی برای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی به شمار می‌رود.