ابوترابی‌فرد: نظام اقتصادی مقتدر باید مبتنی بر ملت و دانش باشد

  نایب اول رییس مجلس شورای اسلامی گفت: برای آفرینش یک اقتصاد مقتدر باید به ملت و دانش تولید محور تکیه کرد تا این حوزه به پویایی و ثبات دست یابد. حجت‌الاسلام سیدمحمدحسن ابوترابی‌فرد در جمع شماری از فعالان اقتصادی زنجان افزود: مهم‌ترین حوزه‌ای که انسان‌ها و مردم در آن حضور پیدا می‌کنند و بدون […]

 

نایب اول رییس مجلس شورای اسلامی گفت: برای آفرینش یک اقتصاد مقتدر باید به ملت و دانش تولید محور تکیه کرد تا این حوزه به پویایی و ثبات دست یابد.

حجت‌الاسلام سیدمحمدحسن ابوترابی‌فرد در جمع شماری از فعالان اقتصادی زنجان افزود: مهم‌ترین حوزه‌ای که انسان‌ها و مردم در آن حضور پیدا می‌کنند و بدون حضور آنان نمی‌توان در عرصه دیگر نقشی ایفا کرد، عرصه سیاسی است.

وی با بیان این‌که نظام اسلامی براساس رأی و نظر مردم بنا شده است، اظهار کرد: انتخابات در هر عرصه‌ای مهم محسوب می‌شود و در صورتی که شخصی خواهان تجربه آینده روشن برای کشور است، باید در انتخابات شرکت کند.

نایب اول رییس مجلس شورای اسلامی گفت: باید متوجه بود که به رشد اقتصادی در کوتاه مدت می‌توان دست یافت اما به یک نظام مردم سالار به سهولت نمی‌توان دسترسی داشت.

وی خاطرنشان کرد: در یک نظام سیاسی مقتدر، سیستم اقتصادی آن کشور مبتنی بر اراده ملت‌هاست.

حجت‌الاسلام‌ابوترابی‌فرد ادامه داد: تا کنون ما برای تولید نظام اقتصادی مبتنی بر تولید دانش، پویا و با ثبات گام برنداشته‌ایم.

نایب اول رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که نگاه مسؤولان در گذشته به اقتصاد، نگاه به خلق ثروت نبوده است، گفت: طی این سال‌ها ثروت کشور از طریق فروش نفت عاید شده است در حالی که این نوع نگرش باید تغییر کند.

وی بر لزوم بهره‌گیری از توان مردم در خلق ثروت تأکید و اضافه کرد: می‌توان با تکیه بر توان مردمی، با استفاده از تولید دانش، محصولات دانش‌محور و دوری از فروش و تکیه بر درآمد نفت، به یکی از ثروتمند‌ترین کشورهای جهان دست یافت.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد با بیان این‌که مشکلات اقتصادی کشور نه با تحریم‌ها آغاز شده است و نه با رفع تحریم‌ها به پایان می‌رسد، ابراز کرد: مشکلات اقتصادی که هم اکنون پیش روی کشور قرار دارد، باید به‌طور جدی مورد توجه قرار گیرد و برای اقناع تمام مسؤولان بر سر یک موضوع واحد در این عرصه، تلاش شود.

نایب اول رییس مجلس شورای اسلامی گفت: مدیران رده بالا، میانی و فعالان اقتصادی باید راه خود را برای اصلاح حوزه اقتصاد با دریافت نظر صاحب نظران و مشورت با آنان پیدا کنند.

وی با تأکید بر علم محور بودن مسؤولان اظهار کرد: باید اقتصاد، سیاست و جامعه را براساس علم و دانش تولیدی مدیریت و در مرزهای علم حرکت کرد.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد تصریح کرد: در صورتی که امروز نظام اسلامی در عرصه دفاعی یکی از مقتدر‌ترین کشورهای جهان به شمار می‌آید، به دلیل استفاده از توان علمی دانشگاه‌ها و اساتید دانشگاهی است.

نایب اول رییس مجلس شورای اسلامی گفت: امروز بسیاری از کشورهای مترقی فروشنده منابع طبیعی خود نیستند، بلکه به عرضه‌کنندگان علم تبدیل شده‌اند.

وی افزود: کشورهای غربی به خوبی می‌دانند، آن‌چه که انقلابی را به سوی نابودی سوق می‌دهد، بزرگ شدن حجم بخش دولتی است و اکنون این موضوع را می‌توان در جمهوری اسلامی نیز مشاهده کرد.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد یادآورشد: در سال ۸۴ بودجه بخش جاری کشور ۲۵۰ هزار میلیارد ریال بود که این مبلغ در سال ۹۴ به یک هزار و ۹۰۰ تریلیون ریال رسیده است.

نایب اول رییس مجلس شورای اسلامی گفت: درآمدهای نسبی کنونی کشور فقط پاسخگوی هزینه‌های قطعی کشور هستند و این میزان هزینه فقط به علت حجم بزرگ دولت است.

 

وی بزرگ بودن دولت را مانع پیشرفت برنامه‌های اقتصاد مقاومتی برشمرد و اظهار کرد: ارکان و بخش‌های اقتصادی با توجه و استفاده از توان بخش خصوصی و کوچک شدن دولت محقق می‌شود.