واردات گوشی تلفن همراه ۸۹ درصد افزایش یافت

واردات گوشی تلفن همراه ۸۹ درصد افزایش یافت گمرک ایران از افزایش ۸۹ درصدی واردات گوشی تلفن همراه به کشور خبر داد و اعلام کرد: دسترسی آزاد به اطلاعات گوشی‌های تلفن همراه با سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی امکان‌پذیر است. به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از گمرک، واردات گوشی تلفن همراه در […]

واردات گوشی تلفن همراه ۸۹ درصد افزایش یافت

گمرک ایران از افزایش ۸۹ درصدی واردات گوشی تلفن همراه به کشور خبر داد و اعلام کرد: دسترسی آزاد به اطلاعات گوشی‌های تلفن همراه با سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی امکان‌پذیر است.

به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از گمرک، واردات گوشی تلفن همراه در سال‌جاری به یک میلیون و ۳۶۲ هزار دستگاه رسید و تشریفات گمرکی این تعداد گوشی به صورت هوشمند و الکترونیک به کمک سامانه جامع گمرکی انجام شد.

در سال‌جاری به ارزش ۱۸۵ میلیون و ۳۰۶ هزار دلار انواع گوشی تلفن همراه وارد کشور شد که به لحاظ ارزش نیز در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به میزان ۷۹ درصد رشد داشته است؛ این رقم سال گذشته به تعداد ۷۱۹ هزار دستگاه و به ارزش ۱۰۳ میلیون و ۵۴۸ هزار دلار بود.

گمرک ایران همچنین از دسترسی آزاد به اطلاعات قیمت واقعی گوشی‌های تلفن همراه خبر داد و اعلام‌کرد: دسترسی آزاد به قیمت واقعی گوشی‌های تلفن همراه با سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی گمرک امکان‌پذیر است.

این اقدام با هدف احترام به حقوق شهروندی و دسترسی آزاد به اطلاعات امور گمرکی صورت گرفته است و خریداران گوشی‌های تلفن همراه در زمان استعلام کد شناسه بین‌المللی (IMEI) می‌توانند از قیمت واقعی این گوشی‌‌‌ها که در گمرک تعیین و بر مبنای آن حقوق ورودی اخذ شده است، اطلاع یابند.

علاوه بر این دسترسی به اطلاعات نوع ارز و قیمت ارزی که بر مبنای آن حقوق ورودی در گمرک اخذ شده در دسترس مشتریان قرار گرفته و با استعلام کد شناسه بین‌المللی می‌توانند مشتریان به این اطلاعات دسترسی پیدا کنند.

گمرک براساس قانون احترام به حقوق شهروندی و دسترسی آزاد و برخط به اطلاعات علاوه بر موارد یاد شده اطلاعات مربوط به تاریخ واردات گوشی تلفن همراه و حتی کشور سازنده را نیز در اختیار مشتریان قرار می‌دهد. این اقدامات به خریداران گوشی‌های تلفن همراه وارداتی کمک می‌کند تا گوشی اصل را از تقلبی تشخیص و قیمت واقعی گوشی تلفن همراه را به فروشنده پرداخت کنند.

همچنین واردکنندگان انواع گوشی‌های تلفن همراه می‌توانند به ارزش گمرکی انواع گوشی‌‌‌ها قبل از واردات دسترسی داشته باشند؛ ارزش پایه انواع گوشی‌های تلفن همراه براساس قانون دسترسی و انتشار آزاد اطلاعات به تفکیک انواع برند‌‌‌ها و مدل‌های مختلف در سامانه آنلاین ارزش کالایی گمرک (TSC) که یکی از دستاوردهای سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی است قرارداده شده و برای تمامی شهروندان قابل دسترسی است.

این اطلاعات به کمک سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی جمع‌آوری و در بزرگ‌‌‌ترین بانک اطلاعات تجارت خارجی کشور ذخیره‌سازی و تجمیع می‌شود و بخشی از این اطلاعات که امکان انتشار دارد براساس قانون دسترسی آزاد به اطلاعات در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد. بانک اطلاعاتی گمرک به روز و به لحظه موجود است و تمامی اطلاعات به صورت آنلاین در این بانک اطلاعاتی جمع‌آوری می‌شود.

خریداران انواع گوشی‌های تلفن همراه می‌توانند با شناسه (IMEI 15) رقمی گوشی از طریق لینک پنجره واحد تجارت فرامرزی گمرک به آدرس https: //epl.irica.ir/ImeiInfoView?0 استعلام بگیرند.

تقاضای سالیانه تلفن همراه در کشور حدود ۹ میلیون و ۲۷۵ هزار دستگاه برآورد می‌شود که تنها دو میلیون دستگاه آن از طریق واردات و دو میلیون و ۳۰۰ هزار دستگاه نیز از سایر روش‌های وارداتی نظیر ورود همراه مسافر، کوله‌بری تأمین می‌شود.

به گفته «سیدمحمودسفار» رییس انجمن واردکنندگان تلفن همراه، تبلت و لوازم جانبی، ۹۵ درصد تلفن‌های همراه موجود در بازار قاچاق است از این رو دولت از اواخر مهرماه طرح کددار کردن گوشی‌های تلفن همراه (رجیستری) را در کشور اجرایی کرده است.

 

به گفته مسؤولان اجرای طرح رجیستری، در مرحله نخست این طرح، گوشی‌های همراهی که در دست مردم قرار دارد، در شبکه تلفن همراه کشور شناسایی و کددار می‌شود و مشکلی از این بابت برای مردم به‌وجود نمی‌آید.