حماس به دنبال جلب رضایت عربستان

    به اعتقاد ناظران حماس در صورتی می‌تواند رضایت کشورهای عربی را نسبت به خود جلب کند و به فکر گسترش روابط گسترده‌تر با دیگر کشورهای عربی بیفتد که رضایت عربستان را جلب کند.به گزارش سایت دیپلماسی ایرانی، جنبش حماس تلاش می‌کند از آرامشی که در روابطش با مصر به وجود آمده است به […]

    به اعتقاد ناظران حماس در صورتی می‌تواند رضایت کشورهای عربی را نسبت به خود جلب کند و به فکر گسترش روابط گسترده‌تر با دیگر کشورهای عربی بیفتد که رضایت عربستان را جلب کند.به گزارش سایت دیپلماسی ایرانی، جنبش حماس تلاش می‌کند از آرامشی که در روابطش با مصر به وجود آمده است به عنوان کانالی برای ارتباط گرفتن با عربستان سعودی و دیگر کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس استفاده کند، به ویژه بعد از حمایت قدرتمند مالی و سیاسی‌ که کشورهای عضو شورای همکاری از قاهره داشته‌اند و بر روی آن به عنوان یک محور مهم در پیمان عربی – اسلامی برای رویارویی با ایران حساب کرده‌اند.

به گزارش روزنامه العرب، چاپ لندن، حماس ده‌ها پایگاه و نقطه نظامی در مناطق مرزی خود در جنوب غزه برای تقویت امنیت مرز‌‌ها با مصر ایجاد کرده است. این اقدام در پی آن صورت گرفت که مصر قبول کرد کانال ارتباطی با حماس برقرار کند به شرطی که حماس تعهد دهد جلوی حملات تندرو‌‌ها را از خاک خود به مصر بگیرد.

ناظران بعید نمی‌دانند که این اقدام پیامی به رهبران عربستان باشد مبنی بر این که حماس نیز می‌تواند جزیی از استراتژی جدید این کشور باشد که مبتنی بر نقش مصر در حمایت از امنیت منطقه است.

اخیراً مقامات حماس از وابستگی و هر گونه ارتباطی با جماعت اخوان‌المسلمین اعلام برائت کرده بودند. با این حال ناظران می‌گویند بعید است که حماس فرصت یابد بتواند به عمق جهان عرب راه یابد، چرا که باید قبل از عادی‌سازی روابط با عربستان مطالبات متعددی را برآورده کند. به اعتقاد ناظران حماس در صورتی می‌تواند رضایت کشورهای عربی را نسبت به خود جلب کند و به فکر گسترش روابط گسترده‌تر با دیگر کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس و جهان عرب بیفتد که رضایت عربستان را جلب کند. شکی نیست یکی از این مطالبات توقف بازی روی بند رابطه با ایران است. این روز‌‌ها کادر رهبری سیاسی جنبش حماس از تهران فاصله گرفته و به نوعی مواضع دوگانه‌ای را در قبال ایران اتخاذ کرده است اما شاخه نظامی آن که بر نهادهای حماس تسلط دارند همچنان روابط بسیار خوبی با ایران و حزب‌ا… دارد و حمایت مالی و تسلیحاتی از آن دریافت می‌کند. اگر چه منابع نزدیک به حماس می‌گویند که حمایت ایران از این جنبش و شاخه نظامی آن (کتائب‌القسام) بسیار محدود شده و حتی کمک‌های حزب‌ا… نیز بسیار محدود شده است.

چندی پیش، در ماه ژانویه موسی ابو مرزوق، معاون رییس دفتر سیاسی حماس در یک فایل صوتی که به رسانه‌ها درز پیدا کرد حملات تندی را علیه ایران ایراد کرد و مدعی شد قاچاق سلاحی که گفته می‌شود به غزه انجام می‌شود دروغ ایرانی‌‌ها است. وی همچنین ادعا کرد که از سال ۲۰۱۱ ایرانی‌‌ها هر کشتی‌ که اسرائیل ضبط می‌کند را می‌گویند به سمت غزه رفته در حالی که هیچ حمایتی از آن‌‌ها به ما نرسیده است!

این روز‌‌ها با توجه به تنش شدیدی که در روابط عربستان و ایران به وجود آمده است، رهبران عربستان هیچ گونه توجهی از سوی هیچ طرف منطقه‌ای به ایران را بر نمی‌تابند برای همین حماس که به فکر برون رفت از بحران داخلی‌‌اش است خود را میان ایران و عربستان در تنگنا می‌بیند. از یک سو می‌خواهد حمایت عربستان را داشته باشد و ریاض روی آن به عنوان یک قدرت قابل اطمینان حساب کند و از سوی دیگر نمی‌خواهد حمایت‌های ایران را از دست بدهد.

 

اما مشکلات حماس فقط محدود به پرونده ایران نیست، کشورهای عربی از حماس می‌خواهند که به روشنی هویت خود را بیان کند، آیا می‌خواهد جنبشی فلسطینی باشد که با حکومت خودگردان برای رسیدن به اهدافش همکاری می‌کند یا می‌خواهد هویت اخوانی داشته باشد و براساس دستورالعمل آن رفتار کند. روشن است که جنبش حماس همچنان زیر سایه اخوان فعالیت می‌کند، این مسأله کار را برای آن سخت می‌کند به ویژه که در بیش‌تر کشورهای عربی اخوان‌المسلمین وارد فهرست گروه‌های تروریستی شده است.