نفت۱٫۵ درصد گران شد

نفت۱٫۵ درصد گران شد در حالی که کاهش نفت خام ارسالی از کانادا به آمریکا از طریق خط لوله موجب کاهش بیش‌تر ذخایر نفت خام آمریکا شده است، قیمت نفت دیروز با افزایش مواجه شد. به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، براساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا دیروز با ۸۵ سنت، […]

نفت۱٫۵ درصد گران شد

در حالی که کاهش نفت خام ارسالی از کانادا به آمریکا از طریق خط لوله موجب کاهش بیش‌تر ذخایر نفت خام آمریکا شده است، قیمت نفت دیروز با افزایش مواجه شد.

به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، براساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا دیروز با ۸۵ سنت، معادل ۱٫۵ درصد افزایش به ۵۷ دلار و ۶۸ سنت رسید. قیمت نفت برنت نیز ۴۰ سنت معادل ۰٫۶ درصد رشد داشت که در نهایت روی مرز ۶۲ دلار و ۹۷ سنت ایستاد.

تجار گفتند، افزایش قیمت‌های دیروز ناشی از کاهش عرضه نفت کانادا به آمریکا بود.

شرکت ترانس کانادا اعلام کرد، تا پایان ماه نوامبر روزانه حداقل ۸۵ درصد از صادرات ۵۹۰ هزار بشکه‌ای نفت خود از طریق خط لوله کی‌استون به آمریکا را کاهش خواهد داد. این خط لوله که نفت‌های شنی آلبرتا را به پالایشگاه‌های آمریکا می‌رساند، هفته گذشته بعد از نشت ۵ هزار بشکه نفت در داکوتای جنوبی بسته شد.

تجار گفتند، دیگر عامل تقویت بازار انتشار گزارش هفتگی انستیتوی نفت آمریکا بود که اعلام کرد میزان ذخایر نفت خام این کشور در هفته منتهی به ۱۷ نوامبر، به‌میزان ۶٫۴ میلیون بشکه کاهش یافته است.

آخرین آمارهای تولید و ذخایر نفت خام آمریکا قرار است روز چهارشنبه منتشر شود.

خارج از آمریکای شمالی، تلاش‌های اوپک و متحدانش برای کاهش تولید موجب تقویت بازار شده است. توافق کاهش تولید در پایان مارس ۲۰۱۸ منقضی می‌شود و تولیدکنندگان به‌دنبال تمدید توافق در نشست ۳۰ نوامبر اوپک هستند.

استفن‌اینس، تحلیلگر بازار نفت گفت: «نتیجه نشست ۳۰ نوامبر اوپک سرنوشت بازار نفت را در کوتاه‌مدت تعیین خواهد کرد».

 

بانک جی.‌پی.مورگان آمریکا در چشم‌انداز سال ۲۰۱۸ خود اعلام کرده که بازار نفت در سال ۲۰۱۸ به‌پشتوانه تمدید توافق کاهش تولید متوازن خواهد بود» اما در صورت عدم تمدید بازار مجدداً با مازاد عرضه مواجه خواهد شد.