نهضت پاسخگویی در دانشگاه‌ها راه بیندازیم

 نهضت پاسخگویی در دانشگاه‌ها راه بیندازیم رییس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان گفت: به فکر راه‌اندازی نهضت پاسخگویی در دانشگاه‌ها باشیم. مسؤولین باید پاسخگوی مردم باشند. به گزارش ایسنا، محمدرضاعارف طی سخنانی در کنگره انجمن مدرسین دانشگاه‌ها اظهار کرد: این انجمن هم یک انجمن علمی و هم یک حزب فعال است. وی در ادامه با اشاره […]

 نهضت پاسخگویی در دانشگاه‌ها راه بیندازیم

رییس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان گفت: به فکر راه‌اندازی نهضت پاسخگویی در دانشگاه‌ها باشیم. مسؤولین باید پاسخگوی مردم باشند.

به گزارش ایسنا، محمدرضاعارف طی سخنانی در کنگره انجمن مدرسین دانشگاه‌ها اظهار کرد: این انجمن هم یک انجمن علمی و هم یک حزب فعال است.

وی در ادامه با اشاره به پیروزی مقاومت در مبارزه با داعش گفت: باید به دولت‌های مسلمان منطقه برای ریشه‌کن شدن داعش تبریک بگوییم؛ باید از برادر ارزشمندمان قاسم‌سلیمانی هم تشکر کنیم که تدابیر ایشان در منطقه زبانزد همه است.

عارف سپس تصریح کرد: همچنین باید به عزیزانمان در کرمانشاه تسلیت گفته و برای سلامتی بازماندگان دعا کنیم. از مشارکت مسؤولین و مردم و همچنین حضور ارزشمند مقام‌معظم‌رهبری که روحیه خوبی به آسیب‌دیدگان ‌و مسؤولین داد، تشکر می‌کنیم.

وی گفت: حادثه زلزله کرمانشاه، اتفاق بسیار بدی بود اما لطف خدا را هم می‌بینیم؛ چرا که اگر صبح بود تلفات دانش‌آموزان را داشتیم یا اگر پیش‌لرزه نیامده بود تلفات بیش‌تر می‌شد. مهم‌ترین مسأله در زلزله بحث مدیریت بحران است. مدیریت جزیره‌ای آفت بزرگی برای این شرایط است. در زلزله‌هایی مثل بم هم آفت همین مدیریت بحران بود.

این نماینده مجلس گفت: در دولت اصلاحات به‌ویژه در راستای جهت‌گیری‌های سیاسی که داشتیم برای مدیریت بحران‌ها برنامه‌های خوبی پیش رو داشتیم که سال‌ها بعد کنار گذاشته شد.

وی در همین راستا ادامه داد: بعد از زلزله بم تصمیم‌های خوبی برای وحدت فرماندهی گرفته شد که بعد از دولت اصلاحات کنار گذاشته شد. حالا برای زلزله اخیر کارگروهی در فراکسیون امید تشکیل داده و مسؤولیت‌هایی به آن دادیم. یکی‌ از این مسؤولیت‌ها بررسی وضعیت اتفاق رخ داده بود. بحث اسکان بازماندگان و ترمیم و بازسازی نیز ازجمله دیگر موضوعاتی است که در این کارگروه بررسی می‌شود.

عارف خاطرنشان کرد: در دوسال اخیر گفته می‌شود فراکسیون امید چه کار‌ها کرده است. ما تلاش کردیم در فراکسیون امید به جد دنبال کارهای زلزله بدون رسانه‌ای کردنش باشیم.

وی با بیان این‌که چالش پاسخگویی همواره یک چالش جدی بوده است، گفت: در اداره مشکلات کشور مردم پیشتاز هستند؛ اما وقتی زمان پاسخگویی مسؤولین باشد آنها کم می‌آورند. ما این موضوع را در دولت اصلاحات پیگیری کردیم که عمرش تمام شد. مسؤولین باید پاسخگوی مردم باشند و ما دانشگاهیان باید به آن بپردازیم.

عارف گفت: شاید لازم است در دانشگاه‌ها نهضت مطالبه‌گری راه بندازیم. جای این نهضت هم در دانشگاه‌ها است. متأسفانه آنهایی که شناختی از دانشگاه‌ها ندارند از سکوت و بی‌انگیزگی دانشگاه‌ها خوشحال هستند.

خواهش من این است که این انجمن به چالش سکوت دانشگاه بپردازد. ما در این راستا مصوباتی هم داشته‌ایم که چون باور به اجرا وجود ندارد عملی نمی‌شود.

وی یادآور شد: ما عقیده داریم دانشگاه باید میدان دار تحولات اساسی کشور باشد. در ۸ دهه گذشته به‌ویژه اوج مبارزات مردمی که از دهه ۴۰ شروع شد سراغ نداریم که دانشگاه میدان‌دار تحولات نباشد. دولت باید از نظرات مشورتی نخبگان دانشگاهی استفاده کند این در حالی است که این رابطه کاملاً قطع است.

رییس فراکسیون امید گفت: برنامه‌های مهمی الان در کشور وجود دارد. در رابطه با اجرایی شدن این برنامه‌ها دانشگاهیان باید کمک کنند. ما جزو اولین کشورهایی بودیم که عملکرد چشم‌انداز داشتیم. الان کجاییم؟ سبب خیر برای سایر کشورهای منطقه شدیم چراکه بعد از ما از ما جلو زدند. ما معتقدیم از برنامه سوم دیگر برنامه خاصی نداشتیم. واقعاً چقدر به برنامه‌ها و سندهای بالا دستی که داشتیم عمل کردیم.

وی با اشاره به راهبرد اصلاح طلبان برای تشکیل شورای عالی سیاست‌گذاری ادامه داد: ما رویکردی براساس خرد جمعی در دهه۹۰ اتخاذکردیم و در انتخابات‌های ۹۲، ۹۴و ۹۶ جلو رفتیم. حالا باید به مردم برای کار بزرگی که در ۹۴ در تهران کردند پاسخ دهیم. دولت هم موظف است گام‌های مؤثر و جدی برای اجرایی شدن برنامه‌هایش انجام دهد. ما نمی‌خواهیم دولت که چند ماه از عمرش گذشته را نقد کنیم اما در جریان اصلاحات نگرانی‌هایی در باب نارضایتی مردم وجود دارد. مردم انصافاً سنگ تمام گذاشتند و در انتخابات شوراهای شهر و روستا شرکت کردند؛ این مشارکت‌‌ها مسؤولیت سنگینی بر دوش ما می‌گذارد.

عارف سپس گفت: نباید کسی از اعضای شورا فکر کند وظیفه اصلاحات حمایت از او بوده و حالا که در شورا است رابطه‌اش را با این جریان و مردم قطع کند. فراکسیون امید و شورای شهر‌ها باید تلاش بیش‌تری کنند.

وی خاطرنشان کرد: به حواشی نپردازیم، رقیب به حواشی علاقه دارد. در گام دوم به جریان اصلاحات حمله شد. در گام سوم با ۵۰ لیست جعلی که وجود داشت، خواستند ما را از درون متلاشی کنند و هجمه‌ها به سمت مردم رفت که ‌ای مردم شما اشتباه انتخاب کردید.

عارف همچنین گفت: چون باورمان اصلاح امور و جایگاه مردم بوده است. بزرگ‌ترین سرمایه ما اعتماد مردم بوده است. باید در عمل این اعتماد را تأیید کنیم. فراکسیون امید موظف است به مردم خدمت کند. باید کارنامه خوبی در مجلس، دولت و شورا‌ها داشته باشیم که در گام بعدی که در ۹۸ است دوباره مردم به اعتماد کنند. در حال حاضر بیان موضوعاتی مثل انتخابات‌های ۹۸ و ۱۴۰۰ مسایل حاشیه‌ای است، در حالی که الان وظیفه ما خدمت به مردم است.

 

وی در پایان با اشاره به نقش انجمن مدرسین دانشگاه‌ها گفت: این تشکل در دهه نود و انتخابات گذشته نقش کلیدی داشته که امیدواریم در ادامه مسیر هم ما را یاری کنند. الان ارزیابی‌‌ها و آسیب‌شناسی‌هایی در شورای عالی شده است. به جز احزاب رسمی از حدود ۶۰ نفر نظرسنجی شده که بتوانیم با گام‌های مؤثرتری پیش برویم.