سکان اجرای ۹۵ پروژه بین‌المللی آب و برقی در دست پیمانکاران ایرانی

قائم‌مقام وزیر نیرو خبر داد سکان اجرای ۹۵ پروژه بین‌المللی آب و برقی در دست پیمانکاران ایرانی قائم مقام وزیر نیرو در امور بین‌الملل گفت: ابر چالش ما در توسعه صادرات از منظر استراتژیک «ضعف دیپلماسی اقتصادی» است، به زعم بنده می‌بایست رایزن‌های اقتصادی در سفارتخانه‌ها را فعال‌تر و با دانش‌تر نمود که بتوانند زمینه […]

قائم‌مقام وزیر نیرو خبر داد

سکان اجرای ۹۵ پروژه بین‌المللی آب و برقی در دست پیمانکاران ایرانی

قائم مقام وزیر نیرو در امور بین‌الملل گفت: ابر چالش ما در توسعه صادرات از منظر استراتژیک «ضعف دیپلماسی اقتصادی» است، به زعم بنده می‌بایست رایزن‌های اقتصادی در سفارتخانه‌ها را فعال‌تر و با دانش‌تر نمود که بتوانند زمینه اندرکنش مناسب میان اقتصاد با سیاست را فراهم کنند و از این طریق زمینه حضور شرکت‌های خوب ایرانی در خارج از مرز‌ها را فراهم کنند.

به گزارش مناقصه‌مزایده، علیرضا‌‌دائمی، قائم مقام وزیر نیرو در امور بین‌الملل و پشتیبانی صنعت آب و برق در مورد پتانسیل صادرات کالا‌ها و خدمات فنی و مهندسی ایران در صنعت آب و برق به کشورهای عراق و سوریه اظهارداشت: ظرفیت توسعه صادرات به عراق و سوریه بسیار زیاد است و در گذشته نیز ظرفیت‌های بالایی در کشور برای توسعه صادرات به این دو کشور وجود داشته است.

وی گفت: در حال حاضر در کشور عراق حدود ۳۷ پروژه آبی و برقی بزرگ و بیش از ۹۵ پروژه در کشورهای همسایه ایران توسط پیمانکاران ایرانی در حال اجراست.

دائمی در ادامه به پاون بیان‌کرد: بخش عمده‌ای از پروژه‌هایی که در سوریه در حال انجام است پروژه‌های آبی است و در سوریه نیز قرار است در فاز اول ۱۰۰۰ مگاوات نیروگاه در آنجا توسط پیمانکار ایرانی ساخته شود.

دائمی گفت: در عراق نیز در بخش نیروگاه‌سازی شرکت‌های ایرانی فعال بودند که از جمله آنها می‌توان به ساخت نیروگاه خیبر و چندین نیروگاه دیگر که توسط مپنا، صانیر و… در حال اجراست.

قائم مقام وزیر نیرو در امور بین‌الملل تصریح‌کرد: در بخش صادرات خدمات فنی و مهندسی و همچنین صادرات کالا نیز ما در شرایط خوبی داریم، البته این امر به معنای نبود مشکل در این زمینه نیست.

دائمی تأکیدکرد: در برخی از این کشور‌ها به‌دلیل تغییر قوانین و مقررات و پایین بودن میزان تعهد نسبت به قوانین و مقررات موجود در این کشور‌ها باعث شده تا در پاره از اوقات مشکلاتی به ‌وجود آید.

وی ادامه‌داد: تلاش ما در وزارت نیرو تقلیل و از بین بردن تمام این موانع پیش روی پیمانکاران است؛ به‌گونه‌ای‌که بتوان مطالبات و صورت‌وضعیت‌های آنان را زودتر نقد کرد و روند صدور ضمانتنامه‌ها هر چه سریع‌تر انجام شود.

دائمی گفت: بنابراین بخشی از آن به داخل برمی‌گردد و بخشی دیگر نیز مربوط به کشورهای هدف است که آنها می‌بایست این شرایط را تسهیل کنند.

قائم مقام وزیر نیرو در امور بین‌الملل در مورد تمهیدات اندیشیده شده برای استفاده از خط اعتباری در نظر گرفته شده برای توسعه صادرات به کشور سوریه و عراق اظهارداشت: بخشی از این خط اعتباری مربوط به توسعه صادرات بخش آب و برق به این کشور است و خوشبختانه در نمایشگاه اخیری که در این زمینه در سوریه برگزار شد، شرکت‌های ایرانی نقش فعالی داشتند.

وی تصریح کرد: با توجه به شرایط داخلی و خارجی فعلی تصور من این است که ما اگر بتوانیم مشکلاتی چون مشکل مراودات مالی و بانکی را حل کنیم و امکان پرداخت سریع صورت‌وضعیت‌ها و صدور ضمانتنامه‌های بانکی و تعهد در آزاد‌سازی ضمانتنامه‌ها را در داخل و یا از طرف کشور هدف فراهم شود، بازار بسیار خوبی برای توسعه صادرات کشور فراهم است.

قائم‌مقام وزیر نیرو در امور بین‌الملل در خصوص اظهار نظر اخیر یکی از مسؤولان اتاق بازرگانی در مورد عدم تمایل سوریه به استفاده از کالاهای ایرانی، خاطرنشان‌کرد: معتقدم حداقل در صنعت آب و انرژی آنها بسیار برای تعمیق این ارتباط راغب هستند و گواه آن دو بار حضور وزیر انرژی سوریه در ایران در یک‌ماه اخیر و ابراز تمایل برای حضور شرکت‌های ایرانی برای ارایه خدمات در سوریه است.

وی اضافه‌کرد: البته باید اضافه کرد که کالای ایرانی برای جا باز کردن در بازار هر کشوری باید رقابت پذیر باشد یعنی ۳ ضلع مثلت توسعه صادرات یعنی «زمان»، «کیفیت» و «قیمت نازل» را به‌طور همزمان در تولید یا ارایه یک کالا به بازار مدنظر داشته باشد در غیر این صورت نمی‌تواند در آن بازار جایگاه محکمی برای خود دست و پا کند.

 

دائمی گفت: بخش خصوصی باید به‌گونه‌ای عمل کند که بتواند در بازار هدف اعتماد‌سازی کند، باید توجه داشت که هم اکنون ده‌ها شرکت اروپایی و ده‌ها شرکت در کشورهای منطقه برای توسعه صادرات خود در کشور سوریه و عراق حضور دارند و نمی‌توان بدون کالای با کیفیت انتظار حضور قوی و مؤثر در این بازار‌ها را داشت.