خروج یک میلیارد دلار ارز از ایران توسط MTN

  شرکت ‌ام‌تی‌ان آفریقای جنوبی اعلام کرد به دنبال رفع تحریم‌ها علیه ایران تا دو ماه آینده حدود یک میلیارد دلار پول خود را از ایران خارج خواهد کرد. به گزارش تسنیم، در حالی که جاکوب زوما، رییس‌جمهوری آفریقای جنوبی با هدف گسترش روابط تجاری با ایران، اخیراً سفری دو روزه به تهران داشته، شرکت […]

 

شرکت ‌ام‌تی‌ان آفریقای جنوبی اعلام کرد به دنبال رفع تحریم‌ها علیه ایران تا دو ماه آینده حدود یک میلیارد دلار پول خود را از ایران خارج خواهد کرد.

به گزارش تسنیم، در حالی که جاکوب زوما، رییس‌جمهوری آفریقای جنوبی با هدف گسترش روابط تجاری با ایران، اخیراً سفری دو روزه به تهران داشته، شرکت ‌ام‌تی‌ان اعلام کرد تا ماه ژوئن ۱۵ میلیارد رند پول خود را از ایران خارج خواهد کرد.

تحریم‌های غرب علیه ایران در ماه ژانویه لغو شد و ایران اکنون می‌تواند مجدداً وارد اقتصاد جهانی شود.

فوتوما نهلکو، رییس اجرایی گروه ‌ام‌تی‌ان گفت: «لغو تحریم‌های ایران و بهبودهای اقتصادی مرتبط با آن فرصت‌های قابل توجهی را برای ارتقای خدمات ما به خصوص در فضای دیجیتال این کشور که ما می‌توانیم موقعیت قوی‌ در آن بازار داشته باشیم، فراهم می‌کند.»

«ما داریم روی بازگرداندن ۱۵ میلیارد رند از پولمان از ایران در نیمه نخست سال ۲۰۱۶ کار می‌کنیم.»

ام تی ان که مالک ۴۹ درصد ایرانسل است، قبلاً اعلام کرده بود اجازه خواهد یافت که حدود یک میلیارد دلار سود و وام‌های بازپرداخت شده که در حساب واحد ایرانی این شرکت جمع شده، منتقل کند.

شرکت‌ام تی ان به دلیل تحریم‌های اعمال شده از سوی غرب، قادر به دسترسی به پول خود در داخل ایران نبود.

سینونگینکوزی نیانگا، تحلیلگر اقتصادی گفت، ‌ام تی ان خواهد توانست این پول را صرف پرداخت جریمه‌ای که در نیجریه متحمل شده بنماید. «این یک اتفاق مهم برای‌ام تی ان است. اگر این پول‌ها بتواند از ایران خارج شود، ‌ام تی ان ممکن است تصمیم بگیرد این پول را صرف پرداخت جریمه‌‌اش در نیجریه کند. ‌ام‌تی‌ان قبلاً ۲۵۰ میلیون دلار بابت این جریمه پرداخت کرده است.»

 

این تحلیلگر افزود، ‌ام‌تی‌ان در سال ۲۰۱۵ سالی بسیار سخت را تجربه کرد، به ویژه در ۳ ماهه پایانی سال که کمیسیون مخابرات نیجریه این شرکت را به دلیل نقض مقررات ثبت مشترکان ۵٫۲ میلیارد دلار جریمه کرد.