سهم ۴۰ درصدی سیلیکون‌ولی تنها برای اپل

  اپل به تنهایی ۴۰ درصد از سودهای کسب‌شده در «سیلیکون ولی» را به دست آورده است. به گزارش ایسنا به نقل از اپل‌اینسایدر، در حالی که جهان منتظر است که ببیند اپل چه تعداد آیفون، آیپد و مک‌بوک در ۳ ماهه منتهی به مارس فروخته است، گزارشی از ۱۵۰ شرکت «سیلیکون ولی» در کالیفرنیا […]

 

اپل به تنهایی ۴۰ درصد از سودهای کسب‌شده در «سیلیکون ولی» را به دست آورده است.

به گزارش ایسنا به نقل از اپل‌اینسایدر، در حالی که جهان منتظر است که ببیند اپل چه تعداد آیفون، آیپد و مک‌بوک در ۳ ماهه منتهی به مارس فروخته است، گزارشی از ۱۵۰ شرکت «سیلیکون ولی» در کالیفرنیا نشان می‌دهد که اپل بیش از ۴۰ درصد از کل سود منطقه در سال ۲۰۱۵ را کسب کرده و درآمدش با سرعت ۲٫۵ برابری نسبت به همتایانش در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته رشد کرده است.

این اعداد نشان می‌دهد که اپل درآمدی ۲۳۴٫۹۸ میلیارد دلاری کسب کرده که ۳ برابر رتبه دوم این شرکت‌ها، یعنی آلفابت -شرکت مادرگوگل- و سرمایه‌گذار‌هایش است.

سود ۵۴٫۷۳۱ میلیارد دلاری اپل در سال گذشته نیز بیش از ۳ برابر آلفابت بود. اپل همچنین مبلغ ۱۸٫۹۴۱ میلیارد دلار به عنوان مالیات پرداخت کرده که بیش از ۵٫۶ برابر آلفابت است.

پاتریک می‌-تحلیلگر- اشاره می‌کند که فروش ۲۰۱۵ اپل بیش از فروش ترکیبی ۴۱ شرکت دیگر در بخش سرمایه‌گذاری ۱۵۰ شرکت سیلیکون ولی بود، که شامل شرکت‌هایی که به فروش فن‌آوری اطلاعات به تجارت‌‌ها و شرکت‌های بزرگ دیگر می‌پردازند نیز می‌شود. همچنین این فروش نزدیک به درآمد ۱۴ شرکت در بخش وب بود که شامل شرکت‌های برجسته‌ای مثل گوگل و فیس‌بوک می‌شود.

درآمد اپل همچنین ۳ میلیارد بالاتر درآمد ترکیبی ۴ شرکت بعدی (آلفابت، اینتل، اچ‌پی اینترپرایز و اچ‌پی) است، اگرچه اپل بیش از دو برابر این شرکت‌ها در مجموع مالیات پرداخته است.

با این وجود، سهام اپل در حال حاضر ۵۸۱ میلیارد دلار ارزش دارد، که تنها ۱۰۰ میلیارد دلار بیش‌تر از آلفابت است. آلفابت و اینتل در مجموع ارزشی بیش‌تر از اپل دارند، اگرچه درآمد ترکیبی این دو شرکت ۱۰۰ میلیارد دلار کم‌تر از اپل و سود کسب‌شده آن‌ها کم‌تر از نصف سودی است که اپل به دست آورده است.

 

اپل که قرار بود درآمد خود را روز گذشته (۲۵ آوریل) گزارش دهد، در پایان روز کاری امروز ۲۶ آوریل و پس از بسته شدن بازار، درآمد ۳ ماهه مالی دوم سال ۲۰۱۶ را اعلام خواهد کرد.