پیامد قانون مالیات بر ارزش افزوده گریبان تولیدکنندگان را گرفته است

رییس کمیسیون تشکل‌های اتاق بازرگانی اصفهان پیامد قانون مالیات بر ارزش افزوده گریبان تولیدکنندگان را گرفته است رییس کمیسیون تشکل‌های اتاق بازرگانی اصفهان گفت: با گذشت ۹ سال از اجرای قانون ارزش افزوده و اجرانشدن کامل این قانون در تمامی سطوح، متأسفانه پیامد آن گریبان تولیدکنندگان را گرفته است. به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از […]

رییس کمیسیون تشکل‌های اتاق بازرگانی اصفهان

پیامد قانون مالیات بر ارزش افزوده گریبان تولیدکنندگان را گرفته است

رییس کمیسیون تشکل‌های اتاق بازرگانی اصفهان گفت: با گذشت ۹ سال از اجرای قانون ارزش افزوده و اجرانشدن کامل این قانون در تمامی سطوح، متأسفانه پیامد آن گریبان تولیدکنندگان را گرفته است.

به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از سایت خبری اتاق بازرگانی اصفهان محسن‌پورسینا در هشتمین جلسه کمیسیون تشکل‌ها اتاق بازرگانی اصفهان تصریح‌کرد: تمام تولیدکنندگان از اجرا نشدن کامل این قانون در فضای اقتصادی کشور انتقاد دارند و دولت لازم است وظیفه حاکمیتی خود برای درست اجرا شدن این قانون به خوبی انجام دهد.

عضو هیأت رییسه اتاق بازرگانی اصفهان خاطرنشان‌کرد: بخش‌هایی از چرخه اقتصادی کشور مالیات بر ارزش افزوده را پرداخت نمی‌کنند و باعث ایجاد هزینه مضاعف برای تولیدکنندگان شده است.

 وی خواستار تعامل هرچه بیش‌تر اداره امور مالیاتی با فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان شد.

پرویز‌اخوان، نایب رییس کمیسیون تشکل‌ها اتاق بازرگانی اصفهان در این جلسه خواستار توجه تشکل‌ها به ارایه به موقع اظهارنامه عملکرد خود به اداره امور مالیاتی شد و گفت: برای آشنایی تشکل‌های اقتصادی با پرداخت اظهارنامه مالیاتی سلسله نشست‌های آموزشی برگزار می‌کند.

مجیدرئوفی، معاون حسابرسی مالیاتی اشخاص حقوقی اداره کل مالیاتی استان اصفهان در این جلسه به تشریح موارد قانونی مربوط به معافیت‌های مالیاتی پیش‌بینی شده در قانون برای تشکل‌ها پرداخت و گفت: براساس ماده ۱۳۳ قانون مالیات‌های مستقیم تشکل‌ها مشمول معافیت مالیاتی می‌شوند مشروط بر این‌که طبق اساسنامه خودشان غیرانتفاعی بوده و فعالیت اقتصادی نیز نداشته باشند و از سال ۹۵ به بعد لازم است به موقع اظهارنامه به اضافه دفاتر واسناد و مدارک را ارایه نمایند تا بتوانند از مالیات نرخ صفر استفاده کنند.

وی همچنین با توجه به این مطلب که از سال ۹۴ به بعد مالیات تکلیفی نداریم به نکاتی از مواد قانونی مالیاتی مربوط به تشکل‌ها اشاره و اظهارکرد: طبق تبصره ۹ ماده ۵۳ پرداخت‌هایی که تشکل‌ها بابت حقوق ماهیانه پرسنل و همچنین بابت اجاره محل فعالیت دارند مشمول مالیات می‌گردد که البته این موارد چندان قابل توجه نیست .

معاون حسابرسی مالیاتی اشخاص حقوقی اداره کل مالیاتی استان اصفهان افزود: برای شرکت‌های تعاونی در اداره امور مالیاتی تسهیلاتی پیش‌بینی و اعمال می‌گردد.

رئوفی در ادامه به تشریح وظایف تشکل‌ها در این مورد افزود: برای تشکل‌هایی که شعبه تشکل اصلی هستند؛ چنانچه شعبه از نظر حقوقی مستقل باشد، بایستی اظهارنامه ارایه نماید و اگر تابع مرکز بود نیازی به این کار نیست و معمولاً شعبه مرکز این کار را برایشان انجام می‌دهد.

مرتضی‌امین‌جواهری، رییس هیأت مدیره کانون مدیران ماشین‌ساز استان اصفهان در این جلسه به معرفی این تشکل پرداخت و گفت: کانون انجمن ماشین‌سازان اصفهان به عنوان یک تشکل در سال ۱۳۷۵ تشکیل شد و در سال ۱۳۸۲ در اداره کارو امور اجتماعی اصفهان رسماً به ثبت رسیده است.

وی تصریح‌کرد: این کانون از ۵ انجمن شامل انجمن‌های ماشین‌ساز، قطعه‌ساز، ذوب فلز، قالب‌ساز و انجمن صنایع فلزی تشکیل شده است.

 

وی خاطر‌نشان‌کرد: حل اختلاف و داوری بین اعضا و در مراجع قانونی‌، ارتباط با سایر تشکل‌ها‌، همکاری با اتاق بازرگانی‌، برگزاری همایش تجلیل از پیشکسوتان صنعت‌ومعدن که طی ۱۸ سال متوالی انجام شده و در آن پیشکسوتان معرفی شده‌اند و همچنین تهیه کتاب برگزیدگان‌ از جمله فعالیت‌های این کانون است.