تقویت ۵۹۹ واحدی شاخص بورس تهران

تقویت ۵۹۹ واحدی شاخص بورس تهران معامله‌گران بورس تهران دیروز در حالی شاهد تقویت حجم و ارزش معاملات سهام بودند که با افزایش تقاضا در گروه معدنی‌ و فلزات اساسی با بازارگردانی سهام، نتوانست از اقبال پیشرو‌ها برای جمع‌آوری سهام جلوگیری کند. به گزارش فارس، شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران […]

تقویت ۵۹۹ واحدی شاخص بورس تهران

معامله‌گران بورس تهران دیروز در حالی شاهد تقویت حجم و ارزش معاملات سهام بودند که با افزایش تقاضا در گروه معدنی‌ و فلزات اساسی با بازارگردانی سهام، نتوانست از اقبال پیشرو‌ها برای جمع‌آوری سهام جلوگیری کند.

به گزارش فارس، شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات این روز با افزایش ۵۹۹ واحدی روی رقم ۹۱ هزار و ۲۵۵واحد ایستاد.

شاخص کل هم ‌وزن اما با کاهش ۴ واحدی عدد ۱۷ هزار و ۶۲۸ واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۶۶۳ واحدی به رقم ۹۸ هزار و ۶۵۴ واحد دست یافت.

شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۷۳۴ واحدی به رقم ۶۴ هزار و ۹۷۹ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش ۳۵۱ واحدی عدد ۱۹۳ هزار و ۴۹۲ واحد را به نمایش گذاشت.

براساس این گزارش، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های فولاد مبارکه با ۱۶۹ واحد، معدنی و صنعتی گل‌گهر با ۱۰۰ واحد و گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید با ۶۵ واحد افزایش بیش‌ترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های آسان پرداخت پرشین با ۲۸ واحد، صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس با ۱۵ واحد و ایران خودرو با ۱۳ واحد کاهش بیش‌ترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند.

ارزش کل معاملات این روز بورس تهران در حالی به بیش از ۲۸۳ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از یک میلیارد و ۳۳۱ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۸۵ هزار و ۶۵۷ نوبت داد و ستد بود.

در بازار نقدی بورس اما ارزش معاملات از ۲۷۴ میلیارد تومان اندکی فراتر رفت.

طی این معاملات، نماد معاملاتی شرکت‌های فرآورده‌های غذایی و قند پیرانشهر، ایران ارقام، موتوژن، حق‌تقدم خرید سهام سرمایه‌گذاری صنعت و معدن از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های لیزینگ رایان سایپا، حق‌تقدم خرید سهام بهنوش ایران، تجهیز نیروی زنگان، اوراق اجاره هواپیمایی ماهان، واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری گنجینه آینده روشن، متوقف شدند.

در بازار ۲ بورس تهران که به معاملات درون‌گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد، کم‌تر از ۲۹ میلیون سهم چادر ملو به ارزش کم‌تر از ۵ میلیارد تومان کدبه‌کد شد. در معدنی و صنعتی گل‌گهر هم ۱۵ میلیون سهم به ارزش بیش از ۴ میلیارد تومان کدبه‌کد شد.

همچنین ۷٫۵ میلیون سهم پتروشیمی جم به ارزش بیش از ۶٫۵ میلیارد تومان کدهای درون‌گروهی سهامدار عمده انتقال یافت.۷٫۵ میلیون سهم ریل سیر کوثر به ارزش بیش از دو میلیارد تومان کدبه‌کد شد. یک میلیون واحد سرمایه‌گذاری صندوق قابل معامله درآمد ثابت امین یکم فردا نیز کدبه‌کد شد.

براساس این گزارش بورس تهران، در حالی همچنان شاهد تقویت حجم و ارزش معاملات سهام در میان بازار اولی‌‌ها به‌ویژه در گروه فلزات اساسی و معدنی‌‌ها بود.

لزوم اصلاح پرتفوی و استراحت قیمت سهام باعث شد تا معامله‌گران حرفه‌ای با نقد کردن سهام شرکت‌های کوچک به دنبال جذب سهام شرکت‌های صادرات محور و شرکت‌هایی در گروه فلزات اساسی و پالایشی‌‌ها باشند.

در این زمینه گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید در حالی با بیش از ۵۱ میلیون سهم به ارزش کم‌تر از ۱۰ میلیارد تومان روبرو شد که با صف خرید بیش از ۱۶ میلیون سهمی به‌کار خود پایان داد.

 

دوقلوهای سنگ آهنی نیز اگرچه شاهد شکل‌گیری صف خرید سهام در تابلوی معاملات سهام خود بودند که تداوم عرضه سهام از سوی سهامداران حقوقی انتظار برای متعادل شدن معاملات آنها در روز آینده را محتمل می‌کند.