آغازانتقال تسویه و پایاپای معاملات بورس کالا به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی

  با حضور هیأت مدیره شرکت بورس کالای ایران، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه و نمایندگان سازمان بورس و اوراق بهادار، فرایند انتقال تسویه و پایاپای معاملات بورس کالا به سپرده‌گذاری مرکزی آغاز شد. به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل بورس کالای ایران، در راستای اجرای بند ج از […]

 

با حضور هیأت مدیره شرکت بورس کالای ایران، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه و نمایندگان سازمان بورس و اوراق بهادار، فرایند انتقال تسویه و پایاپای معاملات بورس کالا به سپرده‌گذاری مرکزی آغاز شد.

به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل بورس کالای ایران، در راستای اجرای بند ج از ماده ۹۹ قانون برنامه پنجم توسعه، بررسی‌ها برای انتقال فرایند تسویه و پایاپای معاملات بورس کالا به سپرده‌گذاری مرکزی از ماه‌ها پیش آغاز شد که از هفته گذشته این انتقال به مرحله اجرا رسید.

بر اساس این گزارش، مدیران و کارشناسان بورس کالا در نشست مذکور، توضیحات کاملی در مورد فرایند کار و سیستم تسویه و پایاپای معاملات بورس کالا ارایه دادند تا رفته رفته کلیه روند به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی انتقال یابد.

در این نشست، هیأت مدیره بورس کالای ایران دغدغه‌های این شرکت و سهامداران را در خصوص انتقال وظایف اتاق پایاپای به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی عنوان کرد که هیأت مدیره سپرده‌گذاری مرکزی نیز بر رفع و پوشش کلیه این دغدغه‌ها تأکید کرد.

افزایش بوروکراسی اداری بین دو شرکت و طولانی شدن فرایند‌ها، امکان بروز برخی مشکلات به دلیل چسبندگی فرایند‌های معاملاتی، طولانی شدن روند تغییرات مربوط به دستورالعمل‌ها و مقررات، عدم توجه به تجربیات ناموفق تفکیک ساختارهای اتاق پایاپای از معاملات در بورس‌های کالایی نظیر بورس کالای لندن LME و امکان کاهش تعاملات بورس کالا با نهادهای حاکمیتی، اجرایی و صنفی در مورد امور تسویه و تضامین، بخشی از دغدغه‌های بورس کالا بود که در این نشست مطرح شد.

در پایان توافق شد با توجه به لزوم اجرای بند ج ماده ۹۹ قانون برنامه پنجم که ظرف حداکثر چندماه آینده مهلت تمدید شده آن نیز به پایان می‌رسد، فرایند انتقال ظرف چند روز آینده صورت پذیرد. لیکن به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که هیچ خللی در فرایندهای تسویه و پایاپای بورس کالا ایجاد نشود.

 

این انتقال وظایف شامل انتقال وظایف حوزه اتاق پایاپای بورس کالای ایران است که مطابق دستورالعمل‌های مربوطه به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه منتقل می‌شود.