قالیباف:شهرداری نگاه اقتصادی به بافت فرسوده ندارد

  شهردار تهران گفت: شهرداری حق نگاه اقتصادی به بافت فرسوده را ندارد.  به گزارش مهر، محمدباقر قالیباف در این جلسه تأکید کرد: در این کار باید تلاش و تدبیر کرده و حتماً کار ستادی و برنامه‌ریزی داشته باشیم، اما به خاطر نبود بودجه نباید از کار باز بمانیم چرا که یکی از ریشه‌های روحیه […]

 

شهردار تهران گفت: شهرداری حق نگاه اقتصادی به بافت فرسوده را ندارد.

 به گزارش مهر، محمدباقر قالیباف در این جلسه تأکید کرد: در این کار باید تلاش و تدبیر کرده و حتماً کار ستادی و برنامه‌ریزی داشته باشیم، اما به خاطر نبود بودجه نباید از کار باز بمانیم چرا که یکی از ریشه‌های روحیه جهادی این است که اگر کار خود را به درستی انجام دهیم، خداوند از لایحتسب به ما کمک می‌کند.

قالیباف ابراز داشت: ما از سال ۸۶ بار‌ها این حرف را مورد تأکید قرارداده‌ایم که شهرداری تهران حق نگاه اقتصادی به بافت فرسوده را ندارد. به همین جهت در ابتدا تشویق عوارض نوسازی بافت فرسوده ۵۰ درصد بود که این رقم به صددرصد پروانه‌ها افزایش پیدا خواهد کرد.

وی با تأکید بر حذف عوارض متفرقه و بخشودگی پلاک‌های واقع در بافت فرسوده، تصریح کرد: مهم‌ترین دستاورد شهرداری تهران آن است که کیفیت زندگی در بافت فرسوده ارتقا یابد. از این رو ما نباید نقدینگی مردم برای نوسازی بافت فرسوده را خرج عوارض کنیم.

شهردار تهران با تأکید بر این‌که باید تسهیلات لازم برای حق انشعاب پلاک‌های واقع در بافت فرسوده در نظر گرفته شود، عنوان داشت: ایجاد تسهیلات مناسب برای حق انشعاب خانه‌های واقع در محدوده بافت فرسوده از جمله نمونه‌های همکاری در مدیریت واحد شهری است؛ به نحوی که بعد از این اقدام شاهد خواهیم بود که با همین پتانسیل و ظرفیت‌های موجود می‌توانیم کارهای بسیار دیگری را هم انجام دهیم.

وی بر ضرورت اولویت‌بندی نقاط بحرانی بافت فرسوده پایتخت تأکید کرد و گفت: از میان ۱۷۰ هزار پلاک زیر ۱۰۰ متر در تهران، بخشی از افراد از توانایی مالی ضعیفی برخودار هستند که امکان بازپرداخت وام‌ها برای آن‌ها وجود ندارد. از این رو ضروری است در یک کار ستادی اولویت‌بندی‌های لازم در مناطق مختلف صورت گیرد تا کار را به صورت شفاف و روشن انجام دهیم.

قالیباف در ادامه نوسازی بافت فرسوده را یک موضوع انسانی خواند و بیان کرد: باید کاری کنیم که در جریان کار حرمت و کرامت افراد حفظ شود. به همین جهت ضروری است که زیر ساخت‌های نقاط واقع در بافت فرسوده را در اولویت کاری خود قرار دهیم.

شهردار تهران با تأکید بر توجه به بسته‌های تشویقی یادآور شد: در بعضی از مناطق می‌توانیم در یک زمان‌بندی مشخص و با یک اقدام بین سازمانی به یکدیگر کمک می‌کنیم تا ضمن پیدا کردن راهکارهای اجرایی، مسیر قانونی را برای اجرای کار حل کنیم.

وی تصریح کرد: بعضی از این بسته‌های تشویقی نیازمند جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی است تا زیرساخت‌های تجاری و فرهنگی نقاط واقع در بافت فرسوده آماده شود. در این مسیر امکان کاهش تعرفه‌های تجاری به منظور توسعه زیر ساخت‌ها در بافت فرسوده وجود دارد تا ضمن تأمین نیازهای خدماتی شهروندان، سرمایه‌گذاری برای بخش خصوصی نیز اقتصادی باشد.

شهردار تهران بر ضرورت پرهیز از ورود مستقیم مدیریت شهری به حوزه ساخت و ساز بافت فرسوده تأکید و اظهار کرد: باید با دفاتر تسهیل‌گری بتوانیم کارهای حقوقی شهروندان را دنبال کرده و در زمینه اعطای وام، کارهای قانونی و… به آن‌ها کمک کنیم.

قالیباف ادامه داد: نباید برای بافت فرسوده یک نسخه بپیچیم چرا که به عنوان نمونه شرایط محله هرندی با عودلاجان متفاوت است. به همین جهت ضروری است کمیته‌ها در این زمینه کار کارشناسی کرده و نقاط را مشخص کنند.

وی با اشاره به اصلاح و نوسازی ۷۱ هزار پلاک در شهر تهران گفت: نوسازی بافت فرسوده شهر تهران در مقایسه با کل کشور بالا‌ترین میزان رشد را داشته است. به نحوی که سالانه حدود ۷ درصد بافت فرسوده نوسازی شده و در صورت تصمیم‌گیری درست می‌توانیم این آمار را به مصوبه مجلس شورای اسلامی مبنی بر نوسازی سالانه ۱۰درصد از بافت فرسوده برسانیم.

شهردار تهران از تشکیل ستاد هماهنگی شهرداری تهران به منظور افزایش ظرفیت‌ها و پیگیری مصوبات ستاد بازآفرینی پایدار خبر داد و گفت: کمیته‌های ستاد بازآفرینی پایدار کلان‌شهر تهران در سیاست‌های کلی به هر جمع بندی که برسند، مصوبه آن‌ها را بی‌کم و کاست ابلاغ خواهم کرد تا در سیستم شهرداری تهران پیگیری شود.

قالیباف همچنین بر ضرورت وجود نسخه جداگانه برای اماکن تاریخی پایتخت تأکید کرد و گفت: بخشی از اماکن تاریخی در اختیار سازمان‌های دولتی است و براساس قانون این دستگاه‌ها باید مکلف به بازسازی و بهسازی اماکن تاریخی شوند، در این میان شهرداری تهران عوارضی برای بهسازی ساختمان‌های تاریخی دریافت نخواهد کرد.

وی افزود: ممکن است بخشی از ساختمان‌های تاریخی، خانه‌های خصوصی باشند که در این زمینه نیز حاضر هستیم تمامی تسهیلاتی که به سایر شهروندان در زمینه نوسازی اعطا می‌کنیم را در اختیار آن‌ها نیز قرار دهیم تا اماکن میراثی را بازسازی کرده و نگهداری کنند. همچنین شهرداری تهران به نوسازی ساختمان‌های تاریخی که در اختیار سازمان میراث فرهنگی و گردشگری قرار دارد نیز کمک می‌کند.

شهردار تهران تأکید کرد: اولین شرط حفظ و زنده بودن یک ساختمان، بهره‌برداری از آن است. به همین جهت بعد از احیا و نوسازی ساختمان‌های تاریخی، باید آن‌ها را به بهره‌برداری رسانده و در شکل بهره‌برداری نیز دقت کنیم.

همچنین عبادا… فتح‌اللهی، مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران نیز در جریان اولین جلسه ستاد بازآفرینی پایدار کلان‌شهر تهران به ارایه گزارشی جامع در خصوص اقدامات صورت گرفته در این ستاد از بدو تشکیل تاکنون پرداخت.

 

دبیر ستاد بازآفرینی کلان‌شهر تهران در ابتدای سخنان خود وضعیت بافت‌های فرسوده در کلان‌شهر تهران و اقدامات نوسازی را تشریح و سپس گزارشی از فعالیت‌های انجام شده در دبیرخانه ستاد بازآفرینی شهر تهران را ارایه کرد.