واگذاری محدوده‌های اکتشافی در هر مرحله از مراحل اکتشاف به بخش خصوصی

رییس جدید سازمان زمین شناسی واکتشافات‌معدنی اعلام آمادگی کرد واگذاری محدوده‌های اکتشافی در هر مرحله از مراحل اکتشاف به بخش خصوصی گروه معدن زمین-بعد از ۲۰ سال ریاست سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ایران عوض شد و “راضیه لک” به عنوان اولین معاون وزیر زن وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تصدی گری این […]

رییس جدید سازمان زمین شناسی واکتشافات‌معدنی اعلام آمادگی کرد

واگذاری محدوده‌های اکتشافی در هر مرحله از مراحل اکتشاف به بخش خصوصی

گروه معدن زمین-بعد از ۲۰ سال ریاست سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ایران عوض شد و “راضیه لک” به عنوان اولین معاون وزیر زن وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تصدی گری این پست از وزیر حکم گرفت.

به گزارش مناقصه مزایده ،این سازمان اصلی ترین مرکز تولید اطلاعات پایه زمین شناسی و اکتشافی کشور به شمار می‌رود و عملا بار اصلی تولید اطلاعات و داده های مربوط به این حوزه را بر دوش دارد. با وجود این که برخی جوامع معدنی نسبت به تداخل عملکرد این سازمان در حوزه های اکتشافی انتقاداتی به ساختار موازی ایجاد شده در این مورد را دارند اما به هر حال همچنان یکی از مهمترین و استراتژیک‌ترین سازمان های تولید داده های اطلاعاتی وزارت صنعت معدن و تجارت به شمار می‌رود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس جدید این سازمان به ارائه اهم برنامه‌های راهبردی و پیش‌روی سازمان متبوع خود پرداخت.

لک ضمن اشاره به اهمیت توجه به مطالعات آلودگی هوا، بحران آب و محیط‌زیست به عنوان موضوعاتی مهم در دولت تدبیر و امید یاد کرد و گفت: بر همین اساس مطالعات ریزگردها و آلودگی‌های ناشی از آن، شناسایی منابع آب کارستی بخصوص منابع آبی که در حال خارج شدن از کشور است، موضوعات مرتبط با زمین‌شناسی زیست‌محیطی از قبیل فرونشست، زمینلرزه، تغییر اقلیم، خشکسالی، سیل و غیره به عنوان اولویت‌های مطالعاتی در حوزه زمین‌شناسی یاد کرد.

همکاری سه جانبه سازمان زمین‌شناسی، معاونت معدنی و ایمیدرو به‌منظور ایجاد تحول

وی با بیان این‌که تولید اطلاعات پایه و انتشار نقشه‌های زمین‌شناسی وظیفه اصلی و حاکمیتی سازمان بوده و خواهد بود، تصریح کرد: هم‌افزایی و تعامل تنگاتنگ بین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی کشور بیش از پیش در دستور کار قرار خواهد گرفت تا با توسعه همکاری‌های سه جانبه و اجرای برنامه‌های زودبازده در بخش اکتشاف کشور با محوریت اقتصاد مقاومتی بتوان تحولی ایجاد کرد.

به گفته معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، امر توسعه اکتشاف و رونق اقتصادی در بخش معدن با ملاحظات زیست‌محیطی و در نظر گرفتن توسعه پایدار، تکمیل زنجیره تولید، توجه به مراحل فرآوری مواد معدنی و جلوگیری از خام فروشی که خود با کارآفرینی و ایجاد فرصت‌های شغلی توام است و از تهدید منابع طبیعی می‌کاهد،  ضرورت‌های تعریف شده و استاندارد در برنامه‌های اکتشافی خواهد بود.

بازگشت به ساختارهای قبلی، برنامه‌های راهبردی مدیریت جدید

لک، بازگشت سازمان به ساختارهای تعریف شده قبلی را به عنوان یکی دیگر از برنامه‌های راهبردی مدیریت جدید یاد کرد و  گفت: هم اکنون تعدادی از نیروهای متخصص مربوط به پروژه‌های ملی کاربردی که از توان علمی اجرایی بالایی برخوردار هستند و جزو سرمایه‌های ملی کشور به شمار می‌آیند به جایگاه اصلی خود در معاونت‌ها و مدیریت‌های مرتبط بازمی‌گردند تا با تغییر مدیریت، برنامه‌های بخش‌های زمین‌شناسی، آزمایشگاه و اکتشاف ادامه یابد و بدین طریق بخشی از مشکل کمبود نیروی انسانی جوان در معاونت‌های اصلی و عملیاتی مرتفع خواهد شد.

عضو هیات علمی پژوهشکده علوم زمین ضمن اشاره به اخذ مجوزهای لازم طی سه سال اخیر به‌منظور تبدیل وضعیت استخدامی نیروی انسانی موجود در سازمان گفت: کماکان تعداد زیادی از پرسنل سازمان حقوق خود را  از طرح‌های تملک دارایی دریافت می‌کنند که کاهش اعتبارات طرح‌های تملک دارایی و عدم تخصیص مناسب از سوی دولت، سبب شده پرداخت حداقل حق‌الزحمه پرسنل با مشکل جدی مواجه شود.

رئیس جدید سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از برنامه ساماندهی و تبدیل وضع برخی از نیروی انسانی موجود به عنوان راه‌حلی جهت رسیدن به برنامه‌های کلان‌تر یاد کرد و گفت: اگر دغدغه پرداخت حقوق پرسنل نباشد، می‌توانیم چشم‌انداز روشنی را برای دستیابی به اهداف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در بخش‌های مختلف متصور بود و منابع مالی صرف تقویت بخش خصوصی و واگذاری برخی کارها به این بخش خصوصی می‌شود.

تقویت و توسعه همکاری‌های بیشتر با مجلس شورای اسلامی

وی تقویت و توسعه ارتباطات و تعاملات با نمایندگان محترم مجلس، کمیسیون صنایع و معادن و فراکسیون صنعت و معدن مجلس شورای اسلامی را به عنوان بخش دیگری از برنامه‌های آتی سازمان یاد کرد و افزود: باید رونق در بخش اکتشاف و توسعه معدن به دغدغه نمایندگان مجلس و مطالبات مردم از دولت تبدیل شود تا با حمایت بیشتر بتوان، گام‌های سریعتر را به سمت پیشرفت پایدار برداشت.

توجه بیشتر به ارتباط صنعت و دانشگاه و بخش خصوصی

توجه به ارتباط صنعت و دانشگاه بیش از گذشته نیز بخش دیگری از برنامه‌های پیش‌روی خانم راضیه لک است که به گفته ایشان این ارتباط تاکنون بسیار کمرنگ بوده و در ادامه ابراز امیدواری کرد تا در آینده از توان علمی دانشگاه‌ها و پژوهشگران، در تحقق اهداف سازمان بهره‌مند شود و دانشگاهیان با انگیزه‌های بیشتر ایده‌ها و برنامه‌های خود را ارائه دهند و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور خانه دوم جامعه علوم زمین شود.

معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت ضمن اشاره به اصل ۴۴ قانون اساسی مبنی بر توجه و تقویت بخش خصوصی از سوی دولت خاطرنشان کرد: حمایت از بخش خصوصی نیز بیش از گذشته در دستور کار قرار خواهد گرفت زیرا در برخی موارد وجود موازین و قوانین دولت مانعی جدی برای فعالیت بخش خصوصی در معادن است که بر همین اساس تصمیم داریم به مطالعه انتظارات این بخش از سازمان به عنوان متولی امر اکتشاف در کشور بپردازیم.

احیای شورای عالی اکتشاف و زمین‌شناسی

لک، از خانه معدن به عنوان راس بخش خصوصی یاد کرد و در ادامه نسبت به افزایش همکاری‌ها با برگزاری جلسات و تبادل اطلاعات و تقویت اتاق فکرها و احیای شورای عالی اکتشاف و زمین‌شناسی ابراز امیدواری کرد.

دانشیار پژوهشکده علوم‌زمین، ارتقای سطح اعتبارات و بودجه سازمان را به عنوان یکی از برنامه‌های پیش روی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با مدیریت جدید یاد کرد و افزود: این مجموعه همواره بودجه مناسبی نداشته و تکالیف موردنظر در برنامه پنجم و ششم با اعتبارات ارائه شده همخوانی ندارد.

به گفته وی، کمبود اعتبارات باعث شد بسیاری از اولویت‌ها و برنامه‌های مورد نیاز کشورکنار گذاشته شود که در صورت تامین اعتبارات به میزان برآورد شده در برنامه ششم توسعه به سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، قادر خواهیم بود با بکارگیری توان بخش خصوصی به اهداف برنامه ششم دست یافته و جهشی در بخش علوم زمین کشور حاصل شود.

معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت در ادامه از آمادگی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به منظور واگذاری محدوده‌های اکتشافی در هر مرحله از مراحل اکتشاف بخش خصوصی برای ادامه مطالعات خبر داد.

وی ضمن اشاره به بودجه سالانه سازمان زمین‌شناسی آمریکا بالغ بر ۹۶۶ میلیون دلار در سال، خاطرنشان کرد: متاسفانه بودجه سالانه این سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در بخش اعتبارات هزینه‌ای کمتر ۳۰ میلیارد تومان و در بخش اعتبارات طرح‌های تملک دارایی‌ها حدود ۴۰ میلیارد تومان است که همین امر تولید اطلاعات پایه به‌ویژه اطلاعات ژئوفیزیک هوایی به عنوان مهمترین لایه اطلاعاتی برای اکتشاف ذخایر پنهان را با کندی مواجه کرده است.

تامین اعتبار و استفاده حداکئری از پتانسیل نیروی انسانی

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در ادامه ضمن اشاره به توان بالای نیروی انسانی متخصص موجود در بخش‌‌های زمین‌شناسی، اکتشاف و آزمایشگاه‌ها از سازمان متبوع خود به عنوان معدود دستگاه‌های اجرایی کشور یاد کرد و گفت: از این پتانسیل مناسب بخاطر محدودیت در منابع مالی استفاده حداکثری نشده است.

 

لک که ریاست کمیته علوم زمین کمیسیون ملی یونسکو در ایران را نیز عهده‌دار است، ایجاد تعامل با جامعه علوم‌زمین را منوط به احیای شوراها و اتاق فکرهای مرتبط و همچنین ارتباط بیشتر سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و کمیته ملی یونسکو دانست و نسبت به برگزاری جلسه ماهانه منظم جهت ایجاد حرکتی بزرگ در بخش علوم زمین کشور ابزار امیدواری کرد.