راه‌اندازی ۱۵ سامانه فضایی تا پایان برنامه ششم توسعه

راه‌اندازی ۱۵ سامانه فضایی تا پایان برنامه ششم توسعه رییس سازمان فضایی ایران از راه‌اندازی ۱۵ سامانه مرتبط با فناوری فضایی کشور خبر داد و گفت: تلاش این است که توانمندی‌های فناوری فضایی در زندگی روزمره مردم کاربردی شود. محسن‌بهرامی در گفت‌و‌گو با مهر، با اشاره به الزامات برنامه ششم توسعه کشور در حوزه فضا، […]

راه‌اندازی ۱۵ سامانه فضایی تا پایان برنامه ششم توسعه

رییس سازمان فضایی ایران از راه‌اندازی ۱۵ سامانه مرتبط با فناوری فضایی کشور خبر داد و گفت: تلاش این است که توانمندی‌های فناوری فضایی در زندگی روزمره مردم کاربردی شود.

محسن‌بهرامی در گفت‌و‌گو با مهر، با اشاره به الزامات برنامه ششم توسعه کشور در حوزه فضا، اظهارداشت: در جهت در اختیار قراردادن توانمندیهای فناوری فضایی در کشور، راه‌اندازی ۱۵ سامانه مرتبط با فضا، تا پایان برنامه ششم توسعه به سازمان فضایی ایران تکلیف شده است.

وی با بیان این‌که وزیر ارتباطات نیز تأکید ویژه‌ای برای استفاده از فضا به منظور خدمت‌رسانی به جامعه دارد، گفت: بخش کاربردهای فضایی به دلیل هیجان طراحی و ساخت ماهواره‌ها خیلی مغفول مانده است اما باید توجه داشت که تمامی تلاش این است که فناوری فضایی روی زندگی روزمره افراد تأثیر بگذارد.

رییس سازمان فضایی خاطرنشان‌کرد: در این راستا مطابق با تکالیف برنامه ششم توسعه، طراحی ۱۵ سامانه فضایی را پیشنهاد داده‌ایم که تاکنون ۳ سامانه سنجش از دور مرتبط با پایش آماده بهره‌برداری شده است.

معاون وزیر ارتباطات ادامه‌داد: هم‌اکنون سامانه «پایش زمین» با هدف تصویربرداری از مکان‌ها و مناطق مختلفی چون تالاب‌ها و جنگل‌ها راه‌اندازی شده و اطلاعاتی چون آتش‌سوزی جنگل‌ها را در لحظه اعلام کرده و اطلاع می‌دهد.

وی افزود: سامانه پایش ماهواره زمین با دریافت داده‌های خام، این اطلاعات را پردازش کرده و در اختیار سازمان‌های مرتبط قرار می‌دهد.

بهرامی گفت: در همین حال سامانه مدیریت بحران و نیز سامانه‌های مربوط به بخش کشاورزی را نیز طراحی کرده‌ایم که با همکاری سازمان‌های مرتبط، اطلاعات تصاویر ماهواره‌ای را از طریق ماهواره‌های سنجش از دور در اختیار این سازمان‌ها قرار می‌دهیم.

 

رییس سازمان فضایی ایران ادامه‌داد: تمامی تلاش این است که فارغ از پرتاب ماهواره‌ها، توانمندیهای فناوری فضایی نیز در زندگی روزمره مردم، ملموس و کاربردی شود.