اگر بعضی از کشورهای منطقه از ما فاصله گرفته‌اند، تقصیر خودشان است

رییس‌جمهور در جمع مردم زابل اگر بعضی از کشورهای منطقه از ما فاصله گرفته‌اند، تقصیر خودشان است رییس‌جمهور با اشاره به این‌که ما خواستار یک منطقه امن، قدرتمند و آباد هستیم، گفت: ما در رقابت با دیگر همسایگان برای توسعه نبوده، بلکه در همکاری با آنها هستیم. ما علاقه‌مندیم با همه کشورهای منطقه رابطه صمیمانه […]

رییس‌جمهور در جمع مردم زابل

اگر بعضی از کشورهای منطقه از ما فاصله گرفته‌اند، تقصیر خودشان است

رییس‌جمهور با اشاره به این‌که ما خواستار یک منطقه امن، قدرتمند و آباد هستیم، گفت: ما در رقابت با دیگر همسایگان برای توسعه نبوده، بلکه در همکاری با آنها هستیم. ما علاقه‌مندیم با همه کشورهای منطقه رابطه صمیمانه داشته باشیم.

به گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین‌حسن‌روحانی در جمع مردم زابل تأکیدکرد: اگر بعضی از کشورهای منطقه از ما فاصله گرفته‌اند؛ تقصیر خود آنها است، ما خواهان این فاصله نبوده‌ایم ما نمی‌خواهیم بین ایران و کشور‌های منطقه فاصله باشد، نمی‌خواهیم بین ایران و دنیای عرب فاصله بیفتد.

وی ادامه‌داد: حالا اگر برخی کشور‌ها در درون خود جنگ شاهزادگان دارند یا ۳ سال است همسایه خود را بمباران می‌کنند و شکست می‌خورند و اگر سال‌ها به داعش کمک کرده‌اند و شکست خورده‌اند، تقصیر ما نیست. ما خواهان دوستی با همه کشورهای منطقه هستیم. من به شما مردم سیستان و بلوچستان می‌گویم امروز رابطه ما با کشورهای افغانستان، پاکستان و عمان که جزو همسایگان این استان محسوب می‌شوند، از هر زمان دیگری بهتر است.

روحانی ادامه‌داد: من به خاطر وحدت و برادری‌تان به شما مردم درود می‌فرستم. همه مذاهب از اسلام، قرآن و پیامبر ریشه می‌گیرد. همه اقوام از ایران و ایرانیت سرچشمه می‌گیرد و افتخار همه ما این است که ایرانی و مسلمان هستیم. سیستان و بلوچستان سرزمین بزرگان، علما و شهدای بزرگ است. اینجا سرزمین آیت‌ا…سیستانی است که ملجأ شیعه و سنی و کرد است و از شیعیان، اهل سنت و کردهای عراق هرگاه که به کمک نیاز داشتند، کمک کرده است.

رییس‌جمهور با بیان این‌که افتخار ما آن است که وحدت و اتحاد خود را حفظ کرده‌ایم، تصریح‌کرد: استان سیستان و بلوچستان با وجود همه تنوع خود، وحدت، مرزبانی و مرزداری خود را از ایران بزرگ و اسلام حفظ کرده است. شما مردم سیستان و بلوچستان در انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و حتی زلزله غرب نشان داده‌اید و این وحدت نشان داد که ایران متحد در شرایط پیچیده منطقه چگونه می‌تواند از گذرگاه تاریخی به خوبی گذر کند.

وی همچنین گفت: در ایامی که در منطقه شاهد اختلاف میان اقوام و مذاهب و جنگ تروریسم هستیم، مردم ایران از شیعه و سنی وحدت و ایمان خود را حفظ کرده‌اند. تروریست‌ها در همه کشورهای منطقه حضور یافته‌اند به جز ایران و این به دلیل وحدت، ایمان و اسلام معتدل مردم ما است. هیچگاه اسلام در این سرزمین رابطه‌ای با خشونت نداشته است و هیچگاه مردم این کشور فرصتی برای تروریسم و خشونت فراهم نکرده است. آمریکا و اسرائیل برای منطقه نقشه شوم کشیده بودند و قرار نبود داعش در ظرف چند سال از بین برود. آنها برای کل خاورمیانه توطئه کرده بودند و می‌خواستند مسیر تروریسم را از عراق و سوریه به آسیای مرکزی، ایران و جهان اسلام توسعه دهند.

رییس دولت دوازدهم ادامه‌داد: هدف آنها از بین بردن تمدن اسلامی، واژگونه معرفی کردن اسلام، تقویت اسرائیل، ثابت کردن جای پای خود در منطقه و بازداشتن منطقه از توسعه بود اما مردم بیدار و هوشیار منطقه توانستند این توطئه را درهم بشکنند. خوشحالیم که پایگاه‌های اصلی داعش در منطقه ما از بین رفته است و انشاا… با حرکت مردم منطقه شاهد باشیم که اساس خشونت و تروریسم در منطقه ریشه‌کن شود. راه نجات ما وحدت، انسجام و برادری است. ما یک قبله، یک کتاب، یک حج، یک عید قربان و فطر و یک اخلاق داریم و آن اخلاق محمدی است.

روحانی همچنین با اشاره به این‌که ما از شیعه و سنی عاشق خاندان رسالت بوده و در پی آن هستیم که کشورهای اسلامی در کنار هم باشیم، خاطرنشان‌کرد: ما همواره یار و یاور همه مسلمانان خواهیم بود.

رییس‌جمهور در ادامه سخنان خود در جمع مردم زاهدان با بیان این‌که سیستان و بلوچستان سرزمین پهلوانان و دلاوران است، گفت: توسعه شرق کشور از این منطقه آغاز خواهد شد. دولت یازدهم هم در تلاش بود که کمبودهای انباشته شده تاریخی این استان را تا حدی جبران کند و در همین راستا مقدار بودجه عمرانی برای سیستان و بلوچستان را نسبت به ۴ سال قبل از آن ۲٫۵ برابر کرد تا نشان دهد همه تلاشمان را برای توسعه استان به‌کار گرفته‌ایم البته کمبود‌ها و نیازهای استان خیلی بیش‌تر از این است و باید تلاش بیش‌تری برای توسعه این استان انجام شود.

روحانی تصریح‌کرد: ۲۴ طرح و پروژه به ارزش هزار و ۳۸ میلیارد تومان در جلسه هیأت وزرا تصویب شده است که در سال‌های ۹۶، ۹۷ و ۹۸ اجرایی می‌شود. سطح مشارکت مردم این استان در انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ سطح بالایی بود و مردم با حضور در انتخابات، دِین خود را به انقلاب، اسلام و ایران به خوبی ادا کردند. من هم سفر استانی دولت دوازدهم را از این استان شروع کردم.

رییس‌جمهور با بیان این‌که من در سال ۹۳ قول دادم ۴۶ هزار هکتار زمین را در زابل با کشاورزی مدرن‌ آباد کنیم، افزود: کارهای زیربنایی ۱۰ هزار هکتار آماده شده است و به ۱۵۰۰ هکتار زمین در همین ایام برق‌رسانی می‌شود. تا پایان سال ۱۰ هزار هکتار زمین آماده شده و مابقی هم در سال ۹۷ و اوایل ۹۸ اجرایی می‌شود تا تحول بزرگی در کشاورزی منطقه ایجاد شود. من خوشحالم این قول در حال اجرا است.

وی تأکیدکرد: به همه بانوان وجوانان ایران و سیستان و بلوچستان قول می‌دهم که دولت دوازدهم مدیریت جامع کشور را قدم به قدم به آنها واگذار کند.خوشحالم که در شوراها، فرمانداری‌ها و بخشداری‌های این استان بانوان حضور فعالی دارند. برای ما شایستگی اصل است. شیعه و سنی بودن یا مرد و زن بودن امتیاز نیست. همه ما ایرانی بوده و در کنار هم هستیم.

رییس‌جمهور کشورمان خاطرنشان‌کرد: چابهار به یک معنا ۴ بهار است، سرزمین همیشه بهار و زابل سرزمین تاریخی ماست و زاهدان و همه شهرهای این استان به عنوان سرزمین تاریخی ایران هستند.

وی افزود: اینجا باید سرزمین گردشگری باشد و ما از طریق منطقه آزاد، بازارچه‌های مرزی و از طریق گردشگری و با توسعه راه‌آهن، گاز و بنادر انشاا… شاهد استانی آباد خواهیم بود.