آغاز فاز اجرایی رجیستری موبایل

معاون وزیر ارتباطات خبر داد آغاز فاز اجرایی رجیستری موبایل ۱۱ درصد بازار تلفن همراه در اختیار اپل معاون وزیر ارتباطات با بیان این‌که مرحله عملیاتی طرح رجیستری موبایل از روزسه‌شنبه هفته‌جاری آغاز می‌شود به خریداران گوشی آیفون توصیه کرد که هنگام خرید، از داشتن کد فعالسازی اطمینان حاصل کنند. حسین‌فلاح‌جوشقانی در گفت‌و‌گو با مهر، […]

معاون وزیر ارتباطات خبر داد

آغاز فاز اجرایی رجیستری موبایل

۱۱ درصد بازار تلفن همراه در اختیار اپل

معاون وزیر ارتباطات با بیان این‌که مرحله عملیاتی طرح رجیستری موبایل از روزسه‌شنبه هفته‌جاری آغاز می‌شود به خریداران گوشی آیفون توصیه کرد که هنگام خرید، از داشتن کد فعالسازی اطمینان حاصل کنند.

حسین‌فلاح‌جوشقانی در گفت‌و‌گو با مهر، اظهارداشت: هر گوشی و یا تبلت سیم‌کارت خور که تا ساعت ۱۲ امشب ۱۳ آذرماه در شبکه فعال شده باشد به عنوان گوشی مجاز شناخته می‌شود اما پس از این تاریخ هر مدل گوشی و تبلت از برند «اپل» که به صورت قانونی وارد کشور نشده و در سامانه‌های گمرگی و وزارت صنعت ثبت نشده باشد، در شبکه مخابراتی کشور، سرویس نخواهد گرفت.

وی گفت: وزارت صنعت موظف شده که فرایند را به‌گونه‌ای پیش ببرد که از مبدأیی که گوشی وارد کشور می‌شود، چیزی تحت عنوان کد فعالسازی یا هولوگرام، روی جعبه آن نصب شود تا خریدار با داشتن کد فعالسازی، اطمینان داشته باشد که گوشی، قانونی است.

فرایند ثبت گوشی‌های اپل در شبکه مخابراتی کشور

رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در مورد فرایندهای ثبت کد فعالسازی در شبکه مخابراتی کشور توضیح داد و گفت: یک فرایند این است که در زمان خرید گوشی، کاربر با واردکردن سیم کارت درون آن، کد فعالسازی را به همراه شماره سیم‌کارت به سامانه‌ای (کددستوری) که به زودی اعلام می‌شود، ارسال کند تا گوشی در شبکه به ثبت رسیده و سرویس بگیرد.

وی ادامه‌داد: این اقدام درصورتی با موفقیت اجرا می‌شود که گوشی قبلاً توسط واردکننده، در سامانه‌های گمرکی ثبت شده باشد. در این صورت دو کد با هم تطبیق داده می‌شود و در شبکه سرویس می‌گیرد.

فلاح‌جوشقانی افزود: فرایند دیگر این است که گوشی، خریداری می‌شود اما خریدار قصد باز کردن و استفاده از گوشی را ندارد. این مشترک می‌تواند با دریافت کد فعالسازی از فروشنده، هر زمان که سیم‌کارت را درون گوشی انداخت با اعلام کد فعالسازی به شماره دستوری اعلام شده، آن را در شبکه فعال کند.

معاون وزیر ارتباطات گفت: حتی در صورتی که کاربر بدون توجه به این موارد، سیم‌کارت را درون گوشی انداخت و آن را روشن کرد، پیامی مبنی بر این‌که گوشی شما به ثبت نرسیده برای وی ارسال می‌شود و در این صورت کاربر، یک ماه زمان خواهد داشت تا گوشی را در شبکه به ثبت برساند؛ در غیراینصورت و به دلیل عدم ثبت، گوشی داخل شبکه سرویس نخواهد گرفت، قاچاق تشخیص داده می‌شود و استفاده از آن غیرممکن است.

مردم «آیفون ثبت نشده» نخرند

وی با اشاره به این‌که تا یک ماه کاربر می‌تواند با این گوشی، از شبکه مخابراتی کشور سرویس بگیرد اما پس از یک ماه از شبکه خارج می‌شود، گفت: بنابراین اگر خریداران دیدند که گوشی کد فعالسازی ندارد از خرید آن اجتناب کنند.

رییس رگولاتوری تأکیدکرد: مشترکان در همین حال می‌توانند کد شناسه گوشی (IMEI) را که روی جعبه گوشی قرار دارد به سامانه‌ای که به زودی اعلام می‌شود، ارسال کنند و درصورتی که گفته می‌شود این گوشی در سامانه گمرک ثبت نشده است، از خرید آن اجتناب کنند. چرا که درصورتی‌که گوشی را خریداری کنند برای فرایند ثبت آن، به دردسر می‌افتند.

وی با بیان این‌که تأمین‌کننده‌های گوشی قول دادند که تا دو برابر نیاز بازار، گوشی قانونی وارد بازار کنند، اضافه‌کرد: ما در این بازه زمانی ۴۰ روزه (از ۲۸ مهرماه تا ۱۴ آذر) صبر کرده‌ایم که مطمئن شویم فرایند به درستی پیش می‌رود و مردم متضرر نمی‌شوند.

اپل و سهم بازار ایران

فلاح‌جوشقانی در مورد انتخاب برند اپل به عنوان اولین برندی که مشمول طرح رجیستری می‌شود، گفت: اپل از نظر حجم و تعداد، ۱۱ درصد بازار گوشی موبایل ایران را در اختیار دارد و به همین دلیل این طرح را با این مدل که هم سهم خوبی در بازار دارد و هم سهم آن آنقدر نیست که بازار را تحت تأثیر زیاد قرار دهد، شروع کردیم.

وی ادامه‌داد: این تصمیم طولانی‌مدت نخواهد بود و ما ظرف مدت مشخص (حدود ۴۵ روز دیگر)، مدل‌های دیگر را وارد این فرایند خواهیم کرد.

 

معاون وزیر ارتباطات تأکیدکرد: درصورتی‌که مردم ظرف مدت باقی مانده تا ۱۴ آذر، گوشی آیفون بخرند حتماً رجیستر و ثبت در شبکه می‌شود که البته این مشروط به این است که گوشی را روشن کرده و استفاده کنند. نه این‌که آن را امروز خریداری کرده و یک ماه دیگر بخواهند آن را روشن کنند. در آن صورت، گوشی وارد بازه اعمال سیاست رجیستری می‌شود.