سخنگوی شورای نگهبان:رقابت ۲۱ نفری برای هر کرسی بهارستان

    افزایش ۱۵۰۰ نفری تأیید صلاحیت‌شدگان انتخابات مجلس سخنگوی هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات از افزایش ۱۵۰۰ نفری تأیید صلاحیت‌شدگان انتخابات مجلس خبر داد و گفت: تعداد داوطلبان انتخابات مجلس به ۶۳۰۰ نفر افزایش یافت و بیش از ۲۰ نفر برای هر کرسی مجلس رقابت خواهند کرد. به گزارش فارس، سیامک ره‌پیک، سخنگوی هیأت […]

 

 

افزایش ۱۵۰۰ نفری تأیید صلاحیت‌شدگان انتخابات مجلس

سخنگوی هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات از افزایش ۱۵۰۰ نفری تأیید صلاحیت‌شدگان انتخابات مجلس خبر داد و گفت: تعداد داوطلبان انتخابات مجلس به ۶۳۰۰ نفر افزایش یافت و بیش از ۲۰ نفر برای هر کرسی مجلس رقابت خواهند کرد.

به گزارش فارس، سیامک ره‌پیک، سخنگوی هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات در گفت‌وگویی اظهار داشت: با بررسی شکایات داوطلبان در شورای نگهبان، تعداد ۱۵۰۰ داوطلب به آمار ۴۰ درصدی تأیید صلاحیت‌شدگان انتخابات مجلس دهم اضافه شد و اسامی تأیید صلاحیت‌شدگان به وزارت کشور ارسال شده است.

وی افزود: پیش‌تر ۴۰ درصد داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی در هیأت‌های نظارت استان‌ها تأیید صلاحیت شده بودند که با بررسی‌های شورای نگهبان ۱۵ درصد دیگر (۱۵۰۰ نفر) به احراز صلاحیت‌شده‌ها افزوده شد که در مجموع تأیید صلاحیت‌شدگان داوطلبان انتخابات مجلس به ۵۵ درصد افزایش یافت.

سخنگوی هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات تأکید کرد: با تأیید صلاحیت ۱۵ درصدی داوطلبانی که شکایت کرده بودند مجموع تأیید صلاحیت‌شدگان به ۵۵ درصد افزایش یافت که در مقایسه با دوره‌های پیشین انتخابات، رکوردی چشمگیر است.

وی همچنین یادآور شد: با تأیید صلاحیت ۱۵۰۰ داوطلب دیگر، تعداد داوطلبان تأیید صلاحیت شده مجلس شورای اسلامی به ۶۳۰۰ نفر افزایش یافت.

سیامک ره‌پیک متذکر شد: با افزایش تعداد داوطلبان تأیید صلاحیت‌شده، رقابت برای هر کرسی مجلس از بین ۱۶ داوطلب به بیش از ۲۰ داوطلب افزایش یافت.

وی با بیان این‌که تعداد کل داوطلبان انتخابات مجلس نهم اعم از تأیید، رد و عدم احراز صلاحیت‌شده، ۵۳۰۰ نفر بود، گفت: فقط تعداد داوطلبان تأیید صلاحیت شده مجلس دهم از کل داوطلبان مجلس نهم بیش‌تر است.

سخنگوی هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات اظهار داشت: تعداد داوطلبان تأیید صلاحیت‌شده در هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات، ۴۰ درصد بود که این رقم در شورای نگهبان به ۵۵ درصد افزایش یافت.

وی ادامه داد: در هیچ دوره‌ای از انتخابات مجلس این تعداد داوطلب تأیید صلاحیت شده نداشتیم، البته بخشی از این افزایش ناشی از افزایش داوطلبان مجلس و بخشی هم ناشی از افزایش تعداد تأیید صلاحیت‌شده‌هاست.

ره‌پیک در بخش دیگری از این گفت‌وگو تصریح کرد: وضعیت داوطلبان مجلس اعم از تأیید و یا ردصلاحیت شده در هر حوزه انتخابیه و استانی به صورت تفکیکی در اختیار وزارت کشور قرار گرفت.

وی همچنین به روند اعتراض داوطلبانی که از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شده‌اند، اشاره کرد و گفت: این افراد دو گروه هستند؛ گروه نخست کسانی هستند که توسط هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات تأیید صلاحیت شده بودند، اما از سوی شورای نگهبان رد شدند و گروه دیگر کسانی هستند که صلاحیت آن‌ها از سوی هیأت مرکزی نظارت هم رد شده بودند.

ره‌پیک ادامه داد: گروه نخست که به آن‌ها «رد ابتدایی» هم گفته می‌شود، می‌توانند براساس اطلاعیه صادر شده، ظرف ۳ روز شکایت خود را اعلام کنند و شورای نگهبان هم به مدت یک هفته این شکایات را بررسی می‌کند.

وی افزود: گروه دوم از آن‌جایی که از سوی هیأت مرکزی نظارت رد صلاحیت شده و شکایت هم کردند و به شکایت آن‌ها رسیدگی نیز شده است، مجاز به شکایت مجدد نیستند.

سخنگوی هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات در ادامه به آخرین وضعیت داوطلبان انتخابات مجلس خبرگان رهبری اشاره و تصریح کرد: هماکنون در حال بررسی و تجدیدنظر پرونده داوطلبان مجلس خبرگان رهبری قرار داریم و نتیجه بررسی صلاحیت‌ها ۲۱ بهمن‌ماه مشخص می‌شود.

 

ره‌پیک در پایان ابراز امیدواری کرد که دستگاه‌های اجرایی، نظارتی، گروه‌ها، احزاب و شخصیت‌ها در چارچوب قانون فعالیت کنند و اعلام مواضع و اقدامات آن‌ها با رعایت قانون باشد تا انتخاباتی با آرامش، امنیت و با مشارکت بالا داشته باشیم.