عربستان کم‌تر از ۵ درصد سهام آرامکو را می‌فروشد

  عربستان سعودی قصد دارد کم‌تر از ۵ درصد سهام شرکت نفتی آرامکو را از طریق یک عرضه عمومی اولیه به فروش برساند. به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد عربستان در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که انتظار دارد آرامکو بزرگ‌‌ترین شرکت انرژی جهان بیش از دو تریلیون دلار ارزش […]

 

عربستان سعودی قصد دارد کم‌تر از ۵ درصد سهام شرکت نفتی آرامکو را از طریق یک عرضه عمومی اولیه به فروش برساند.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد عربستان در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که انتظار دارد آرامکو بزرگ‌‌ترین شرکت انرژی جهان بیش از دو تریلیون دلار ارزش داشته باشد و وی میخواهد این شرکت را به یک شرکت هلدینگ با هیأت مدیره منتخب تبدیل کند.

شاهزاده محمد بن سلمان افزود: در راستای خصوصی‌سازی و آوردن شفافیت بیش‌تر به شرکت عظیم آرامکو، زیرمجموعه‌های این شرکت نیز به وسیله عرضه عمومی سهام واگذار خواهند شد.

وی گفت: اگر یک درصد سهام آرامکو و تنها یک درصد آن به بازار عرضه شود، بزرگ‌‌ترین عرضه عمومی سهام در جهان در کل تاریخ خواهد شد.

آرامکو زمانی توسط آمریکایی‌‌ها اداره می‌شد ولی از مدت‌‌ها قبل به یک شرکت دولتی سعودی تبدیل شده است. با توجه به این‌که آرامکو ذخایری معادل ۲۶۵ میلیارد بشکه (بیش‌تر از ۱۵ درصد کل ذخایر جهان) را در اختیار دارد، بزرگ‌‌ترین شرکت در صنعت انرژی جهان به حساب می‌آید.

آرامکو روزانه بیش از ۱۰ میلیون بشکه نفت تولید می‌کند که ۳ برابر تولید شرکت اکسون موبیل بزرگ‌‌ترین شرکت نفتی آمریکا است. تولید آرامکو نیز بیش از ۱۰ برابر اکسون موبیل است. اگر سهام آرامکو عرضه عمومی ‌شود، اولین شرکت در جهان خواهد بود که بیش از یک تریلیون دلار ارزش خواهد داشت.

شاهزاده محمد بن سلمان گفت: کم‌تر از ۵ درصد سهام آرامکو عرضه عمومی خواهد شد. ما سعی داریم این شرکت را جدا‌سازی کرده و آن را به یک شرکت هلدینگ تبدیل کنیم.

وی افزود: عرضه سهام آرامکو در بازار سهام عربستان انجام خواهد شد. یکی از ایده‌های مطرح شده تأسیس یک صندوق در بازار آمریکا که سهام آرامکو را خواهد خرید تا به آوردن نقدینگی کمک کند.

مشخص نیست کدام یک از دارایی‌های آرامکو به فروش گذاشته خواهند شد ولی فهرست دارایی‌های نامزد فروش گسترده است. آرامکو و زیرمجموعه‌هایش مالک بیش از روزانه ۵ میلیون بشکه ظرفیت پالایش هستند.

مقامات آرامکو گفتند: برنامه اصلاحات اقتصادی باعث رشد تولید سوخت در این شرکت به وسیله افزایش برنامه‌های کنونی شرکت و جذب سرمایه‌های جدید خواهد شد.

امید ناصر مدیرعامل آرامکو در سخنانی که روی توییتر رسمی این شرکت منتشر شد گفت: این طرح یک تقویت مهم برای برنامه‌هایی همچون برنامه انرژی‌های تجدید شدنی است.

وی در بیانیه‌ای افزود: ما به مسیر تحول اجرای سرمایه‌گذاری‌های بزرگ استراتژیک ادامه خواهیم داد.

 

خالد الفلاح رییس آرامکو نیز در سخنان جداگانه‌ای که روی توییتر آرامکو منتشر شد گفت: عرضه عمومی سهام باعث جدید سرمایه‌های جدید برای متنوع کردن اقتصاد عربستان و افزایش اعتماد جهانی به این شرکت خواهد شد.