نفت ایران بیش از ۴ دلار گران شد

  قیمت نفت خام سبک ایران در هفته منتهی به ١٥ آوریل (٢٧ فروردین ماه) بیش از ۴ دلار برای هر بشکه افزایش یافت. به گزارش ایرنا، قیمت نفت خام سبک ایران در هفته منتهی به ۸ آوریل (٢٧ فروردین ماه) با ۴ دلار و ٦ سنت کاهش به ٣٨ دلار و ٨٦ سنت رسید؛ […]

 

قیمت نفت خام سبک ایران در هفته منتهی به ١٥ آوریل (٢٧ فروردین ماه) بیش از ۴ دلار برای هر بشکه افزایش یافت.

به گزارش ایرنا، قیمت نفت خام سبک ایران در هفته منتهی به ۸ آوریل (٢٧ فروردین ماه) با ۴ دلار و ٦ سنت کاهش به ٣٨ دلار و ٨٦ سنت رسید؛ میانگین قیمت نفت خام سبک ایران از ابتدای امسال تاکنون ٣١ دلار و ٣٧ سنت بوده است.

همچنین قیمت نفت خام سنگین ایران در دوره زمانی مورد بررسی با یک دلار و ٣٠ سنت افزایش به ٣٦ دلار و ٥١ سنت برای هر بشکه رسید؛ میانگین قیمت نفت سنگین ایران امسال تاکنون ٢٨ دلار و ٨٣ سنت بوده است.

قیمت سبد نفتی اوپک نیز در هفته مورد بررسی، به ٣٨ دلار و ٢٤ سنت برای هر بشکه رسید که نسبت به هفته پیش از آن، چهار دلار و ٩ سنت افزایش نشان می‌دهد.

هر بشکه نفت خام «دبلیو‌تی‌آی» آمریکا در هفته منتهی به ١٥ آوریل با ۳ دلار و ٩٧ سنت افزایش، ٤١ دلار و ٢٣ سنت برای هر بشکه معامله شد.

قیمت نفت خام شاخص برنت دریای شمال نیز با ۴ دلار و ٨٥ سنت افزایش به ٤٢ دلار و ٢٣ سنت برای هر بشکه رسید که بیش‌ترین افزایش را در میان نفت خا‌م‌های شاخص به خود اختصاص داد.

همچنین قیمت نفت خام شاخص دوبی و عمان نیز به ترتیب با ۴ دلار و ۸ سنت و ۳ دلار و ٩٤ سنت افزایش، به ٣٩ دلار و ٣٠ سنت و ٣٩ دلار و ٨٣ سنت رسید.

بر پایه این گزارش، در این هفته به دلیل وقوع اعتصاب در صنعت نفت کویت، تولید نفت خام این کشور به میزان ٦٠ درصد کاهش یافت. از سوی دیگر اعلام شد که واردات چین در ۳ ماهه نخست سال به بالا‌‌ترین سطح خود رسیده است.

 

آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد، بازار به تدریج به سمت تعادل پیش می‌رود که این تحلیل نیز به تقویت قیمت‌ها کمک کرد. به‌ویژه این‌که وزارت انرژی آمریکا اعلام کرد نخستین بار در ١٨ ماه گذشته تولید نفت خام آمریکا به کم‌تر از ٩ میلیون بشکه در روز کاهش یافته است.