۲۰درصد جانباختگان زلزله در جهان به ایران اختصاص دارد

۲۰درصد جانباختگان زلزله در جهان به ایران اختصاص دارد مدیرعامل خانه عمران با اشاره به اهمیت ایمنی ساختمان‌ها در برابر زلزله، گفت: ۵۸۴ هزار نفر طی ۵۰ سال گذشته در جهان بر اثر زلزله جان خود را از دست داده‌اند که بیش از ۲۰ درصد آن به ایران اختصاص دارد. به گزارش ایرنا، حمیدادیبی در […]

۲۰درصد جانباختگان زلزله در جهان به ایران اختصاص دارد

مدیرعامل خانه عمران با اشاره به اهمیت ایمنی ساختمان‌ها در برابر زلزله، گفت: ۵۸۴ هزار نفر طی ۵۰ سال گذشته در جهان بر اثر زلزله جان خود را از دست داده‌اند که بیش از ۲۰ درصد آن به ایران اختصاص دارد.

به گزارش ایرنا، حمیدادیبی در نشست ایمن‌سازی ساختمان‌ها در برابر زلزله افزود: از مجموع ۵۸۴ هزار نفر جانباخته طی ۵۰ سال گذشته بر اثر زلزله در جهان؛ ۱۱۴ هزار نفر در ایران و ۴۷۰ نیز در سایر کشور‌ها جان باختند.

عضو سازمان نظام مهندسی استان تهران یادآورشد: در حالی که ایران یک درصد جمعیت جهان را به خود اختصاص داده است، اما آمار جانباختگان ناشی از زلزله در ایران بیش از ۲۰ درصد جمعیت جهان است.

وی با بیان این‌که تقریباً یک سوم جمعیت ایران در روستا‌ها زندگی می‌کنند، گفت: ایمن‌سازی خانه‌های روستایی در سطح کشور در کاهش خسارات زلزله به واحدهای مسکونی روستایی بسیار تأثیرگذار است.

ادیبی تأکیدکرد: با اجرای ۸ راهبرد مهم توسعه دانش و اخلاق حرفه‌ای، اجرای مدل‌های انگیزشی، ارتقای آگاهی عمومی و مطالبه‌گری مردم و شفافیت در پاسخگویی در حوزه ساخت و ساز می‌تواند در ارتقای کیفیت و ایمنی ساختمان‌ها مؤثر واقع شود.

وی، ترغیب نهاد‌ها و سازمان‌های نظارتی مردم نهاد، استفاده از فناوری‌های جدید، استفاده از عوامل اجرایی کارآمد در همه سطوح ساختمانی و اصلاح ساختار فرایندهای حوزه ساخت و ساز با رعایت استانداردهای لازم را از دیگر راهبردهای مهم ایمنی ساختمان‌ها در برابر زلزله اعلام کرد.

همچنین عضو دیگر سازمان نظام مهندسی استان تهران گفت: طی چند سال گذشته به‌طور متوسط بین ۸۰ تا ۹۰ هزارمیلیارد تومان در حوزه ساخت و ساز کشور توسط بخش خصوصی سرمایه‌گذاری شده لذا با توجه به این میزان سرمایه‌گذاری، ایمن‌سازی ساختمان‌ها در برابر زلزله و بلایای طبیعی ضروری است.

حسن‌علی‌مجبوریان با بیان این که میزان اشتغال در حوزه ساخت وساز کشور بیش از دو میلیون نفر است، گفت: هزینه تولید هر شغل در صنعت ساختمانی بین ۲۰ تا ۲۵ میلیون تومان است در حالی که این هزینه در صنایع کشور بین ۱۵۰ تا ۱۶۰ میلیون تومان است.

قائم مقام مدیرعامل خانه عمران یادآورشد: خانه محل امنی برای آسایش و آرامش خانواده‌ها است و زلزله یکی از مهم‌ترین عوامل تهدید ساختمان‌ها است که نمی‌شود آن را حذف کرد بلکه همانند کشورهای مختلف جهان از جمله ژاپن با ارایه راهکارهای مناسب باید آن را مدیریت کرد.

به گفته وی، در حالی که ساخت و ساز در ژاپن در سال ۲۰۰۳ از وضعیت مطلوبی برخوردار بود و ۷۵ درصد ساختمان‌های این کشور در برابر زلزله مقاوم و ۲۵ درصد مقاومت لازم را نداشتند، دولت این کشور از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۵ با اجرای طرح ایمن‌سازی ساختمان‌ها در طول ۱۲ سال ۱۰ درصد آن را نیز کاهش داد تا ۸۵ درصد ساختمان‌های موجود در ژاپن در برابر زلزله ایمن شوند.

مجبوریان با بیان این‌که ایران یکی از کشورهای زلزله‌خیز جهان است، گفت: ۳ گسل بزرگ زلزله مشا (شرق تهران)، ری و شمال شهر تهران را همواره تهدید می‌کند و گسل مشا با ۷ ریشتر، گسل ری با ۷ تا ۹ ریشتر و گسل شمال با ۷ تا ۹ ریشتر تهران را در مخاطره قرارداده‌اند که نباید به آن بی‌توجهی شود.

وی با اشاره به این که دولت نوسازی بافت‌های فرسوده شهری را در دستور کار خود قرارداده است، افزود: در بازآفرینی شهری باید رعایت ضوابط و مقررات مورد توجه جدی قرارگیرد، همان‌طوری در کشورهای هلند، دانمارک، آلمان، سوئد، نروژ، فرانسه، بلژیک و انگلستان با ایجاد شرکت‌های بازرسی، ساختمان‌ها ایمن‌سازی شدند.

این عضو سازمان نظام مهندسی استان تهران اظهارداشت: نظارت کیفی قبل از ساخت و نظارت در حین ساخت می‌تواند در مقاوم‌سازی ساختمان‌ها در برابر زلزله مؤثر واقع شود، زیرا حفظ جان مردم و تأمین آرامش خانواده‌ها مأموریت اصلی دست‌اندرکاران حوزه ساخت و ساز کشور است.

مجبوریان با اشاره به زلزله استان کرمانشاه، خاطرنشان‌کرد: نبود کیفیت در جوشکاری، رعایت نکردن مقررات در اتصالات و ستون‌ها، اجرای ضعیف بادبندها، اجرای نامناسب ستون‌ها و شمشیری راه پله‌ها، کیفیت پایین بتن مورد استفاده و کمبود آرماتور از مهم‌ترین دلایل تخریب ساختمان‌ها در این منطقه بوده است.

وی، آگاهی بخشی عمومی، ارایه مدل مالی جدید اقتصادی، اصلاح ساختار‌ها و فرایند‌ها در حوزه ساخت وساز و پایبندی به اصول حرفه‌ای را از مهم‌ترین راهکارهای ارتقای سطح ایمنی در ساختمان‌ها اعلام کرد و گفت: ساختمان بزرگ‌ترین کالایی است که فرد در طول زندگی خود آن را خرید می‌کند در حالی که ساختمان‌های مسکونی در کشور فاقد شناسنامه فنی هستند.

این عضو سازمان نظام مهندسی استان تهران خواستار صدور گواهینامه کیفیت ساخت و ساز در تمام فرایندهای ساختمانی شد و صحت‌سنجی در طراحی بر اساس مقررات و آیین‌نامه‌ها، کنترل اجرا توسط افراد ماهر و متخصص و بررسی منابع مالی تأمین‌کنندگان، تولید‌کنندگان و نیروی انسانی را در ایمن‌سازی ساختمان‌ها مهم ارزیابی کرد.

وی از ارایه طرح سایمن (ساختمان ایمن) توسط خانه عمران خبر داد و گفت: اجرای مقررات ملی ساختمان، تقویت اعتبار مهندسی کشور، پیشگیری از اتلاف سرمایه‌های ملی، تأمین آرامش، افزایش عمر ساختمان‌ها و کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری ساختمان‌ها از مهم‌ترین مزیت‌های اجرای این طرح در حوزه ساخت‌وساز است.

مجبوریان یادآورشد: اگر بتوانیم یک سال به طول عمر ساختمان‌ها در کشور اضافه کنیم، سالیانه به‌طور متوسط بین ۵ تا ۶ هزار میلیارد تومان به نفع اقتصاد ملی خواهد بود.

 

به گزارش ایرنا، در زلزله روز ۲۱ آذرماه سال‌جاری در استان کرمانشاه در منطقه سرپل‌ذهاب حدود ۵۰۰ نفر از هموطنان ما جان خود را از دست دادند و بیش از ۱۰ هزار نفر نیز مصدوم شدند و بیش از ۳۰ هزار واحد مسکونی و تجاری در شهر و روستا در این منطقه خسارت دیدند.