قائم مقام وزیر نیرو خبر داد: احتمال وجود ذخایر بزرگ آبی در شرق کشور

  قائم مقام وزیر نیرو از احتمال وجود ذخایر بزرگ آبی شرق کشور در عمق زمین خبر داد و گفت: در قالب یک همکاری مشترک با کشور روسیه، مطالعات اکتشاف ذخایر آب‌های ژرف کشور انجام می‌شود. ستار محمودی در گفت‌و‌گو با مهر درباره برخی موضوعات مطرح شده پیرامون انجام مطالعات اکتشاف آب‌های ژرف و همچنین […]

 

قائم مقام وزیر نیرو از احتمال وجود ذخایر بزرگ آبی شرق کشور در عمق زمین خبر داد و گفت: در قالب یک همکاری مشترک با کشور روسیه، مطالعات اکتشاف ذخایر آب‌های ژرف کشور انجام می‌شود.

ستار محمودی در گفت‌و‌گو با مهر درباره برخی موضوعات مطرح شده پیرامون انجام مطالعات اکتشاف آب‌های ژرف و همچنین مطرح بودن انجام اقدام مشترک با برخی کشور‌‌ها در این باره مانند مشارکت روسیه گفت: براساس مطالعات و دیدگاه‌های کارشناسی، این باور وجود دارد که ما می‌توانیم یک منابعی از آب را در اعماق زمین داشته باشیم.

قائم مقام وزیر نیرو اظهار داشت: این احتمال قوی از سوی کارشناسان مطرح شده ولی کار باید مورد مطالعه قرار بگیرد، برای این موضوع مرکز تحقیقات آب وزارت نیرو مسؤول بررسی این قضیه شده است.

محمودی ادامه داد: برخی بررسی‌های دفتری و روی کاغذ در این خصوص صورت گرفته و تعابیر کارشناسی پیرامون آن نیز استخراج شده و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که مطالعات اکتشاف آب‌های ژرف انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: البته مطالعه به معنی انجام کار نیست و ما باید بررسی کنیم که آیا واقعاً کشور از چنین پتانسیلی برخوردار است و یا خیر؟ و اگر هم منابعی وجود دارد، حجم آن به چه میزان است و تا چه اندازه می‌توان در صورت وجود به آن متکی بود.

این مقام مسؤول در وزارت نیرو گفت: باید این موضوع بررسی شود که آیا دسترسی به آب‌های ژرف می‌تواند تأثیری روی سایر منابع معدنی کشور داشته باشد و یا خیر و این‌‌ها همه مطالعه می‌شوند.

محمودی افزود: برای این منظور مطالعات روی سطح زمین، یک بخش از کار است و مطالعاتی که در عمق زمین صورت می‌گیرد، یک موضوع دیگر است. برای این موضوع نیازمند آن هستیم که از تجهیزاتی استفاده شود و در این راه تجربیات موجود را به‌کار ببندیم.

قائم مقام وزیر نیرو تصریح کرد: باید ببینیم که آیا چنین موضوعی قبلا در نقاط دیگری از دنیا اتفاق افتاده است و یا خیر؟ البته با توجه به تجربیاتی که روس‌‌‌ها در این زمینه دارند و مراوداتی که بین حوزه آب وزارت نیرو کارفرمایان روسی وجود دارد، برای انجام مطالعات یک تفاهم‌نامه‌ای به امضا رسیده است.

وی تأکید کرد: از یک طرف یک شرکت روسی و از طرف دیگر مؤسسه تحقیقات آب وزارت نیرو با هم درباره اکتشاف آبهای ژرف همکاری خواهند کرد و مطالعات توأم با نگاه به مناطقی که حدس می‌زنند، بشود منابعی را کشف کرد، صورت می‌گیرد.

این مقام مسؤول در وزارت نیرو گفت: البته این تفاهم‌نامه وجود دارد ولی هنوز عملیاتی نشده است و مراودات آن در جریان قرار دارد. با این حال، ما اصرار داریم که این تفاهم‌نامه به سرانجام برسد و یا از هر طریق دیگری مطالعات اکتشاف آبهای ژرف صورت پذیرد.

محمودی با اشاره به این‌که بررسی‌ها نشان می‌دهد امکان دسترسی به منابع آبهای ژرف در شرق کشور وجود دارد، اظهار داشت: اگر ما بتوانیم در تمام زمین به چنین منابعی دسترسی پیدا کنیم، جزو دارایی‌های کشور محسوب می‌شود و بهتر است از آن اطلاع داشته باشیم.

قائم مقام وزیر نیرو تصریح کرد: حال اگر در نتیجه مطالعات و همچنین عملیات اکتشاف به چنین ذخایری رسیدیم آن‌گاه درباره چگونگی مصرف و استفاده آن هم برنامه‌ریزی خواهیم کرد که البته این گونه منابع محدود و مشخص است مگر این‌که در مطالعات به نتایج دیگری برسیم.

 

وی ادامه داد: اقدامات در این زمینه تابع مقررات است و اکتشاف آبهای ژرف جزو منابعی محسوب می‌شود که دارای محدودیت بوده و چیزی شبیه منابع نفت است؛ مگر این‌که مطالعات نشان دهد ذخایر آب‌های ژرف قابلیت تجدیدشوندگی دارند. البته یک احتمال نیز این است که از نتیجه این مطالعات ما چیزی به دست نیاوریم ولی اصرار داریم مطالعه انجام شود.